Što je lisnato s hrenovkama je tradicionalni hrvatski jelovnik koji se obično servira na blagdane i posebne prigode. To je sastavni dio hrvatske kulture, a priprema se od manje količine mesa, zajedno s puno povrća i začina. Hrenovke su glavna sastojci tog jela, a obično se poslužuju uz lisnato tijesto.
Lisnato s hrenovkama je tradicionalni hrvatski specijalitet. Sastoji se od tankih korica od tijesta punjenih kuhanim hrenovkama, obično začinjenim s lukom, paprom i maslinovim uljem. Poslužuje se toplo ili hladno uz salatu ili kuhano povrće.
Sadržaj
Sastojci
Za izradu lisnatog tijesta s hrenovkama potrebni su vam sljedeći sastojci: 400 g brašna, 2 žlice soli, 2 žlice maslaca, 200 ml vode i 1 čaša ulja. Za nadjev je potrebno još 2 šalice hrenovki, 1 glavica luka i 1 čaša ulja. Također vam je potrebno malo soli i papra po vašem ukusu.
Priprema
Prije početka pripreme morate napraviti tijesto za lisnato. U zdjelu stavite brašno, sol i maslac te pomiješajte. Zatim dodajte malo po malo vode i ulja dok se ne dobije glatko tijesto. Tijesto ostavite da odstoji na toplom mjestu 30 minuta.
Nakon toga pripremite nadjev za lisnato. U tavi propržite sitno sjeckani luk pa dodajte hrenovke. Pomiješajte dobro pa na kraju dodajte malo soli i papra po vašem ukusu te ostavite da se skuhaju još nekoliko minuta na laganoj vatri.
Kad je tijesto odstalo a nadjev skuhan možete krenuti u oblikovanje lisnatog s hrenovkama. Razvaljajte tijesto tankim oklagijama pa polako oblikujte krugove veličine šalice ili manje (ovo ovisi o tome koliko ćete velikih kolača napraviti). Uzmite jednu oklagiju pa na jedan dio stavite malo nadjeva te preklopite drugim dijelom oklagije formirajući polukružni oblik lisnatog s hrenovkama.
Kad ste završili sa oblikovanjem, preostala vam je još samo pečenje. Na plehu stavite lisnato s hrenovkama te pecite 30-35 minuta na 180°C dok ne porumeni. Gotovo! Sada možete uživati u domaćem pečenom lisnatom s hrenovkama!
Pripremite lisnati tijesto s hrenovkama
Lisnato tijesto je lako za pripremiti i savršeno se slaže s različitim nadjevima. Ovo je posebno dobra ideja za ručak, večeru ili čak i za posluživanje gostima. Za pripremu lisnatog tijesta s hrenovkama potrebno vam je nekoliko sastojaka. Potrebno vam je 60 grama maslaca, 450 grama brašna, 2 jaja, 1 žlica soli i 200 mililitara mlijeka. Također ćete morati koristiti 250 grama hrenovki (krumpira).
Prvo trebate staviti maslac u zdjelu i dobro ga izmiješati da postane mekan i pjenast. Zatim u drugoj zdjeli pomiješajte brašno, sol i jaja. Dodajte smjesu maslaca u smjesu brašna te miješajte da se dobije glatko tijesto. Dodajte mlijeko polako, miješajući da bi se dobila glatka smjesa bez grudica.
Nakon što ste pripremili tijesto, treba ga prekriti folijom i ostaviti na toplom mjestu sat vremena da odstoji. Nakon toga treba ga razvaljati da bude tanko kao list papira te ga premjestiti na posudu za pečenje. Na sredinu stavite narezane hrenovke te oklagijom obrubite rubove tako da su svi rubovi prekriveni nadjevom. Na kraju premazati jajima i peći oko 25 minuta na temperaturi od 180°C.
Kada je lisnato pečeno, možete poslužiti vruće ili ohlađeno pa čak ga možete čuvati u hladnjaku do tri dana. Lisnato tijesto sa hrenovkama savršeno se slaže s različitim umakom, salatom ili pire krumpirom – savršeni obrok za svaki dan!
Kako se servira lisnato s hrenovkama?
Lisnato s hrenovkama je jedan od najpopularnijih jela u Hrvatskoj. To je vrlo ukusan i zdrav obrok koji se može pripremiti na različite načine. Osnovna varijanta lisnatog s hrenovkama sastoji se od tankih kora lisnatog tijesta, prepunjenih fino usitnjenim kuhanim ili prženim hrenom. Međutim, postoje mnoge druge varijacije ovog jela koje se mogu pripremati dodavanjem različitih namirnica i začina. Serviranje lisnatog s hrenovkama zavisi o tome kako ste ga pripremili i što želite postići.
Ako ste spravili finu masu od usitnjenog hrena, možete je namazati po listovima lisnatog tijesta i zarolati ih te peći oko 20-30 minuta. Kada su rolice gotove, servirajte ih sa zasebnom salatom ili pireom od povrća poput tikvica ili mrkve, a možete dodati i neki umak prema vašem izboru. Ako ste pripremili deblji sloj usitnjenog hrena, možete ga umotati u listove lisnatog tijesta te ispeći u pećnici dok ne dobijete hrskavu koricu. Ova vrsta lisnatog s hrenovkama ponekad se servira sa jogurtom ili majonezom te različitim vrstama salata.
U svakom slučaju, lisnato s hrenovkama je jelo koje će vas oduševiti okusom i vrlo brzo ćete ga voljeti!
Razne varijacije lisnatog s hrenovkama
Hrenovke su i dalje jedan od najpopularnijih kulinarskih proizvoda u Hrvatskoj. Smatra se da su prvi put pojavile davne 1834. godine, u organizaciji hrvatskog kuhara Ivana Ivaniševića. Postale su tako popularne da se u 19. stoljeću često pronađu na jelovnicima za posebne prigode. Danas su hrenovke još uvijek jedan od omiljenih obroka na hrvatskim trpezama, a najčešće se serviraju s lisnatim tijestom.
Uz tradicionalni recept za lisnato tijesto s hrenovkama, postoji niz različitih varijacija koje su postale popularne diljem Hrvatske i šire. Najpoznatiji je verzija s sirom i gljivama, gdje se tvrdi sir i gljive dodaju u smjesu za lisnato tijesto, a zatim se prelije slojem maslaca ili ulja te peče do zlatno smeđe boje. Također postoji varijacija sa špinatom i fetom te razne druge sa različitim vrstama sira ili povrća poput čeri paprike ili tikvica.
Postoje i slatki recepti za lisnato tijesto sa hrenovkama, poput one s jabukama ili orasima, kojima se mogu dodati i druge sočne namirnice poput grožđica ili borovnica. Takva vrsta lisnatog obično se poslužuje toplo kao desert na posebnim prigodama ili posebnim danima poput Božića ili Uskrsa. U svakom slučaju, bez obzira na to koja je verzija najbolja – tradicionalna ili moderna – svaka od tih varijacija nudi neku novu razinu uživanja u ovom omiljenom hrvatskom obroku!
Prednosti konzumiranja lisnatog s hrenovkama
Konzumiranje lisnatog s hrenovkama je dobar način da se uživa u ukusnim i zdravim obrocima. Lisnaty s hrenovkama je bogat izvor proteina, što čini odličnu večeru. Osim toga, hrana također sadrži druge zdravstvene prednosti, među kojima su:
1. Visok sadržaj vitamina: Lisnaty s hrenovkama je izvrsna izvora vitamina B6, folata i vitamina C. Vitamin B6 pomaže tijelu da proizvodi štitne stanice, dok folat pomaže u sprječavanju grčeva i deformacija fetusa tijekom trudnoće. Vitamin C jača imunološki sustav te povećava otpornost na prehlade i druge respiratorne infekcije.
2. Bogati minerali: Lisnaty s hrenovkama bogat je mineralima poput željeza, magnezija, cinka i kalcija. Željezo pomaže u transportu kiselela po tijelu te osigurava normalan razvoj fetusa tijekom trudnoće. Magnezij poboljšava metabolizam teških metala poput olova te jača srce i krvne žile. Cink sudjeluje u stvaranju enzima potrebnih za održavanje imunološke obrane dok kalcij igra važnu ulogu u jačanju kostiju i zuba.
3. Visok sadržaj vlakana: Lisnaty s hrenovkama sadrži visoki postotak vlakana koja djeluju blagotvorno na zdravlje probavnog trakta te pomažu regulaciji apsorpcije masti i glukoze iz hrane koja se konzumira. Osim toga, vlakna su odlična za regulaciju stolice i toksina iz tijela jer pojačavaju peristaltiku crijeva tako da se mogu brzo eliminirati odstranjeni otpadni proizvodi preko stolice.
Konzumiranje lisnatog sa hrenovkama svakako bi trebalo biti dio vašeg jelovnika jer donosi mnoge zdravstvene prednosti bez nadraživanja vašeg probavnog sustava.
0 Comments