Što je mr kralježnice je izraz koji se odnosi na kralježnicu kao bolešćinu. To je stanje u kojem se pojavljuju bolovi, gubitak pokretljivosti i deformacije u području leđne moždine. Ovo stanje postaje sve češće među ljudima širom svijeta, što rezultira različitim simptomima i posljedicama.
Mr kralježnice je medicinski termin za poremećaj u kojem se kralježnica izravna ili otvori, što rezultira bolom i ograničenim pokretima u kralježnici. To može dovesti do promjene položaja diska, što može biti vrlo bolno i zahtijevati liječenje.
Sadržaj
Dijagnostika mr kralježnice
Dijagnostika mr kralježnice je postupak za određivanje točne dijagnoze boli u kralježnici. To uključuje pregled pacijenta, palpaciju mišića oko kralježnice, fizikalne preglede i rendgen snimke. U nekim slučajevima, liječnik može propisati magnetsku rezonancu (MR) za dijagnosticiranje bolesti kralježnice. MR je najbolja metoda za vizualizaciju struktura unutar tijela bez ikakvih invazivnih postupaka. To se obavlja pomoću magnetne energije i radio valova da bi se stvorile slike unutar tijela. Liječnik može vidjeti detaljan prikaz mekih tkiva i koštanog sustava s MR-om. Ova metoda je vrlo precizna i učinkovita za dijagnosticiranje problema s kralježnicom.
Kako bi se postigla najbolja moguća dijagnoza, liječnik može propisati laboratorijske pretrage, poput biokemijskih testova ili testova koagulacije. Također će obaviti razgovor s pacijentom o simptomima i prethodnim podacima o zdravlju te će poslušati pacijentove pritužbe na bolove u leđima i drugim simptomima. Na temelju informacija dobivenih od pacijenta, liječnik će izraditi plan liječenja koji može uključivati fizikalnu terapiju, ljekovitu terapiju ili operativni zahvat, ovisno o stanju bolesnika. Fizioterapeut možda će propisati posebne vježbe da bi se poboljšala mobilnost leđa i snizio pritisak na spinalnu jezgru.
Mogućnosti lokalnog anestetika također se mogu ispitati radi određivanja točnih područja boli na kralježnici. Anestetici su anestetici topikalnih djelovanja s malo ili nimalo efekata na cjelokupno zdravlje pacijenta. To mogu biti čepovi anestetika primjenjeni direktno na zahvaćeno područje ili injekcijske anestetici ubrizganih u mišićnu skupinu blizu problematskog područja.
Uz pravilnu dijagnozu bolesti kralježnice, ljudima se omogućava da što prije rade normalno što pomaže u nastavku njihovog normalnog životnog stila bez potrebe da ograničavaju svoju aktivnost ili traume od ozljede koja je dovela do bolova u leđima.
Učinci mr kralježnice
Mr kralježnice je vrlo učinkovit postupak za liječenje različitih bolesti i ozljeda kralježnice. Učinci mr kralježnice mogu se podijeliti u dvije skupine: fiziološki i simptomatski. Fiziološki učinci obično se odnose na poboljšanje anatomske strukture, poboljšanje funkcija i smanjenje boli. Simptomatski učinci obično se odnose na olakšanje simptoma, poput smanjenja boli, bolova u zglobovima, mišićnom tonusu i oticanju.
Najveći fiziološki učinak mr kralježnice je poboljšanje anatomske strukture. To može biti vidljivo tijekom postupka, a pacijent će osjetiti da je njegova mobilnost poboljšana. Osim toga, poboljšanja funkcija mogu biti vidljiva nakon primarne terapije mr kralježnice, što može dovesti do smanjenja boli.
Simptomatski učinci mr kralježnice su također vidljivi nakon primarne terapije. Uobičajeni simptomi su smanjenje boli, bolovi u zglobovima, mišićni tonus i oticanje. Ovi simptomi mogu biti popraćeni drugim simptomima poput slabosti mišića i poteškoća sa hodanjem. Nakon primarne terapije ili višestruke terapije, ti simptomi će se postupno smanjiti ili će potpuno nestati.
Liječenje mr kralježnice
Kralježnica je jedna od glavnih struktura ljudskog tijela, a mr je kronično stanje koje utječe na zdravlje i udobnost. Bolesnici s mr mogu se suočiti s nelagodom, bolovima i ukočenošću. Nažalost, nema jednostavne metode za liječenje mr-a. Umjesto toga, postoji širok spektar opcija za liječenje koje uključuju medicinske terapije, fizikalnu terapiju, vježbe i promjene životnog stila.
Konzervativne terapijske opcije mogu uključivati upotrebu anti-upalnih lijekova poput ibuprofena ili naproksena; predstavljanje epiduralnih steroida (ESI); tehnike blokade; i uporaba transdermalnih masti poput gela voltaren. Ovi lijekovi mogu olakšati simptome mr-a i pomoći bolesnicima da se osjete boljim.
Fizikalna terapija može biti vrlo korisna za pacijente s mr-om. Fizioterapeuti će obično propisati posebne vježbe koje će olakšati bolove i poboljšati fleksibilnost tako da se bolesnik može kretati bezbolno. Osim toga, fizikalni terapeut može propisati masažu ili manipulacione tehnike da bi se osiguralo da su mišići u blizini zahvaćene zone opušteni.
Promjene životnog stila također mogu biti od pomoći bolesnicima s mr-om. Pacijentima se preporuča da unose dovoljnu količinu vode; da se drže podalje od alkohola; i da održavaju odgovarajuću tjelesnu težinu jer pretilost može povećati opterećenja na ramenima i leđima koja mogu dovesti do bolova u leđima. Također treba ograničiti dugotrajan stres jer je to također jedan od čimbenika rizika za pojavljivanje bolnih simptoma vezanih uz mr.
Prevencija mr kralježnice
Mogućnosti prevencije mr kralježnice su različite i sastoje se od mjera usmjerenih prema sprječavanju bolesti i poboljšanju funkcija mišićno-koštanog sustava. Jedan od najboljih načina prevencije je pravilna tjelesna aktivnost, koja podrazumijeva redovitu vježbu uz redovito održavanje dobrog stanja tijela. Redovita tjelesna aktivnost može pomoći u jačanju mišića, tetiva i ligamenata, što je vrlo važno za sprječavanje i liječenje mr kralježnice. Također, potrebno je izbjegavati prekomjerne opterećenja na kralježnicu, ako se odlučite za obavljanje nekih vrsta teških fizičkih radova ili sportova.
Dobra držanja također je važna za sprječavanje bolesti kralježnice. Treba se držati uspravno i izbjegavati dugotrajna sjedenja ili stajanja u istom položaju. Odgovarajuće madrac s dobrom podlogom opruge može biti od velike pomoći u odr
Održavanje zdravlja kralježnice
Kralježnica je jedan od najvažnijih dijelova tijela, jer podupire našu strukturu i drži nas uspravno. Zato je važno voditi brigu o njezinom zdravlju, kako bi se izbjegle potencijalne bolesti ili oštećenja. Kako bi se održao zdrav i unutarnji balans, postoje neki jednostavni koraci koje svi mogu poduzeti.
Prvo, potrebno je redovito vježbati i poznavati svoju tjelesnu snagu. Redovito vježbanje pomoći će u jačanju mišića leđa i pružiti dodatnu podršku kralježnici. No, važno je pronaći ravnotežu u vježbanju i ne preopteretiti sebe. Posebni oblici vježbanja poput joge, pilatesa ili aerobika također su odlični za jačanje mišića leđa i povećanje fleksibilnosti.
Drugo, potrebno je pravilno držanje tijela. Pazite da držite ramena natrag i glavu uspravno te da ravnomjerno rasporedite tegobine na oba ramena. Sjedenje predugačko može dovesti do napetosti u leđima, pa stoga svaki sat treba napraviti odmor od sjedenja od barem 5 minuta. Kada spavate, pazite da glava bude ravna s leđima jer će to pomoći u relaksiranju mišića leđa. Također biste trebali promijeniti položaj svaka 2 sata ako spavate dugo vremena jer će to pomoći u održavanju optimalne razine fleksibilnosti mišića leđa.
Treće, potrebna je adekvatna prehrana koja će doprinijeti zdravlju kralježnice. Hrana bogata magnezijem (poput oraha) može biti od velike pomoć pri sprječavanju ekstremne bolesti mišića leđa jer magnezij ima anti-upalni učinak na organizam te ga štiti od upale koja moze dovest do bolova u leđima. Također biste trebalui jestipunoproteinahrane poput ribe i mesadok istodobnosmanjujeteunosmasnihnamirnicaipakiranihproizvoda.
Na kraju, bit će vam potrebna posjet liječniku ako se osjetite lošim ili imate simptome boli u leđima vezane z
0 Comments