Što je lišaj na licu? Lišaj na licu je bolest kože koja se manifestira kao mala, plitka ili duboka promena boje koja se nalazi između 0,5 i 1 cm u promjeru. Obično je kružnog oblika i može biti svijetlo žuta, crvena ili siva. Može biti sklona ponovnom pojavljivanju. Postoje različiti tipovi lišaja na licu koji zahtijevaju različite tretmane.
Lišaj na licu je kožna bolest koja se manifestira kao ispupčene ljuskaste ili pločasto-sive mrlje, koje mogu da budu jednostrane ili dvostrane. U većini slučajeva, lišaji na licu su benigni i ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju zdravlju.
Sadržaj
Uzroci nastanka lišaja na licu
Lišaj na licu je uzrokovan gljivičnim infekcijama. Najčešći uzročnici lišaja su dermatofiti, koji se sastoje od gljivica iz roda Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Lišaj na licu može se pojaviti bilo tko i bilo gdje u svijetu. Osobe svih dobnih skupina mogu biti zahvaćene ovom kožnom infekcijom. Međutim, djeca često obolijevaju od lišaja na licu jer su im imunitet još uvijek slabo razvijen. Osim toga, oni su skloniji različitim vrstama infekcija kože jer se često igraju sa životinjama ili ljudima koji imaju dijagnozu lišaja.
Lišaj se također može pojaviti zbog povećane osjetljivosti organizma na gljivice dermatofita. Kontakt sa osobom s ovom infekcijom mogao bi ga prenijeti i preplaviti druge dijelove tijela. Neke od najčešćih vrsta kožnih alergija koje su povezane s lišajem jesu atopijski dermatitis, astma i alergija na hranu. Tvari poput lateksa, prašine i deterdženta također mogu biti poticaji za razvoj lišaja.
Stresne situacije također povećavaju rizik od nastanka lišaja na licu. Stresne situacije utječu na hormonalnu ravnotežu te dovode do problema s imunološkim sustavom koji otežava otpornost organizma prema gljivicama dermatofita. Također možete postati podložni infekciji ako ste već ranije imali neki oblik gljivice ili bakterija koja je to mogle izazvati.
Kronični oblici bolesti poput dijabetesa ili HIV-a također povećavajju rizik od nastanka lišaja na licu jer inhibiraju zdravlje imunološkog sustava i time čine organizam podložnim infekciji gljivicama dermatofita.
Simptomi lišaja na licu
Lišaj na licu je vrlo čest, odnosno najčešći oblik lišaja. Simptomi lišaja na licu su lako prepoznatljivi. Na koži se pojavljuju mrlje, šireći se prema van. Mjesta su bijela ili crvena boja i često su povezana sa svrbežom. Iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi, lišaj na licu je najčešće između 10 i 40 godina. Simptomi lišaja na licu mogu biti različiti kod različitih ljudi: neki imaju samo malo mrlja, dok drugi mogu imati veće mrlje koje se povezuju u jednu veliku. Zbog toga je potrebno posjetiti dermatologa koji će vam dati odgovarajuće liječenje.
Lišaj na licu nije opasan, ali ga treba liječiti da bi se izbjegle neugodne simptome poput svrbeža i peckanja kože. Lijekovi za liječenje uključuju antihistaminike, kortikosteroide i fototerapijske tretmane. Također je važno da održavate dobru higijenu kože, redovito pranje i zaštitu od sunca da biste spriječili razvoj lišaja na licu ili drugim dijelovima tijela.
Dijagnoza lišaja na licu
Dijagnoza lišaja na licu obično se temelji na pregledu i anamnezi. Liječnik će provesti pregled pogođene kože kako bi odredio simptome i znakove bolesti. U nekim slučajevima možda će biti potrebna biopsija kože ili ispitivanje krvi kako bi se utvrdila dijagnoza. U nekim slučajevima liječnik možda tražiti i testove za različite infekcije, uključujući HIV, virus herpesa, gljivice ili sifilis. Također se mogu tražiti pretrage za autoimune bolesti.
Simptomi lišaja obično uključuju gubitak kose na mjestima gdje su prisutni osip, suhoću kože i ljuštenje. Osip se obično pojavljuje u obliku malih crvenih mrlja koje mogu postati veće s vremenom. Osip možda imati škrge ili strukturu ljuske jajeta. Pogođena područja mogu biti vrlo svrbežna i upaljena. U nekim slučajevima osip može teći tekućinom koja je zaražena bakterijama ili gljivicama, što može pogoršati stanje kože. Ponekad se promatra crvenilo okolnog područja oko osipa.
Liječenje lišaja obično uključuje upotrebu topikalnih masti koje sadrže steroidne hormone poput prednizolona, hidrokortizona ili kortikosteroida. Lijekovi poput ciklosporina također mogu biti propisani da se pomogn
Liječenje lišaja na licu
Lišaj se obično javlja na koži kao bijela, šuplja mrlja. Može biti zarazan i pojaviti se na licu. Lišajevi na licu su uobičajeni i mogu biti oblik toplih ili hladnih lišaja. Liječenje lišaja na licu može biti vrlo učinkovito ako se primjenjuju odgovarajuća sredstva i lijekovi.
Liječenje lišaja na licu treba prvenstveno usmjeriti na uklanjanje simptoma, jer postoji nekoliko različitih vrsta lišaja koje mogu dovesti do pojave simptoma. Ono što je potrebno je da se identificira vrsta lišaja koja nastavlja da se pojavljuje. Ovisno o tome, postoje različiti oblici liječenja koji bi trebali biti primjenjeni.
U slučajevima kada je lišaj izazvan bakterijskom infekcijom, lako ga je liječiti antibiotikima i lokalnim dezinficirajućim sredstvima poput vodikovog peroksida ili alkohola. Također, možete koristiti posebne preparate za lokalnu upotrebu za smanjenje upale kože te uklanjanje simptoma lišaja.
Ako je potrebno, možete odabrati i druge metode liječenja poput fototerapije ili oralne terapije steroidima za ublažavanje simptoma lišaja. Ovi oblici terapija mogu pomoći smanjiti crvenilo i svrbež te pomoći da se problem brzo riješi. Međutim, prije nego što počnete sa bilo kojom od ovih terapija, važno je da se posavjetujete sa svojim liječnikom ili dermatologom o najboljoj opciji za vas.
Prevencija lišaja na licu
Lišaj je vrsta gljivične infekcije koja se najčešće javlja na licu. Ova infekcija utječe na kožu, obično u obliku mrlja ili mjesta. Lišaj može biti vrlo neugodan i estetski neprihvatljiv. No, postoji više načina da se spriječi i liječi lišaj na licu.
Prvi korak je da se koža čuva od sunca. Stalna izloženost suncu može pojačati simptome lišaja i pogoršati infekciju. Sunce također može izazvati još veću osjetljivost kože pa je važno da se nosila zaštitna sredstva poput šešira ili kaciga sa širokim obodom, te prozirna krema za sunce s SPF faktorom većim od 15.
Dalje, treba biti oprezan s upotrebom pilinga i piling agensa koji mogu oslabiti barijeru kože i povećati osjetljivost na gljivične infekcije. Nanesite samo blage deterdžente, gelove za čišćenje, mlijeka za čišćenje ili ulja za čišćenje lica bez parabena i alkohola te ostale proizvode za njegu lica dizajnirane za intenzivno hidratantno djelovanje. Pogotovo bi bilo dobro izbjegavati agresivne piling agente koji uključuju salicilnu kiselinu i druge deterdžente jer mogu ometati prirodnu funkciju kožnog sloja lipida (mast) te dovesti do pojave lišaja na licu.
Na kraju, budite svakodnevno hidratantni! Korištenje ulja s neagresivnim esencijama biljaka može pomoći u borbi protiv lišaja na licu jer ulja potiču prirodni rast stanica i obnavljanje epidermalnih slojeva kože pomažu u sprječavanju infekcija gljivicama uslijed suhoće i osjetljive kože. Također je preporuka da se redovito lijepite losionima sa alantoinom ili ekstraktima biljaka poput aloe verae; oni mogu biti vrlo djelotvorni u borbi protiv lišaja na licu jer štite stanice epidermalnog sloja od oksidativnog stresa i preuranjenog starenja kožnih stanica.
Pa ipak, ako primjetite pojava lišaja na vašem licu, najbolji savjet je posjetiti dermatologa radi dijagnoze bolesti i imenovanja optimalnog tretmana protiv ovih gljivicnih infekcija kožnih površina!
0 Comments