Što je lojna žlijezda? Lijna žlijezda je organ koji proizvodi posebnu vrstu tekućine poznatu kao loj. Loj se sastoji od masnoća i drugih tvari, poput proteina i minerala, koji služe kao podmazivač za kožu. Proizvodi se u različitim dijelovima tijela, uključujući lice, vlasište i genitalije. U većini slučajeva proizvodnja loja se regulira hormonalno, a nedostatak loja može dovesti do suhoće kože ili druge bolesti.
Lojna žlijezda je endokrina žlijezda koja se nalazi u ljudskom tijelu. Nalazi se između trbušne šupljine i glave, smještena u području vrata. Odgovorna je za proizvodnju hormona koji reguliraju razinu šećera u krvi, metabolizam i rast.
Sadržaj
Što su lojne žlijezde?
Lojne žlijezde su skupina malih, masnih žlijezda u ljudskom tijelu. Nalaze se u vrlo mršavim slojevima kože i proizvode posebnu masnoću zvanu sebum. Sebum je potrebno za održavanje vlažnosti kože i zaštitu od bakterija. Lojne žlijezde mogu biti upaljene ili blokirane, što može dovesti do akni ili drugih dermatoloških problema.
Sastav lojnih žlijezda
Lojne žlijezde sastoje se od dva glavna dijela: vrećice loje i kanala loje. Vrećica loje sadrži stanice koje proizvode sebum, a kanali loje vode sebum van iz vrećice prema površini kože. U kanalima postoje i dlačice koje pomažu da sebum nađe put prema površini kože. Također postoji i nekoliko drugih stanica unutar vrećice loje, uključujući stanice imunološkog sustava koji pomažu u obrani protiv infekcija.
Funkcija lojne žlijezde
Lojne žlijezde su male, ali važne organe koji se nalaze u tijelu. Oni se nalaze u različitim dijelovima tijela, poput lica, vrata i tijela. Svaka lojna žlijezda ima svoju funkciju. Glavna funkcija lojnih žlijezda je proizvodnja sebuma ili lojnih tvari. Sebum pomaže koži da bude meka i elastična te joj pruža zaštitu od prekomjerne suhoće i vanjskih čimbenika kao što su bakterije i virusi. Također pomaže u zadržavanju vlažnosti kože i održava pH ravnotežu na koži. Lojne žlijezde mogu biti stimulirane od strane hormone, stresa ili prekomjerne upotrebe proizvoda za njegu kože koji mogu isušiti kožu. Prekomjerna proizvodnja sebuma može dovesti do akni, a nedostatak može rezultirati prekomjernom suhoćom kože. Zato je važno pratiti rutinsku njegu kože kako bi se održala ravnoteža loja na koži.
Lojne Žlijezde mogu biti zarašene ili upaljenje uslijed prekomjerne proizvodnje sebuma ili infekcije bakterija. Ako je potrebno, liječnik će propisati lokalnu terapiju za liječenje zarastanja ili upala lojnih Žlijezda. Osim toga, treba poštivati određene mjere opreza kako bi se spriječilo pojava akni i drugih bubuljičavih oboljenja na licu i vratu.
Uz pravilnu skrb oko njege koze i prevenciju bolesti mozete postici da Vaša Koza ostane sveza, meka i elasticka dugo vremena. Redovito ciscenje Koze od strane strucnog lica moze poboljsati stanje Vašeg lica te podrzati funkciju lojnih Zlijezda da producira optimalnu kolicinu Sebum-sloja koji nas cini meknim i glatkim
Bolesti lojnih žlijezda
Lojne žlijezde su male žlijezde koje produciraju masnoću, poznatu kao sebum. Sebum je potrebno da koža i kosa ostanu zdrave. Međutim, neke bolesti mogu utjecati na funkciju lojnih žlijezda i dovesti do problema s kožom. Najčešće bolesti lojnih žlijezda uključuju akne, perut, seboreju i kanefrozu.
Akne su česte upale lojnih žlijezda koje se najčešće javljaju u adolescenciji. Oni obično izgledaju poput crvenih točkica s bijelim vrhom, no mogu biti i upalni noduli ili čirevi. Uglavnom se javljaju na licu, leđima i prsima. Akne nastaju zbog prekomjerne proizvodnje sebuma koji blokira pore te stvara idealno okruženje za razvoj bakterija.
Perut je stanje kože uzrokovano prekomjernom produkcijom određene vrste gljivice na dermisu kože. Perut izgleda poput bijelih kristala ili sitnih ljuskica pokrivenih masnom tvari na vrhu glave ili obrazima. To je česta pojava među osobama s masnom kožom i svrstava se u dermatološke bolesti lojnih žlijezda. Perut možete lako liječiti posebnim preparatima koji sadržavaju salicilnu kiselinu ili sumporni pripravci. Također možete primjeniti posebne maskirane ulja i losiona za perutanje glave da bi olakšali problem.
Seboreja je stanje kože povezano s prekomjerne produkcije sebuma sa strane lojnih žlijezda same kože. Ovo stanje obično utječe na prednji dio glave, obraze, bradu i vrat te dana nastanak masnog, crvenog osipa po cijeloj površini lica i vrata. Seboreja može biti akutna ili hronična te je potrebna redovna nege da bi se spriječila infekcija mikroorganizmima usko povezanim sa ovim stanjem dermisa. Ljudima sa ovim problemom treba preporuka dermatologa da bi mogli identificirati idealni tip proizvoda za čišćenje lica i tretman upala područja lica pogođenih ovim problemom.
Kanefroza je još jedna bolest lojnih žlijezda koja utječe na kvalitet vašeg dermisa uzrokujući gubitak elastičnosti kože i stvaranje mikroskopskih otekline po cijeloj površini tela bez obzira gdje se nalaze lojne Žlijezde . Ovo stanje često utječe na stare ljudske organizme jer imaju slabiji imunološki sustav nego mladi ljudski organizmi pa su više skloniji problemima sa dermom . Uz to , kanefroza također utječe na hormonalnu ravnoteżu organizma , pa je potrebno redovito pratiti hormone razine da bi mogli identificirati eventualni hormonalni disbalans .
Konačno , postoji puno bolesti lojnih Žlijedza kojima se morate suočiti ako imate problem sa vašim dermom . Dakle , ako imate bilo kakve sumnje oko vašeg dermisa , savjetujte se sa dermatologom da biste dobili profesionalnu diagnozu .
Simptomi bolesti lojne žlijezde
Simptomi bolesti lojne žlijezde su vrlo raznoliki. Najčešći simptomi uključuju svrbež, crvenilo, osip, promjene u boji i obliku kože, pojava bubuljica i mrlja na koži te oticanje zahvaćenog područja. Ovi simptomi mogu biti jaki ili blagi. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i gnojni iscjedak ili otekline. Također se mogu pojaviti i promjene u obliku ili boji kose na zahvaćenom području. Simptomi također mogu uključivati smanjenje lokalne cirkulacije krvi ili osjetljivost kože na dodir. U nekim slučajevima postoje i bolovi tijekom palpacije zahvaćenog područja.
Kod nekih pacijenata simptomi su vrlo blagi pa se možda ni ne primjetiti. Međutim, kod drugih pacijenata simptomi su toliko jaki da onemogućavaju normalan životni stil. S obzirom na to da je bolest lojnih žlijezda česta, preporuča se da se redovito provjerava stanje kože kako bi se rano otkrile promjene i eventualno spriječio napredovanje bolesti.
Liječenje bolesti lojne žlijezde
Liječenje bolesti lojnih žlijezda ovisi o tome koji je uzrok. Ako je uzrok alergija, obično će se propisati antihistaminici i masti s protuupalnim sastojcima. Ako se za liječenje koriste kortikosteroidne masti, potrebno je pratiti njihovu primjenu, jer mogu izazvati neželjene nuspojave.
U slučajevima gdje uzrok leži u infekciji bakterijama ili gljivicama, propisuju se antifungalni lijekovi ili antibiotici za lokalnu primjenu ili oralnu primjenu. U slučajevima gdje su upale lojnih žlijezda povezane s autoimunskim stanjem, možda ćete morati uzimati lijekove koji blokiraju određene imunološke stanice i tvari.
Kod nekih vrsta akni, posebno akni vulgaris, mogu se propisati oralni retinoidi i antibiotici za usporavanje rasta bakterija i smanjenje lojnih žlijezda. Također postoje različite vrste laserske terapije koja se može koristiti za smanjenje upala i oslobađanja masnoća iz lojnih žlijezda.
Osim toga, postoji nekoliko narodnih lijekova koji se mogu koristiti za suzbijanje upala i smanjenje masnoće u koži. Takvi narodni lijekovi obuhvaćaju stavljanje hladne vlažne maramice na područja osipa, nanos masti od čajevca na osip te ulazak u toplo-hladnu tuširanju radi poboljšanja cirkulacije.
0 Comments