Napuhnutost trbuha je neugodno stanje koje se obično može manifestirati u obliku nadutosti, probavnih problema ili bolova. To je izraz za nakupljanje plina u trbuhu (abdomenu). Napuhnutost trbuha može biti privremena, ali može i biti znak ozbiljnijeg problema.
Uzroci napuhnutosti trbuha mogu biti povezani s prehranom, gastrointestinalnim poremećajima, stresom, zdravstvenim problemima ili lijekovima. Uzroci mogu uključivati prejedanje, nepropisno štucanje, uporabu jakih lijekova, bakterijske infekcije ili alergije na hranu. Gastrointestinalni poremećaji poput crijevne disbioze i sindroma iritabilnog crijeva također mogu dovesti do napuhnutosti trbuha. Stres također može biti uzrok napuhnutosti trbuha jer može dovesti do grčeva u crijevima. Bolesti gušterače i bubrega također mogu uzrokovati napuhnutost trbuha. Uzimanje određenih lijekova poput antidepresiva, antihistaminika i antacida također može dovesti do nakupljanja plinova i stvaranja napuhnutosti.
Sadržaj [hide]
Prevencija napuhnutosti trbuha
Napuhnutost trbuha je čest problem s kojim se mnogi ljudi suočavaju, a može biti uzrokovana stresom, nezdravom prehranom ili nekim drugim uzrocima. Iako se može pokušati eliminirati, ponekad je važno spriječiti da se to dogodi. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da biste smanjili rizik od napuhnutosti trbuha.
Prvo i najvažnije je da pazite na prehranu. Potrebno je ograničiti unos zasićenih masti i soli te jesti puno voća i povrća. Osim toga, potrebno je izbjegavati proizvode od brašna i šećerne dodatke. Umjerenost je jako važna jer ako prejedete, možete dobiti napuhnutost trbuha. Također je vrijedno izbjegavati alkohol i gazirana pića jer mogu dovesti do probavnih smetnji koje mogu uzrokovati nadutost.
Također je važno vježbati redovito jer vam to pomaže da bolje probavljate hranu i spriječite nadutost. Osim toga, vježbanje će vam olakšati oslobađanje stresa što također može biti uzrok nadutosti. Također postoji nekoliko yogastih poza koje mogu olakšati simptome nadutosti.
Konačno, potrebno je piti dosta tekućine jer će to pomoći da se pravilno probavi hrana te omogućiti pravilan rad crijeva. Pogotovo korisni su fermentirani napici poput kefira ili jogurta koji sadrže bifidobakteriju zbog svojih probavnih svojstava.
Simptomi napuhnutosti trbuha
Napuhnutost trbuha je često prisutna kod ljudi. To se događa zbog prekomjernog nakupljanja plinova ili tekućine u želucu. Simptomi napuhnutosti trbuha uključuju otečenje, osjećaj punoće, nadutost, bol ili nelagodu u trbuhu. Međutim, to može biti simptom drugih zdravstvenih stanja, poput probavnih poremećaja ili infekcije crijeva. Stoga je važno da se posavjetujete s liječnikom ako imate simptome napuhnutosti trbuha koji nisu uzrokovani običnim gasovima ili prehranom.
Jedan od simptoma napuhnutosti trbuha je otečenje i osjećaj punoće u abdomenu. Možete osjetiti težinu ili pritisak, a možda će vam povremeno biti teško da se pokrenete ili dišete duboko. Možda ćete čuti plinove koji se šire po vašem trbuhu i mogu biti neugodni i glasni. U nekim slučajevima možete osjetiti bol pri dodirivanju abdomena.
U većini slučajeva, napuhnutost je zbog prekomjernog nakupljanja plinova i tekućine u želucu zbog hrane koja se loše probavlja ili neke vrste hrane koje mogu uzrokovati prekomjerno formiranje plina. Također može biti rezultat stresa ili alergija na hranu koja su također razlog za pojavljivanje simptoma napuhnutosti trbuha. Ako imate jedan od ovih simptoma duže vrijeme i nemate drugih neugodnih simptoma, obratite se liječniku radi pregleda i savjetovanja o tome kako postupiti dalje.
Dijagnoza napuhnutosti trbuha
Napuhnutost trbuha je jedan od čestih simptoma koji ukazuju na poremećaje probavnog sustava. Napuhnutost se može manifestirati kao zatvor, proljev, osjećaj punog trbuha ili bolovi u trbuhu. Ponekad se mogu pojaviti i dodatni simptomi poput nadutosti, gubitka apetita ili mučnine. Dijagnoza napuhnutosti trbuha postavlja se kroz fizikalni pregled i laboratorijske pretrage. Liječnik će provjeriti pritužbe pacijenta i proučiti njegovu medicinsku povijest. Također će provjeriti bilo kakve promjene u radu crijeva i pronaći sluz ili krv u stolici. Laboratorijske pretrage mogu biti potrebne za ispitivanje razine šećera u krvi, proteinima, elektrolitima i enzimima jetre. Pored toga, liječnik možda treba provesti endoskopski pregled debelog crijeva radi daljnje dijagnosticiranja. U nekim slučajevima liječnik će propisati dijetetske promjene i posebne vježbe za smanjenje napuhnutosti trbuha. U težim slučajevima mogu biti potrebne dodatne terapije poput antibiotici ili laksativnih lijekova da bi se smanjila upala probavnih organa.
Liječenje napuhnutosti trbuha
Napuhnutost trbuha je uobičajeno stanje koje se može pojaviti zbog poremećaja probavnog trakta, prejedanja, prekomjerne težine ili zbog nedostatka fizičke aktivnosti. Napuhnutost je često popraćena nadutim stomakom, što može biti vrlo neugodno. Srećom, postoje mnoge stvari koje možete učiniti kako biste se riješili napuhnutosti trbuha i vratili se u normalu.
Prva stvar koju trebate učiniti je prilagoditi svoju prehranu i izbjegavati hranu koja može izazvati napuhnutost. To uključuje jela bogata natrijem, slatkiše i brzu hranu. Također biste trebali smanjiti unos šećera i ograničiti unos alkohola. Umjesto toga, trebali biste jesti više voća i povrća te potražiti manje masnih proizvoda. Preporuča se da jedete male obroke više puta dnevno umjesto velikih obroka samo nekoliko puta tjedno.
Također biste trebali isprobati neke od biljnih lijekova koji mogu pomoći smanjiti simptome napuhnutosti trbuha. Primjerice, slatki korijen može pomoći smanjiti upalu probavnog trakta i olakšati probavni proces. Također možete piti čaj od mente ili crnog papra za olakšavanje zatvor.
Fizička aktivnost također može biti vrlo korisna za smanjenje simptoma napuhnutosti trbuha. Redovite vježbe poticanju cirkulaciju i stimuliraju probavni trakt, što pomaže u ublažavanju simptoma napuhnutosti trbuha. Kombiniranje redovite tjelesne aktivnosti s pravilnom prehranom će vam dati najbolji rezultat.
Ako ste već isprobali gore navedene metode liječenja bez uspjeha, savjetujemo vam da se posavjetujte sa stručnjacima za probavne tegobe ili lijekarima opće prakse radi daljnjeg savjetovanja o tome što bi moglo biti uzrokovano vašim simptomima napuhnutost trbuha i način na koji ga treba liječiti.
Prehrana i napuhnutost trbuha
Prehrana igra iznimno važnu ulogu u sprječavanju napuhnutosti trbuha. Dijeta bogata vlaknima i proteina potiče probavu te će vam pomoći da se riješite napuhnutosti trbuha. Također, preporuča se da jedete manje količine hrane više puta dnevno kako bi se smanjila napuhnutost trbuha. Izbjegavajte namirnice koje nadražuju probavni trakt i dovode do nadutosti. To uključuje slatkiše, previše mesa, začine, alkohol i neke biljne proizvode. Također je važno piti puno vode da bi se spriječila zatvor i osigurala normalna probava.
Uz odgovarajuću prehranu moguće je smanjiti simptome želudca koji su povezani s napuhnutošću trbuha. Primjerice, ljudima koji imaju problema s iritabilnim crijevom preporučujemo da eliminiraju gluten iz prehrane i smanje unos probavljivih ugljikohidrata. Tijekom dana možete konzumirati obroke bogate vlaknima poput voća, povrća i cjelovitih žitarica te mliječnih proizvoda bez laktoze ako ste alergični na nju.
Osim promjenama u prehrani, postoje još neki načini za smanjenje napuhnutosti trbuha. Redovita tjelesna aktivnost potpomaže probavne procese, jača mišiće trbuha te pomaže u sprečavanju pojave nadutosti. Korištenje prirodnih laksativa također može pomoći u sprječavanju zatvora te time smanjenju napuhnutosti trbuha.
Konačno, ako primijetite da su simptomi poput bolova u donjem dijelu trbuha ili grčeva često prisutni tijekom dana moglo bi to biti znak ozbiljne probavne bolesti ili stanja poput Crohnove bolest ili celijakija pa je bitno posjetiti liječnika radi pojašnjenja stanja i potencijskih terapija.
0 Comments