Što je ovrha na plaći

by Feb 17, 2025Posao0 comments

Što je ovrha na plaći je postupak kojim se prisilno naplaćuju dugovi. U ovom procesu, kreditor obračunava određeni iznos s plaće dužnika i isplaćuje ga u svoju korist. Ovrha na plaći je zakonito sredstvo za naplatu dugova i zahtijeva posebnu odluku suda.

Ovrha na plaći je postupak kojim se uzetim sredstvima iz plaće izvršava ovrha. To znači da se određeni iznos od plaće isplaćuje na temelju sudske presude osobi kojoj je dugovana sredstva.

Porezi i doprinosi

Porezi su obvezni financijski izdaci koje državi plaćaju građani, tvrtke ili druge pravne osobe. Doprinosi su također obvezni financijski izdaci, ali se odnose na određene socijalne usluge, poput zdravstvenog osiguranja, mirovinskog osiguranja i slično. U Hrvatskoj se porezi plaćaju na dohodak pojedinaca i tvrtki, te na određene proizvode i usluge. Također se plaćaju doprinosi za zdravstveno osiguranje, mirovinsko osiguranje i neke druge potpore. Razlika između poreza i doprinosa je u tome što se porezi obračunavaju na temelju dohotka, a doprinosi se obračunavaju na temelju koristi koje će se ostvariti od određenih socijalnih usluga.

Kako je postavljena ovrha na plaću?

Ovrha na plaću postavlja se kad se neko dužan pojavi u sudskom postupku, a nema dovoljno sredstava da bi mogao izvršiti isplatu duga. Ovrha se u tom slučaju postavlja na neto plaće dužnika, tj. na njegov bruto iznos oduzimaju se porezi i doprinosi za mirovinski fond. To znači da će država preuzeti dug i isplatiti ga vjerovniku iz plaće dužnika. Ova vrsta ovrhe može biti postavljena i samostalno ili uz drugu vrstu ovrhe, tj. blokadu računa ili založni list. Dužnik bi trebao obavijestiti svog poslodavca da je protiv njega podignuta ovrha na plaću te da se naknada kojom raspolaže smanjuje zbog toga. On mora također dati sudu informacije o svom poslodavcu, kako bi sud mogao obavijestiti poslodavca o ovrsi. Poslodavac će potom isplatiti dužnikovu neto plaću sudu do određenog roka, a ostale obveze prema dužniku će obustaviti sve dok ne bude prestala obveza prema vjerovniku.

See also  Što je sindikat strojovođa

Posljedice ovrhe na plaći

Ovrha na plaći predstavlja jedan od najtežih oblika duga, jer onemogućava vam da pristupite svojim financijskim sredstvima. U tom slučaju, društveni servis uzima dio vaše plaće i prenosi ga na vjerovnika kojem ste dužni novac. Ova isplata se obično događa svaki mjesec i zavisi od iznosa dugovanja.

Posljedice ovrhe na plaći mogu biti mnogostruko negativne. Prvo, preostali dio vaše plaće možda neće biti dovoljan da pokrije osnovne životne potrebe poput hrane, stanovanja ili lijekova. Drugo, ako ste dužni više novca nego što možete platiti mjesečno, dug će se nastaviti povećavati jer ćete biti dužni kamate i naknade zbog kašnjenja. Također, možda ćete biti diskriminirani u poslu ili se suočiti s različitim vrstama financijske diskriminacije usmjerene prema vama.

Ponekad je moguće postignuti dogovor s vjerovnikom u vezi s ovrhom na plaći tako što ćete platiti manju ratu mjesečno ili postepeno otplatiti dug zajedno sa kamate kroz višemjesečni plan otplate. Međutim, ako to nije moguće, onda je jedini izbor poduzeti druge korake poput zapošljavanja profesionalca za upravljanje dugom ili traženja pomoći od države putem programa olakšica za otplatu dugova.

Može li se poništiti ovrha na plaći?

Postoje situacije u kojima se može poništiti ovrha na plaći. Jedna od najčešćih situacija je da dužnik ne ispunjava svoje obveze prema vjerovniku. U tom slučaju, vjerovnik može tražiti poništavanje ovrhe. Također, ako je ovrha izvršena protivno zakonu, postoji mogućnost da se ona poništi. Također, ako postoji dokaz da je dužnik bio nesposoban za otplatu duga u vrijeme izdavanja ovrhe, to također može biti razlog za poništavanje.

U nekim slučajevima, dužnik može zatražiti od suda da poništi ovrhu na temelju činjenice da su mu dužničke obveze istekle ili su mu promijenjene uslijed promjena zakona ili unutar dogovora samog dužnika i vjerovnika. U takvim situacijama, sud će obično provesti određenu razinu istrage prije donošenja odluke o poništenju.

See also  Što je trgovački obrt

U slučajevima gdje je ovrha već provedena i novac već uplaćen vjerovniku, postoji mogućnost da se dužnik obrati sudu i zatraži anuliranje transakcije kako bi dobio svoj novac natrag. Ali treba napomenuti da u tim situacijama sud će obično tražiti neka dodatna dokazivanja prije donošenja odluke o anuliranju transakcije.

Ublažavanje posljedica ovrhe na plaći

Ovršena plaća može biti teška tereti za odgovorne građane. Često se dogodi da se zbog prekomjerne potraživanja ne mogu ispuniti druge financijske obveze. No, postoje sredstva koja pomažu u ublažavanju posljedica ovrhe na plaći. Prvo i najvažnije je prijaviti se za potporu u plaćanju. Postoji mnogo različitih državnih programa koji su dostupni osobama koje su izgubile svoje primanje uslijed ovrhe. Ovi programi mogu pomoći u snižavanju troškova i povećanju prilika za financiranje dugova. Također, postoje i financijski programi koji nude besplatnu podršku zainteresiranim strankama.

Drugo, važno je spriječiti dodatne troškove i visoke kamate koje bi se mogli nanijeti ako bi se dugovi neplaćeni na vrijeme. S obzirom da je jasno da ćete biti u stanju otplatiti dug, potrebno je dogovoriti unaprijed oplate s vjerovnikom i pokušati postići dogovor o nižim stopama kamata ili manjoj uplati mjesečno. U tom slučaju, vjerovnik možda može postupiti pozitivnije pripisati odobravanje niskokamatnih hipoteka ili drugih financijskih usluga.

Treće, važno je upozoriti ljude da poštuju odredbe Zakona o ovrsima, posebice one vezane uz točke poput prekršaja novčanih potraživanja i dodatnih troškova zbog kašnjenja sa plaćanjem dugova. Ovime ćete osigurati da ste u skladu sa zakonom te ćete imati manje problema s dosadnim problemima poput starenja dugova na računima i nesigurnosti oko vašeg financijskog status quo-ta. Osim toga, vrijedi razmisliti o trajanju dugovanja i pokušati pronaći druge načine plaćanja kako bi se osiguralo da ćete maksimalno iskoristiti svoje primanje bez opterećenja velikim dugovanjima koja mogu dovesti do još većih financijskih problema.

See also  Što je državni inspektorat

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This