Što je plućica na kiselo

by Apr 27, 2023Hrana0 comments

Što je plućica na kiselo je tradicionalni hrvatski recept koji se sprema od svinjske plućnice i kiselog zelja. Ova jela su uglavnom uzgojena na istoku Hrvatske i često se nalaze na jelovnicima restorana u Istri i Dalmaciji. Plućica koja se stavlja na kiselo služi se topla kao glavno jelo, a obično se servira s krumpirom ili varivašem.

Plućica na kiselo je jelo koje se često sprema na jugu Hrvatske. Sastoji se od slane vode, ribe, kiselog vrhnja i začina. Također se može dodati i sjeckani luk ili češnjak te neki drugi začini po želji. Ribu obično kuhaju u slanoj vodi s malo maslinovog ulja ili ponekad s dodatkom limunove korice. Kiselo vrhnje se dodaje prije serviranja da bi plućica bila mekša i sočnija.

Sastojci Plućice na kiselo

Plućice na kiselo su obično jelo od svinjetine. Glavni sastojci uključuju piletinu, kiseli kupus, luk, šparoge, mrkvu i druge povrće. Povrće se također može dodati za okus i boju. Svinjetina treba biti narezana na tanke ploške i pržena dok ne postane hrskava. Prije nego što se ubaci u zdjelu, potrebno je pržiti luk i šparoge u tavi sa malo ulja. Zatim se ubacuje kiseli kupus i mrkva. Sve se miješa dobro da bi se postigao okus i aromatičnost jela. Kako bi se postigla kiselina, dodaje se limunov sok ili limetin sok prije serviranja. Na ovaj način plućice na kiselo postaju ukusne salate bogate vitaminima i mineralima.

Na vrh plućica mogu se posuti naribani sir ili bademi za dodatni okus i teksturu jela. Također možete dodati malo maslinovog ulja za još veći okus. Ovo je odličan obrok za one zauzete dane kad vam treba brza hrana koja je istodobno nutritivna i ukusna.

See also  Što je daska za rezanje

Kako se priprema plućica na kiselo?

Plućica je jela koja se uglavnom priprema kuhanjem, ali postoji i drugi način kuhanja, a to je kiseljenje. Kiseljenje plućice je stara tehnika koja se još uvijek koristi u nekim europskim zemljama. Kiseljenje plućice započinje odabirom najboljih plućica. Plućice trebaju biti najmanje tri do četiri sata u hladnoj vodi prije početka procesa kiseljenja. Nakon toga, potrebno ih je oprati i oguliti. Zatim, plućice se stavljaju u vrč s uljem i solju, gdje će ostati tri dana do pet dana da bi postale hrskave i sočne. Konačno, plućice se uklanjaju iz vrča i poslužuju s majonezom ili nekom drugom umakom po vašem izboru. Plućica na kiselo je jedinstvena vrsta jela koja će sigurno pružiti posebnost vašem jelovniku!

Plućica na kiselo

Plućica na kiselo je tradicionalni jelovnik u narodima nekadašnje Jugoslavije. To je vrlo jednostavna i brza jela za pripremu, a sastoji se od pluća goveda ili svinjske koje se pirjaju u maslinovom ulju s lukom, češnjakom, paprom i kiselim vinom. Nakon toga se još doda malo nane i origana. Plućica na kiselo je servirana s rižom ili krumpirom. Može se također servirati uz salatu od zelenog luka, masline i limuna. Ova jela su idealna za one koji žele da brzo pripreme nešto ukusno i zdravo.

Plućica su obično pržena u dubokoj tavi, a nakon toga se dodaju prethodno pripremljeni glavni sastojci. Kako bi se postiglo pravo okus, preporučuje se da plućice budu pržene dok ne postanu hrskave vanjske strane okusa i meke unutar. Nakon toga možete dodati druge sastojke prema želji i potrebi. Uobičajeno je da plućice budu servirane uz rižu ili krumpir te salatu od zelenog luka, maslina i limuna koja će još više pojačati okus jela. To je savršena hrana za one ljubitelje mesa!

See also  Što je zapečena tjestenina

Namirnice slične plućicima na kiselo

Plućice na kiselo su namirnica koja se jede u Hrvatskoj i šire. Uključuju svinjsko meso, luk i druge začine, a postoje različite vrste plućica. Postoje i drugi oblici koji se mogu približiti plućicama na kiselo. Ovdje su neke od namirnica sličnih plućicama na kiselo:

– janjetina s lukom: janjetina je izvrsna za pripremu uz luk i začine. Možete pojesti janjetinu sa svježim lukom, maslinovim uljem i posipati po njoj paparom ili peršinom.

– Teletina s lukom: teletina je još jedna vrsta mesa koja se može pripremiti uz luk i začine. Priprema je ista kao za janjetinu, a možete dodati i malo mlijeka da omekšate meso.

– Dimljena svinjska prsa: dimljena svinjska prsa je još jedna vrsta mesa koja se može pripremiti uz luk i začine. Ova namirnica ima slatkast okus, tako da ćete možda htjeti dodati malo meda da balansirate okus.

– Svinjska rebra: svinjska rebra su mekana i sočna te se mogu lagano ispržiti u tavi sa lukom, maslinovim uljem, solju, paprom ili bilo čime što volite dodati ukoliko želite nešto pikantno. Ostavite meso da se peče dok ne postane hrskavo jer ćete dobiti divnu aromu.

– Svinjski fileti: svinjski fileti su još jedan odličan obrok koji možete pripremiti uz luk i druge začine. Svinjski fileti su mekani pa je potrebno biti pažljiv kako bi se ne raspali prilikom prelijevanja ili pečenja.

Povijest Plućice na Kiselo

Plućica na kiselo je tradicionalni hrvatski jelovnik koji se obično servira uz juhe, glavna jela i deserta. Ovaj obrok se odvaja dugim vremenom u Hrvatskoj, a njegovo ime potječe od kiselog okusa, koji se dobiva kuhati plućice u octu i vodi. U početku su plućice bile običan obrok za siromašne obitelji jer su bile jeftine. Međutim, postupno su postale popularne među svim slojevima društva i danas predstavljaju jedan od najpopularnijih jela u Hrvatskoj.

See also  Što je kesten

Plućice na kiselo se obično napraviti od mladih pluća ovaca, ali također mogu biti napravljeni od druge meso, poput govedine ili svinjetine. Meso se najprije temeljito oprati i oguliti, a zatim prelije octom i destiliranom vodom da bi dobio okus. Zatim se meso stavi u posudu koja sadrži luk, celer, mrkvu i češnjak te se prži na laganoj vatri sat ili dva da bi postalo mekano. U trenutku serviranja plućice na kiselo može biti posuta sperkama papra ili naribanim češnjakom za dodatni okus. Također možete dodati limunovo sok ili maslinovo ulje za dodatnu aromu.

Plućica na kiselo mogu biti servirana samostalno ili uz druge hrvatske specijalitete poput janjetina ispod peke ili punjenog paprikaša. Možete ga servirati toplo ili hladno te ga pripremiti unaprijed ako želite da ga poslužite za večeru ili posebne prigode. Ovaj recept je lako prilagoditi različitim preferencijam okusa pa ga možete prilagoditi tako da bude malo manje kiselog okusa ako želite nešto blažeg okusa.

Plućica na kiselo predstavlja tradicionalni hrvatski recept čija povijest datira dugo nazad. Iako je početna cijena bila jeftina, recept je postao popularan među svim slojevima društva jer je lagan za pripremanje i može biti prilagođen različitim preferencijam okusa. Ovo jelo može biti servirano samostalno ili uz druga jela te je savršeno za posebne prigode ili večere s obitelji i prijateljima

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This