Što je temeljni kolektivni ugovor za javne službe

by Feb 11, 2025Posao0 comments

Temeljni kolektivni ugovor za javne službe je pravni okvir koji se odnosi na radnike u javnom sektoru i njihove odnose s vladom. Ugovor definira prava, obaveze i obrasce rada za radnike u javnom sektoru. Ugovor također regulira naknade, uslove rada, osobne dohotke, godišnji odmor i slično. Osim toga, ugovor propisuje standarde sigurnosti i zdravstvene zaštite na poslu te postupke pritužbi i sukoba.

Temeljni kolektivni ugovor za javne službe je ugovor između vlade i sindikata javnih službi koji definira minimalne standarde rada, prava radnika i određene minimalne plaće. Ugovor također može obuhvaćati određene zaštitne mjere za radnike, poput zdravstvenog osiguranja ili zakonskih jamstava.

Obveze radnika

Radnici su dužni pridržavati se odredbi Zakona o radu, Temeljnog kolektivnog ugovora, internih propisa i uvjeta poslovanja tvrtke. Radnici su dužni poštivati zakon, društvena načela i moralne standarde te biti odgovorni prema svojim obvezama. Svaki radnik je dužan poštovati pravila ponašanja i radne navike kako bi se postigla uspješna obavljanje poslova. Radnicima je zabranjeno vršiti bilo kakve aktivnosti izvan okvira njihovih redovitih obveza, osim ako to nije posebno dogovoreno s tvrtkom.

Prava radnika

Radnicima je omogućeno da ostvare svoja prava temeljem odredbi Zakona o radu i Temeljnog kolektivnog ugovora. Radnicima je dopušteno da imaju pravo na primanje plaće prema dogovoru, slobodno vrijeme i godišnji odmor, te da ostvare druga prava prema odredbama Zakona o radu ili temeljnih kolektivnih ugovora. Pored toga, radnicima je omogućeno da sudjeluju u raspravama vezanim uz sindikalne aktivnosti te da se organiziraju zajedno sa drugim djelatnicima radi zaštite interesa zaposlenika. Također imaju pravo poduzeti druge akcije u skladu sa zakonom ili dogovorenim postupcima unutar tvrtke.

See also  Što je državni inspektorat

Obrasci i postupci sklapanja temeljnog kolektivnog ugovora

Temeljni kolektivni ugovor je ugovor koji se sklapa između poslodavca i sindikata, odnosno među poslodavcem i njegovim radnicima ili njihovim sindikalnim predstavnicima. Ugovor obično sadrži pravila koja se odnose na plaće, radne uvjete, radnička prava i dužnosti, štrajkove, pregovore o plaćama itd. Ugovorom su regulirani odnosi između poslodavca i zaposlenika te propisan način rješavanja sporova.

Sklapanje temeljnog kolektivnog ugovora obuhvaća niz postupaka i obrazaca. U početku se obavlja pregovaranje između dviju strana u tom procesu – poslodavca i sindikata (ili zaposlenika). Sastanci će biti uspostavljeni radi dogovaranja oko sadržaja temeljnog kolektivnog ugovora. Nakon što su postignuti dogovori između dvije strane, slijedi faza potpisivanja ugovora. Također će biti potrebni dokumenti poput popisa zaposlenika te potvrde o tome da je prethodno sklopljen temeljni kolektivni ugovor ili da je taj postupak već započet.

Nakon što su svi potrebni dokumenti prikupljeni, poslodavac obično pošalje zahtjev za registraciju temeljnog kolektivnog ugovora nadležnom ministarstvu ili pravosudnom tijelu. Nakon toga će se provesti procedura provjeravanja svih dokumenata i registracija ugovora je gotova. Temeljni kolektivni ugovori mogu biti trajan do pet godina od datuma stupanja na snagu.

U bilo kojoj fazi procesa sklapanja temeljenog kolektivnog ugovora mogu se po potrebi primjeniti posebna pravila, ako je to nužno radi utvrđivanja određenih pravnih pitanja koja nisu regulirana standardnom procedurom. Ova pravila moraju biti usuglašena sa svim relevantnim zakonskim propisima na području radnih odnosa te moraju biti prihvaćena od strane svih strana koja sudjeluju u procesu sklapanja temeljenog kolektivnog ugovora.

Načini isplate plaće prema temeljnom kolektivnom ugovoru

Plaća se isplaćuje u gotovini ili preko računa u banci. Ugovaratelj će se obvezati isplatiti prema ugovoru i to na način da će sve obveze biti ispunjene u roku od 30 dana od završetka mjeseca. Sve transakcije moraju biti završene najkasnije do 15. dana sljedećeg mjeseca. U slučaju kašnjenja, dužnik je dužan isplatiti nadoknadu za kašnjenje po stopi od 0,5% dnevno po kalendarskom danu kašnjenja. Plaća se može isplatiti i putem postanske štedionice, ali samo ako je to dogovoreno unaprijed i ako obje strane pristanu. Ugovaratelj također može pružiti financijske usluge, poput plaćanja stanova ili drugih kraćih poslovnih odluka, ali samo ako su ovi troškovi predviđeni temeljnim kolektivnim ugovorom.

See also  Što je rad nedjeljom

U svakom slučaju, sve transakcije moraju biti potvrđene pismenom uplatom izdanim od strane dužnika te dužnik mora potvrditi da je primio novac ili druge vrijednosne papire unutar 15 dana od trenutka nastanka obveze. U slučaju nepodmirene obveze unutar navedenog perioda, dužnik je dužan nadoknaditi dug podmirivanje na temelju pravomoćne presude suda donesene po tužbi ugovaratelja.

Obaveze poslodavca prema radnicima temeljem kolektivnog ugovora

Poslodavac ima nekoliko obaveza prema svojim radnicima temeljem kolektivnog ugovora. Prva od tih obaveza je da zaposlenicima osigura zakonito i pravedno radno okruženje. To uključuje postupke i pravila koje se primjenjuju u vezi s njihovim radnim uvjetima, zaradom, godišnjim odmorom i slično. Također, poslodavac bi trebao osigurati da se svi radnici pridržavaju propisa o radnom vremenu i da isti ne prelaze granice utvrđene propisima o radnom vremenu.

Poslodavac je također dužan poduzeti sve potrebne mjere da osigura sigurnost i zdravlje svih zaposlenika na poslu. U tu svrhu on mora provesti potrebne sigurnosne preglede i provjeriti da li su postupci u skladu sa zakonom te će se pridržavati odredbi o higijeni na radnom mjestu.

Poslodavac je također dužan pružiti svojim radnicima adekvatnu edukaciju, školovanje i obuku koja će omogućiti njihovo razvojno napredovanje unutar tvrtke. Osim toga, on mora omogućiti fleksibilne mogućnosti rada kako bi se prilagodio potrebama zaposlenika te ispunio njihove ciljeve ili više ciljeve organizacije. U tu svrhu, poslodavac mora osigurati da zaposlenicima daje dovoljan broj slobodnih dana godišnje ili dopusta, kao i mogućnost skraćivanja ili produživanja radnih sati po potrebi.

Konačno, poslodavac mora poštivati prava svih radnika temeljen

Integriranje novih zakona u postojeći temeljni kolektivni ugovor

Kada se dogodi preambula za promjenu u postojećem Zakonu o radnom odnosu ili temeljnom kolektivnom ugovoru, potrebno je provesti integraciju novih zakona. Integriranje novih zakona podrazumijeva unošenje izmjena u postojeći temeljni kolektivni ugovor na način da se osigura najnovija regulativa i da se ispune sve odredbe zakona. Integracija novih zakona može biti složen proces, posebno ako se radi o izmjenama Zakona o radnom odnosu ili drugim sličnim propisima.

See also  Ovako se Traži PDV ID Broj u Poreznoj za Paušalni Obrt

Integracija novih zakona sastoji se od više faza. Prva faza je priprema prijedloga izmjena kako bi se osigurala najnovija legislativa i ispunile su sve odredbe zakona. Ova faza također podrazumijeva analizu postojećeg temeljnog kolektivnog ugovora i usklađenost sa svim relevantnim propisima. Nakon što je predloženi prijedlog stavljen na papir, potrebno je obaviti razgovore s dionicima da bi se osiguralo da su vidljive strane spremne pristati na izmjenu.

Druga faza integracije novih zakona podrazumijeva potpisivanje izmjenom temeljnog kolektivnog ugovora. Ovaj proces obuhvaća skupinu radnicima, predstavnicima poslodavaca i stranih partnera te će biti usvojen ako su ispunjeni svi dogovoreni uvjeti. Nakon što je postignut dogovor, trebao bi biti potpisan amandman na temeljni kolektivni ugovor i slan stranim partnerima kako bi ga mogli ratificirati.

Na kraju, treba napomenuti da integracija novih zakona može biti dugotrajan proces. Potrebno je provesti pažljivo planiranje i raspraviti sa svime povezanim stranama da bi se osiguralo da će se Zakon o radnom odnosu i drugi relevantni propisi primijeniti pravilno te će imati pozitivan uticaj na cijelo društvo.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This