Što je usporen rad štitnjače i koji su simptomi

by Oct 21, 2024Zdravlje0 comments

Što je usporen rad štitnjače? Usporen rad štitnjače je stanje u kojem organizam ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače. Ovo stanje je poznato i kao hipotireoza. Simptomi usporenog rada štitnjače uključuju slabost, depresiju, gubitak kose, promjene u apetitu, osjećaj umora i otežano disanje.

Usporen rad štitnjače je stanje koje se naziva hipotireoza, u kojem štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače. To može uzrokovati simptome poput umora, debljanja, gubitka kose i problema s kožom.

Usporeni rad štitnjače

Usporeni rad štitnjače je stanje kada je funkcija štitnjače usporena, što narušava njezinu sposobnost da proizvodi hormone. U većini slučajeva, povezano je s autoimunom bolešću koja se naziva hipotireoidizam. Kada se hipotireoidizam dijagnosticira, obično se liječi uzimanjem lijekova koji nadoknađuju nedostatak hormona. Međutim, to može biti i simptom nekih drugih zdravstvenih stanja ili bolesti. U slučajevima kada hipotiroidizam ne može biti liječen lijekovima, potrebno je dugotrajno pratiti endokrinologa radi promatranja.

Kronične bolesti jetre, bubrega ili srca mogu dovesti do usporenog rada štitnjače. Teške alergijske reakcije na hranu ili lijekove također mogu imati isti učinak. Ponekad su povezane s manjkom određenih tvari u organizmu, poput joda, selena i vitamina B12. Neispravna prehrana i deficitarna prehrana također mogu biti uzrok usporenog rada štitnjače.

Također postoje neke vrste raka koji mogu utjecati na funkcioniranje štitne žlijezde i dovesti do usporenog rada. To uključuje raka gušterače i metastaze drugih oblika raka koji se prošire na područje žlijezde. Također postoje određene vrste anemija koje možda uzrokuju usporeni rad štitnjače.

Nedostatak joda je čest uzrok usporenog rada štitne žlijezde jer jod igra važnu ulogu u proizvodnji hormona T3 i T4 za regulaciju metabolizma. Osobe s visokim razinama toksina u organizmu također mogu patiti od hipotireoidizma zbog toksina koji blokiraju enzime potrebne za proizvodnju hormona T3 i T4 te dovode do usporenog rada štitne žlijezde.

See also  Što su bakterije u crijevima

Osim toga, stres i psihosocijalni faktori također mogu utjecati na funkciju endokrinog sustava pa čak i izazvati usporeni rad štitnjače. U tom slučaju stručnjaci često preporučaju primjenjivanje tehnika oporavka kao meditacija ili jogom te uporabom biljnih pripravka s ciljem povećanja energijske razine i olakšanje simptoma povezanih s hipotireoidizmom.

Posljedice usporenog rada štitnjače

Usporeni rad štitnjače može dovesti do nekih ozbiljnih zdravstvenih problema. Najčešći simptomi koji se javljaju kada je štitnjača u usporenom radu su umor, depresija, gubitak težine ili povećanje tjelesne težine, slabost mišića i kožna blijeda boja. Također se mogu pojaviti problemi s menstrualnim ciklusom, libidom i snom. Usporeni rad štitnjače može uzrokovati povećanu razinu hormona TSH-a (tiroidni stimulirajući hormon) u krvi. To zauzvrat može dovesti do povišenog krvnog tlaka i visokog dijastolnog tlaka. U nekim slučajevima čak može dovesti i do ozbiljnih srčanih problema poput aritmije ili bolesti srca. Ako se ne liječi na vrijeme, usporeni rad štitnjače može uzrokovati ozbiljan gubitak mišićne mase, pa čak i invalidnost. Iako je to rijetko, postoje i slučajevi smrtnih ishoda povezanih s usporenim radom štitne žlijezde.

Liječenje usporenog rada štitne žlijezde obuhvaća uporabu lijekova koji sadržavaju hormone T4 i T3, a koji se obično daju oralno ili intravenozno. Lijekovi mogu biti potrebni zauvijek zbog redovite terapijske potrebe. Međutim, u većini slučajeva ljudima s usporenim radom štitne žlijezde moguć je potpun oporavak nakon redovite terapijske primjene lijeka bez nastavka terapija.

Simptomi usporenog rada štitnjače

Usporeni rad štitnjače je kronično stanje koje se odnosi na lošu funkciju štitne žlijezde. U tom slučaju, štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona T4 koji su potrebni tijelu da ostane zdravo. To može dovesti do raznih simptoma, poput gubitka težine, umora, poremećaja probavnog sustava i stresa. Također mogu biti prisutne promjene u koži i kosi, te poteškoće s disanjem i oštećenje sluha. U slučajevima ozbiljnijeg usporenog rada štitnjače, mogu se pojaviti simptomi poput anksioznosti, depresije, hladnih ruku i nogu te problema s reproduktivnim sustavom. Liječnik može postaviti dijagnozu usporenog rada štitnjače nakon provođenja testova hormonalnih funkcija ili ultrazvuka štitne žlijezde. Simptomi mogu biti blagi ili akutni u prirodi te se lako mogu liječiti hormonskim terapijama i dodacima prehrani.

See also  Koja su arthryl iskustva

Ako se simptomi usporenog rada štitnjače ne liječe na vrijeme ili se ignoriraju, to može dovesti do ozbiljnih posljedica zdravlju. To uključuje probleme s srcem, bubrezima i jetrom. Također postoji rizik od govora problema te ozbiljnih promjena raspoloženja. Stoga je važno da se osigura da je dijagnoza postavljen na vrijeme kako bi se spriječile ove posljedice na zdravstveno stanje bolesnika.

Dijagnoza usporenog rada štitnjače

Dijagnoza usporenog rada štitnjače uključuje procjenu simptoma i laboratorijskih testova kako bi se utvrdilo je li pacijentu potrebna terapija. Simptomi usporenog rada štitnjače uključuju umor, gubitak težine, osjetljivost na hladnoću, proljev, povećanje volumena glave i vratne regije, smanjenje brzine mišićnog tonusa i gubitak kose. U većini slučajeva liječnik može odrediti pregled tvari koje proizvodi štitnjača, a to su T4 i TSH. U slučajevima kada se sumnja na autoimune bolesti štitnjače, liječnik će također provjeriti razine antitijela protiv štitne žlijezde. Ako se sumnja na nodoznu strumu ili tireotoksikozu, bit će napravljene ultrazvučne pretrage da bi se dijagnosticirale novotvorine. Nakon dijagnoze usporenog rada štitnjače propisana je odgovarajuća terapija koja može uključivati ​​uzimanje lijekova za hipotireozu ili hormonske nadomjesne terapije za autoimune bolesti štitnjače.

U nekim slučajevima potrebna je operacija zahvati zahvaljujući kojoj se uklanjanje dijelovi ili cijela štitna žlijezda. Terapija će također uključivati ​​sljedeća preporuka: unos joda putem prehrane, pravilnu prehranu i redovito praćenje stanja pacijenta kroz laboratorijske pretrage.

Liječenje usporenog rada štitnjače

Usporeni rad štitnjače je kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. To može imati negativan utjecaj na zdravlje, pa je važno liječiti usporeni rad štitnjače. Liječenje se obično sastoji od uzimanja lijeka koji sadrži hormon T4, kojeg proizvodi štitna žlijezda. Lijek se obično uzima oralno jednom dnevno, ali doza se može povećati ili smanjiti ovisno o tome kako vaš organizam reagira. U nekim slučajevima lijek se može davati injekcijom ili podkožnom implantatom.

See also  Što je adenoviroza

Kako biste pravilno liječili usporeni rad štitnjače, potrebna vam je redovita nadzor od endokrinologa ili druge osobe koja vas liječi. Morate redovito provoditi pretrage i pratiti hormone kako biste osigurali da vaša terapija radi u skladu s ciljem – da vam pomogne da dobijete normalnu razinu hormona u tijelu. Također ćete trebati stalnu prevenciju i nadzor prema preporuci svog liječnika radi održavanja normalne razine hormona u tijelu i ispravljanja mikronutrijenata koji mogu utjecati na funkciju štitne žlijezde.

Ako ste već dijagnosticirani s usporenim radom štitnjače, vaš liječnik će možda savjetovati dodatnu prehranu i promjenu navika kako bi vam pomogao da postignete optimalnu razinu hormona T4 u tkivima. Dodatna prehrana možda će uključivati unos viših doza vitamina B12, folata, joda i selena. U nekim slučajevima vaš liječnik će savjetovati promjenu navika poput minimaliziranja unosa stresnih događaja ili poznatih alergena poput glutena u prehrani. Sve te promjene mogu pomoći smanjiti simptome usporenog rada štitnjace i pozitivno uticati na općee zdravlje pacijenta s ovim stanjem.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je visoki tlak

Visoki tlak ili hipertenzija je stanje u kojem je krvni tlak u arterijama koji cirkulira kroz tijelo visok. Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema ako se ne liječi. To može uključivati ​​bolesti srca, moždani udar i drugih problema sa bubrezima....

read more

Što je visoka temperatura kod djece 40

Visoka temperatura kod djece je vrlo ozbiljan zdravstveni problem. To je znak da su vaše dijete izloženo nekoj bolesti ili infekciji. Temperatura od 40°C ili više ukazuje da je dijete u opasnosti te da mu je potrebna hitna medicinska pomoć.Visoka temperatura kod djece...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This