Što je varikokela je upala vena testisa. To je najčešće uočeno u adolescenata, ali se može dogoditi i kod odraslih muškaraca. U većini slučajeva, varikokela se javlja na jednom testisu, ali ponekad oba testisa mogu biti pogođena. Stresni čimbenici mogu dovesti do razvoja varikokele, kao i druge čimbenike.
Varikokela je zdravstveno stanje u kojemu se vene varira ili šire u skrotumu (skrotum je spolna šupljina dječaka i muškaraca). To je najčešće u dječaka i muškaraca mlađih od 18 godina.
Sadržaj
Simptomi varikokele
Varikokela je uobičajena bolest muškog reproduktivnog sustava. To je patološko širenje vena u skrotumu. Simptomi ovise o stupnju bolesti i njegovom tijeku. Uglavnom, početne manifestacije su blage, ali se mogu povećati s vremenom. Glavni simptomi varikokele su: slabost mišića i natečenost skrotuma, osjećaj težine u donjem dijelu trbuha, bol i napetost u skrotumu, promjena boje kože skrotuma, smanjenje libida ili spolnih funkcija. U nekim slučajevima može doći do gubitka sperme ili erekcijske disfunkcije. Ovi simptomi mogu biti tako jaki da muškarac ne može raditi normalne dnevne aktivnosti. Varikokela se obično dijagnosticira pomoću ultrazvuka ili drugih laboratorijskih metoda. Liječenje obično podrazumijeva operaciju kako bi se eliminirala patologija vene i poboljšala cirkulacija krvi i dotok krvi u testise.
Uzroci varikocele
Varikokela je pojava često viđena kod muškaraca, a predstavlja vene koje se šire i odvajaju u skrotumu. Postoje različiti uzroci varikocele, od kojih su neki genetski, dok su drugi posljedica traume ili bolesti. Uobičajeni uzroci varikocele uključuju:
• Hormonske poremećaje. Poremećaji hormona mogu imati značajan utjecaj na rad vene skrotuma. To se obično događa zbog abnormalnog razvoja testisa ili poremećaja metabolizma.
• Fizička trauma. Fizičko ozljeđivanje skrotuma može dovesti do oslabljenog protoka krvi u venama, što može rezultirati nastankom varikokele.
• Genetska predispozicija. Varikokela je često naslijeđena bolest koja može biti prenesena s generacije na generaciju. To je obično vidljivo kod bliskih srodnika s istim simptomima.
• Abnormalna anatomija vene testisa. Neka anatomska stanja mogu dovesti do problema sa protokom krvi i pojave varikokele. Ovo stanje se obično dijagnosticira pomoću ultrazvuka, magnetne rezonance i drugih dijagnostičkih postupaka.
• Bolest srca i bubrega. Bolest srca i bubrega može imati značajan utjecaj na rad vene skrotuma, što može rezultirati nastankom varikokele. Također može biti potrebna operacija da bi se spriječio dalji razvoj bolesti ili da bi se spriječio njen prenos s generacije na generaciju.
Svi gore navedeni faktori mogu biti uzroci varikocele i treba ih razmotriti pri prepoznavanju ovog stanja kod muškaraca te potražiti medicinsku pomoć radi utvrđivanja ispravnog tretmana za svakog bolesnika pojedinačno.
Dijagnoza varikokele
Varikokela je jedna od najčešćih uroloških bolesti muškaraca, koja se karakterizira prisutnošću varikoznih vena na testisima. Obično je otkrivena u ranom djetinjstvu i u adolescenciji, ali može biti prisutna iu odraslih. Dijagnoza se obično postavlja na temelju fizičkog pregleda i ultrazvučnog pregleda skrotuma. U nekim slučajevima, liječnik može propisati i druge laboratorijske pretrage kako bi isključio prisutnost druge patologije. Varikokela se obično liječi operacijom, s ciljem izbjegavanja razvoja komplikacija i poboljšanja spermatogeneze. U nekim slučajevima liječnik može propisati lijekove, poput diuretika ili hormona testisa. Ako se dijagnosticira rano i adekvatno liječi, razvoj ozbiljnih zdravstvenih problema uslijed varikocele može biti izbjegnut.
Liječenje varikokele
Varikocele je stanje u kojem se javlja venska dilatacija u skrotumu, što je obično popraćeno bolovima, povećanjem volumena skrotuma i smanjenjem funkcije testisa. Liječenje varikokele obično se provodi s ciljem smanjenja boli, poboljšanja funkcije testisa ili oba. Liječenje varikokele može biti kirurško ili nekirurško. Neinvazivne metode liječenja varikokela uključuju lijekove, embolizaciju i ultrazvučno skleroziranje. Kirurške metode liječenja varikokele uključuju laparoskopiju i otvorenu operaciju.
Laparoskopska operacija je najefikasniji način za liječenje varikokela i omogućava pacijentima da se vrate na normalne aktivnosti za samo nekoliko dana nakon operacije. U laparoskopiji se obavlja minimalno invazivna operacija kroz male rezove kože u trbušnoj šupljini. Pacijentica će biti općom anesteziji tako da ne osjeti ništa tijekom postupka. Laparoskopska operacija traje otprilike sat vremena i najbolji je način za brzu rehabilitaciju pacijenta.
Embolizacija je još jedna metoda za liječenje varikokela koja se provodi pod općom anestezijom i traje oko sat vremena. U ovoj tehnici, lokalni anestetik se ubrizgava u venu kako bi se spriječilo prodiranje krvi u skrotum. Embolizacija omogućava pacjentima brzo oporavak bez potrebe za dugotrajnim rehabilitacijama nakon operacija.
Ultrazvučno skleroziranje je još jedna metoda koja se može koristiti za liječenje varikokela bez potrebe za invazivnom intervencijom. U ovoj proceduri, ultrazvučni valovi su usmjeravani na venu iznutra trbuha, što dovodi do stvaranja grubih čestica koje blokiraju protok krvi unutar vene i dovode do njenog sužavanja ili spajanja. Ultrazvučno skleroziranje traje samo nekoliko minuta i omogućava pacientima brzo oporavak, bez potrebe da ostane duži period u bolnici.
Međutim, terapija ljudskim hormonskim pripravcima možda će biti potrebna ako je bolest već napredovala ili ako su drugi načini liječenja bili neuspješni. Hormonski lijekovi mogu pomoći smanjenju boli i normalizirati razinu testosterona u tkivima testisa te poboljšati funkciju testisa
Prevencija varikokele
Varikokela je bolest koja se odnosi na vene testisa i promjene u njihovom protoku krvi. Uglavnom se javlja kod muškaraca u adolescenciji i u početku može biti bezbolna. Međutim, simptomi mogu postati ozbiljni ako se ne liječi odgovarajućim lijekovima i prevencijskim mjerama. Stoga je važno znati kako spriječiti varikokelu.
Najvažnija stvar za prevenciju varikokele je pravilno nošenje odjeće. Važno je nositi široke, prozračne uske hlače i donje rublje da bi se osiguralo da zrak može cirkulirati oko područja prepona i testisa. Također, preporuča se izbjegavanje sjedenja dugo vremena jer to može povećati pritisak na prepone.
Druga važna prevencijska mjera je održavanje zdravog načina života. Preporučuje se redovito vježbanje kako bi se povećala cirkulacija krvi u tijelu te smanjio rizik od varikokele. Također bi trebalo piti puno tekućine da bi se smanjila viskoznost krvi i potaknula normalnu cirkulaciju.
Treća preventivna mjera je ispravna prehrana. Potrebno je jesti puno voća, povrća, cjelovitih žitarica i proteina što će pomoći održavanju zdravog metabolizma i povećati protok krvi u organima reproduktivnog sustava. Također, treba izbjegavati pušenje, alkohol i droge jer oni mogu utjecati na cirkulaciju krvi u organima reproduktivnog sustava pa čak i dovesti do razvoja varikokele.
Posljednja prevencijska mjera je pravilan odmor. Redoviti san će pomoći tijelu da se oporavi od stresa i napetosti te će potaknuti normalnu cirkulaciju krvi u organima reproduktivnog sustava te smanjit rizik od varikokele.
0 Comments