Što je začepljeno uho je stanje u kojem su kanali za sluh začepljeni. To može uzrokovati gubitak sluha, buku i drugu nelagodu. Postoje različiti uzroci začepljenja uha, a liječnici mogu odrediti najbolje liječenje na temelju dijagnoze.
Začepljeno uho je stanje u kojem se ušna školjka blokira zbog akumulacije voska, infekcije ili traume. To može dovesti do smanjenja sluha, zujanja u uhu, osjećaja pritiska i boli.
Sadržaj [hide]
Uzroci začepljenog uha
Začepljenje uha je jedan od najčešćih problema koji se pojavljuje kod ljudi. Može biti izazvano raznim razlozima, a najčešći su: akumulacija voska u uhu, infekcija, alergijske reakcije i povećana pritisna.
Akumulacija voska u uhu često može dovesti do začepljenog uha. To je zbog činjenice da vosak ima tendenciju da se skuplja i blokira kanal uha, što rezultira zagušenjem. Što je više voska prisutno, to je veća verovatnoća da će se pojaviti zagušenje.
Infekcije također mogu dovesti do začepljenja uha. Neke od najčešćih infekcija kojima su ljudi izloženi su otitis media (upala srednjeg uha), eustahijska cijev (upala Eustahijeve cijevi) i sinusitis (sinusna infekcija). Svi ovi problemi mogu dovesti do blokade kanala srednjeg uha i otežati sluh.
Alergijske reakcije također mogu biti izazovne. Alergija može biti na bilo šta – od hrane preko životinjskih pahuljica do peludi biljaka – i obično rezultira upalom i oticanjem sluznice koja okružuje srednji kanal sluha i blokira prolaz zvuka unutar njega.
Pritisak se također može razlikovati među ljudima i može uticati na uho. Promene pritiska mogu biti posledica promene visine, letova avionom ili čak pregrivanja/prehlade. Svi ovi faktori mogu uticati na vaš sluh, pogotovo ako se promena pritiska dogodi pre brzo pa se ne uspe da se organizam prilagodi na novu situaciju.
Simptomi začepljenog uha
Kada se uho začepi, osoba može osjetiti gluhost ili otežano čuti. Osoba također može osjetiti nelagodu, ponekad s bolom, uho i okolne dijelove glave. U većini slučajeva, simptomi se mogu smanjiti sami i bez liječenja. Međutim, neki simptomi mogu biti dugotrajni i zahtijevati liječenje. Glavni simptomi začepljenog uha su:
• Gluhost ili otežano čuti: Obično se javlja trenutačno i može biti privremeno ili trajno.
• Bol: Također se javlja trenutačno i može biti blaga do teška.
• Nelagoda: Vrsta osjećaja koja se obično opisuje kao pritisak, punoća ili „punina” u uhu.
• Gutanje poteškoća: U vezi s nelagodom može doći do smetnji pri gutanju.
• Ispuštanje vode: Možda ćete primijetiti da voda iscuriva iz vašeg uha nakon tuširanja ili plivanja.
Liječenje začepljenog uha
Začepljenje uha može biti vrlo neugodna pojava. Na sreću, postoji nekoliko različitih lijekova i metoda liječenja koja mogu pomoći u smanjenju nelagode zbog začepljenog uha. Najjednostavnija metoda liječenja je korištenje kapljica za uši. Ove se kapljice obično razrijeđuju s vodom i ubrizgavaju u uho, čime se pomaže da se stvore tekućine koje će olakšati odvodnju. Također, postoje masti i kreme koje mogu poslužiti istoj svrsi.
Ako su kapljice ili masti potrebne višestruko tijekom dana, možda ćete željeti razmotriti uporabu inhalatora za uho – malo uređaj koji vam omogućuje da sebi postupno ubrizgavate kapljice ili masti na temelju vaših potreba.
U slučajevima gdje je problem ozbiljan ili dugotrajan, doktor možda odluči napraviti operativni zahvat kako bi otklonio upalu ili druge stvari koje mogu biti uzrok začepljenosti. U nekim slučajevima to možda čak zahtijeva hospitalizaciju, ali obično je to brzo i jednostavno obavljeno ambulantno.
Ako ste ozbiljni o smanjenju nelagode ili boli povezane s problemom začepenosti, obratite se svom liječniku radi savjetovanja i pregleda. On će vam reći koja je najbolja metoda liječenja i dat će vam informacije o tome što trebate napraviti da biste što brže riješili vaš problem.
Prevencija začepljenog uha
Začepljenje uha je česta pojava, posebno kod djece. Može biti vrlo bolno i izazvati neugodne simptome. Prevencija začepljenog uha može vam pomoći da izbjegnete bol i nelagodu te da se osigurate da ćete imati svoje slušne sposobnosti. Evo nekoliko savjeta kako bi se preveniralo začepljenje uha:
Pratite upute liječnika: Liječnik će preporučiti odgovarajuću terapiju za vaš slučaj začepljenog uha. To može uključivati upotrebu vanjskih lijekova ili nekih oblika lokalnih lijekova. U svakom slučaju, potrebno je pratiti upute stručnjaka i slijediti njegove preporuke.
Ostanite hidratizirani: Važno je da se tijelo hidratizira jer tako se spriječava suhoća. Ako je tvoje tkivo suho, postoji veći rizik od začepa jer je suho tkivo sklono stvaranju kamena uha. Stoga pokušajte piti puno tekućine tijekom dana.
Koristite vazokonstriktore: Vazokonstriktori mogu pomoći smanjiti natezanje u uhu i olakšati oticanje. Međutim, treba biti oprezan jer često korištenje vazokonstriktora može dovesti do ovisnosti o njima.
Izbjegavajte različite situacije: Izbjegavajte situacije koje bi mogle dovesti do začepa, kao što su plivanje, skakanje na trampolin ili letenje avionom bez adekvatne zaštite. Također bi trebalo izbjegavati dugotrajna boravka na visini ili na mjestima s puno prašine.
Nosite štitnike za uho: Štitnici za uho mogu biti od velike pomoći ako ste skloni zagušenju ili imate problem s prljavim eustahijskim cijevima. Slaganje štitnika možete napraviti samostalno i nositi ih svaki put kad napustite dom.
Savjeti oko liječenja začepljenog uha
Uho može postati začepljeno iz različitih razloga, uključujući akumulaciju ušnih masnoća, otitis media (upala bubne opne) i alergijske reakcije. Začepljenost uha je čest simptom kod djece i odraslih. Međutim, postoje neki jednostavni koraci koje možete poduzeti kako biste pokušali ublažiti simptome začepljenog uha.
Prvo što treba učiniti je provjeriti da li je začepljenost nastala uslijed akumulacije ušnih masnoća, što je čest problem među bebama i malom djecom. U takvim slučajevima, možete pokušati pronaći posebnu vrstu ulja koja se prodaje u ljekarnama i staviti je nekoliko kapi na vrh vata. Ulje će omekšati masnoću i olakšati njeno izbacivanje izvan bubne opne.
Ako ste odrasla osoba koja se suočava s problemima začepljenog uha, možda ćete morati potražiti stručnu pomoć. Ako sumnjate da ste oboljeli od otitis media, savjetujemo vam da se obratite svom liječniku radi daljnjeg pregleda i savjetovanja. Lijekovi mogu biti potrebni ako se sumnja na upalu bubne opne, a lijekovi poput antibiotika mogu biti potrebni za smanjenje infekcije.
Alergijske reakcije također mogu dovesti do začepljenih ušiju. U tom slučaju bi bilo najbolje pronaći izvor alergena i izbjegavanje istog. Također bi bilo poželjno posjetiti alergologa radi testiranja alergija i eventualno propisivanja antihistaminika radi smanjenja simptoma.
Konačno, postojana zagušenost možda nema nikakve veze s infekcijom bubne opne ili alergijama već možda imate anatomski problem s vašim Eustahijevim crijevom – kanal koji povezuje vanjski dio vašeg sluha s nosnom školjkom. U tom slučaju vaš liječnik možda će preporučiti operativnu intervenciju radi popravljanja tog problema.
U svakom sluçajuzadovoljanstvo je bitno! Budite sigurni da razgovarate sa svime starijim od vas o tome šta treba da uradite ako imate probleme sa zacepljenim usima. Ako ne budete sigurni vezano zato šta treba da uradite, obratite se medicinskom radnikui trazite savjet!
0 Comments