Što su vaginalne gljivice? Vaginalne gljivice su vrsta infekcije koja se javlja kada je vaginska mikroflora poremećena. Ova infekcija može biti izazvana raznim gljivama, najčešće Candida albicans. Simptomi uključuju svrbež, paljenje i gori osjećaj u području vagine, bijelu sluz, crvenilo i otekline. Liječenje obično uključuje lokalne lijekove koji će oslabiti simptome i smanjiti prisutnost gljivica.
Vaginalne gljivice su infekcija koja se može razviti u vagini. Uzročnik ove infekcije je gljivica Candida, koja obično živi u malim količinama u vagini. U nekim slučajevima, količina gljivica se povećava i dovodi do vaginalnih gljivičnih infekcija.
Sadržaj [hide]
Uzroci vaginalnih gljivica
Vaginalne gljivice izazvane su najčešće gljivicom Candida albicans, iako postoje i drugi tipovi gljivica koji mogu uzrokovati infekciju. Glavni uzrok infekcije je pH koji je veći od normalnog u vagini, što dovodi do povećane prisutnosti gljivica. Osim toga, stres, nezaštićeni spolni odnos, neke vrste lijekova i hormonalne promjene tijekom trudnoće također mogu izazvati vaginalnu gljivicu.
Također postoje različiti čimbenici rizika za razvoj vaginalnih gljivica. Osobe s dijabetesom imaju veću vjerojatnost da će dobiti infekciju, jer dijabetes utječe na razinu inzulina i sadržaj šećera u krvi. Osobe s imunodeficijencijama su također skloniji infekciji jer nisu u stanju potpuno boriti se protiv patogenih mikroorganizama. Također povećava se rizik za osobe koje su prethodno imale vaginalnu infekciju ili kvalitetu spolnog partnera.
Simptomi vaginalnih gljivica
Vaginalne gljivice su jedna od najčešćih oblika infekcije mokraćnog sustava kod žena. Simptomi se obično pojavljuju u obliku svraba, ljuštenja i boli u vagini. Osim toga, može doći do bijelog iscjetka iz vagine, što može biti lagano zamućeno. Iscjedak je obično blago kiselkast i neugodan miris. Također se može pojaviti crvenilo, otekline i bol tijekom spolnog odnosa ili mokrenja. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, važno je da se posavjetujete s liječnikom radi pravilne dijagnoze i liječenja.
Infekcija vaginalnih gljivica najčešće je uzrokovana gljivicama roda Candida, međutim drugi uzročnici također mogu biti uzrok infekcije. Liječenje se temelji na preporuci liječnika te ovisi o vrsti infekcije. Obično se propisuju oralni antifungalni lijekovi ili lokalni preparati za vanjsko liječenje, poput vaginalnih supozitorija ili tableta za resorpciju.
Prevencija vaginalnih gljivica
Vaginalne gljivice jedan su od najčešćih oboljenja koje se mogu pojaviti tijekom životnog vijeka žene. Česte su i vrlo teško se riješiti. No, postoje neke mjere koje možete poduzeti kako biste spriječili pojavu vaginalnih gljivica.
Najvažnija je higijenska njega. Redovito pranje genitalija s blagim, ne-alkoholnim sapunom je prvi korak u prevenciji vaginalnih gljivica. Osim toga, trebali biste se suzdržati od upotrebe alkoholnih proizvoda za njegu kože oko genitalnih područja jer mogu isušiti i oštetiti vašu kožu, što može dovesti do pojave gljivica.
Druga stvar koju možete učiniti je da nosite pamučnu donju rublju jer ona dopušta da vaša koža diše i smanjuje vlažnost na genitalnom području. Također biste trebali izbjegavati usku odjeću, posebno uske traperice i gaćice, budući da one mogu zadržati vlagu i stvoriti okruženje ugodno za rast gljivica.
Treći korak je unošenje laktobacila u vaginu. Lactobacillus je prirodna bakterija koja se nalazi u vagini i predstavlja prirodnu zaštitu od infekcija. Lactobacillus ima sposobnost uništavanja patogenih mikroba poput gljivica, pa stoga svakako treba biti dio vašeg redovitog režima higijene ako želite spriječiti pojavu vaginalnih gljivica.
Konačno, potražite pomoć stručnog liječnika ako mislite da imate vaginalne gljivice ili ako primjetite neke od simptoma poput svrab ili peckanje u vagini ili crvenilo ili oticanje genitalnih područja. Stručni liječnik moći će prepoznati simptome i propisati adekvatno liječenje tako da se problem brzo i uspješno riješi bez većih posljedica po vašem zdravlju.
Liječenje vaginalnih gljivica
Vaginalne gljivice su vrlo česta pojava kod žena. Najčešće uzrokuju infekcije kvasca, poznate i kao kandidijaza. Ova infekcija je uglavnom neugodna, ali je lako liječiva. Liječenje se obično sastoji od upotrebe masti ili tableta za lokalnu primjenu, a također se mogu propisati oralni antifungalni lijekovi.
Kada se postavi dijagnoza vaginalnih gljivica, važno je pratiti upute liječnika i slijediti njegove preporuke za liječenje. Obično se preporučuju lokalne masti ili tablete koje treba nanositi na područje vagine. Lijekovi se obično podnose dva do tri puta dnevno tijekom tjedan dana ili dužeg razdoblja. Osim toga, preporučuju se oralni antifungalni lijekovi u obliku tableta ili kapi za održavanje lijeka unutar tjelesnih stanica.
Uz redovitu upotrebu masti ili tableta i oralnih antifungalnih sredstava, potrebno je slijediti neke preporuke za smanjenje rizika od ponovnog nastanka infekcije: nositi prozračnu odjeću od prirodnih materijala; ispiranje genitalija toplom vodom bez deterdženta; osiguravanje dovoljne higijene; pravilan unos hrane; odbacivanje loših navika; i smanjenje stresa.
U slučajevima teških infekcija gljivicama, osoba možda neće osjetiti olakšanje čak ni nakon upotrebe ovih lokalnih lijekova ili oralnih antifunagala. U tom slučaju mogu biti potrebni dodatni postupci poput fizioterapija i kemoterapija za potpuno uklanjanje simptoma. U nekim slučajevima možda ćete trebati promjeniti dijetu ili prilagoditi način života da biste potpuno uklonili infekciju gljivicama.
Alternativni tretmani za vaginalne gljivice
Vaginalne gljivice su česta infekcija koja može biti neugodna i teška za liječiti. Uobičajeni tretmani mogu uključivati antimikotike, ali postoje i alternativni tretmani koji mogu pomoći u smanjenju simptoma i ponovnom uspostavljanju ravnoteže normalne mikroflore. Oni uključuju narodne lijekove, biljne lijekove, prehranu, promjenu životnog stila i upotrebu nekih kupki.
Narodni lijekovi
Postoje neke narodne metode koje se mogu pokušati prije otpreme na medicinske tretmane. Primjerice, obloge od meda mogu se primijeniti na područje oko vagine da bi se olakšao simptomi svrbeža i peckanja. Također postoje različite vrste biljnih čajeva koji se mogu popiti da bi se pomoglo u borbi protiv infekcije.
Biljni lijekovi
Postoje različiti biljni lijekovi dostupni za borbu protiv vaginalnih gljivica. Najpopularniji od njih je ekstrakt ulja čajevca zbog njegovih antifungalnih svojstava. Osim toga, tinktura propolisa i ekstrakti nekih biljaka također mogu biti korisni u borbi protiv infekcije.
Prehrana
Pravilna prehrana može biti vrlo važna za sprječavanje infekcije gljivicom i pomaganje u liječenju postojećih simptoma. To može uključivati omega-3 masne kiseline, probiotike, cink, vitamine B12 i D te druge hranjive tvari potrebne za održavanje dobre imunološke funkcije.
Promena Životnog Stila
Neki oblici promene životnog stila mogu biti od velike koristi prilikom borbe protiv vaginalnih gljivica. To može uključiti eliminaciju loših navika poput pušenja ili prekomjerne alkoholizacije te pravilno odlaganje rublja da bi se smanjilo vlažno okruženje koje može pridonjeti rastu gljiva. Također je važno nositi prozračnu donju rublju da bi se osiguralo dobro cirkuliranje zraka na području vagine da bi se spriječio rast patogenih mikroorganizama.
Kupke
Vrlo je važno da svakako održavate higijenu genitalija svaki put nakon defekacijskog procesa jer ćete time spriječiti pojavlivanje patogenih mikroorganizama na tom području i održavati ga suhim bez upotrebe deterdženata jer ono negativno utjee na ravnotezu mikroflore genitalija. Osim toga, neke bilte esence mogu biti dodane u vodu za tuširanje jer imaju antifungalna svojsva koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija gljivicama ili barem smanjenji simptoma istih
0 Comments