Kako zaustaviti povraćanje je pitanje koje postavljaju mnogi ljudi. U ovom članku podijelit ćemo nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da se riješite neugodnih simptoma povraćanja. Također ćemo razmotriti uzroke povraćanja i metode liječenja.
Najbolji način zaustavljanja povraćanja je piti malo vode ili čaja od kamilice, uzimati lijekove protiv mučnine, smanjiti tjelesnu aktivnost i izbjegavati unošenje hrane. Također je važno održavati ispravnu držanje tijela i unos vitamina, minerala i drugih hranjivih tvari. Ako se povraćanje i dalje nastavlja, obratite se liječniku radi daljnje dijagnoze i pregleda.
Sadržaj
Prirodni načini za liječenje povraćanja
Povraćanje je neugodan simptom, koji može biti posljedica različitih uzroka poput prejedanja, upala želuca, upala gušterače ili virusnih infekcija. U većini slučajeva, povraćanje se može liječiti na prirodan način. Evo nekoliko savjeta o prirodnom liječenju povraćanja.
Prvo i najvažnije pravilo je da se osigura lagana prehrana. Također je potrebno piti puno tekućine kako bi se spriječio dehidracija. Lagana hrana uključuje sastojke koji su dobro probavljeni i obogaćeni hranom bogatom vlaknima za jačanje probavnog sustava. Takve namirnice mogu uključivati žitarice, voćne sokove, salate od povrća i lagane juhe bez masnoća.
Konzumiranje malih obroka višestruko tijekom dana također može biti korisno za liječenje povraćanja. To će vam omogućiti da se brzo oporavite od simptoma povraćanja i nadoknadite energiju izgubljenu zbog bolesti. Preporučljivo je jesti hranu koja sadrži vitamin B6 jer to pomaže smanjiti mučninu i povraćanje.
Drugi prirodni način liječenja povraćanja je uzimanje vitamina C u obliku tableta ili praha. Vitamin C ima antioksidativna svojstva koja mogu smanjiti težinu simptoma i olakšati oporavak. Također je korisno jesti limunsku travu jer sadrži posebna ulja koja mogu smiriti želudac i imati protivupalna svojstva.
Još jedna metoda za liječenje povraćanja je piti čaj od crnog ribiza (crni ribiz). Crni ribiz sadrži fitokemikalije koje se smatraju djelotvornim protiv upale želuca i crijeva te djelotvorno suzbijaju mučninu i druge simptome gastrointestinalnih problema poput proljeva, bolova u trbuhu itd. Također se smatra da crni ribiz ima antispazmodicke osobine koje mogu smiriti grceve u crijevima.
Lijekovi protiv povraćanja
Povraćanje je uobičajena pojava koja se može javiti kod mnogih bolesti. Ponekad to može biti nuspojava određenih lijekova. Sretno, postoji nekoliko lijekova koji mogu pomoći u smanjenju ili čak potpunom prestanu povraćanja. Lijekovi koji su dostupni protiv povraćanja obično se dijele u nekoliko skupina na temelju načina djelovanja. Uobičajeni lijekovi protiv povraćanja uključuju antiemetike, antispazmodike i psihološke lijekove, ovisno o stanju zdravlja pacijenta.
Antiemetiki su lijekovi koji djeluju tako da smanjuju proizvodnju želučanih sokova i sprečavaju refleks povraćanja. Oni se obično izdaju oralno i mogu biti u obliku tableta, šumećih tableta ili sirupa. Primjeri antiemetika su metoklopramid, dimenhidrinat, domperidon i ondansetron. Antispazmodici su lijekovi koji djeluju tako da smanjuju grčeve glatkih mišića probavnog trakta i time omogućavaju olakšano pražnjenje želuca. Primjeri antispazmodika su hyoscine butylbromide (Buscopan) i hyoscinethiolbromide (Bentyl).
Psihotropni lijekovi također se često propisuju za smanjenje simptoma povraćanja. Oni mogu imati antidepresivne i sedativne efekte na pacijenta te tako utječu na njegovo mentalno stanje i olakšati mu osjećaj boli i mučnine zbog vrtoglavice ili drugih simptoma bolesti koja prate povraćanje. Primjeri psihotropnih lijekova protiv povraćanja su haloperidol (Haldol) i prochlorperazine (Compazine). Nažalost, mnogi od ovih lijekova mogu biti otrovni ako se ne upotrebljavaju prema uputama stručnjaka te je nužna posebna opreznost pri njihovoj upotrebi.
Prehrana kod povraćanja
Kada osoba ima povraćanje, prehrana je jako važna. Jednostavna hrana koja je lako apsorbirana je najbolja za liječenje. U početku se bolesniku preporučuju tekućine koje će popiti u malim obrocima tijekom cijelog dana. To može uključivati čaj, vodu ili neke slatke napitke, kao što su sokovi i mlijeko. Mlijeko i mliječni proizvodi zapravo mogu potaknuti povraćanje pa ih se treba izbjegavati.
Uz to, potrebno je i dodatno hranjenje tako da se bolesniku daju obroci sa malom količinom hrane koja je lako probavljiva. To mogu biti sendviči od sira ili šunke, kuhana jaja, heljda i riža ili pekarski proizvodi bez kvasaca. Ovi obroci bi trebali biti lagani ali bogati nutritivnim vrijednostima u smislu da sadrže potrebne vitamine i minerale te bi trebali biti napravljeni od namirnica koje su lagano probavljive.
Ako simptomi povraćanja traju duže vrijeme, preporuka je da pacijent asimilira što više tekućine i hrane bez da mu to stvara neugodnosti. Konzumiranje voća također može biti od velike pomoći jer sadrži vitamine i druge nutritivne materijale potrebne za oporavak pacijenta. Dodavanje soli može pomoći u nadoknađivanju solnih gubitaka zbog dijareje i povraćanja.
Logističke mjere protiv povraćanja
Povraćanje je neugodna pojava koja može biti uzrokovana mnogim različitim čimbenicima. Međutim, s odgovarajućim logističkim mjerama moguće je smanjiti ili u potpunosti suzbiti povraćanje. Prvo i najvažnije, potrebno je potaknuti ljude da se pridržavaju pravilne higijene. To uključuje često pranje ruku i održavanje čistih prostorija. Također je važno da se hranite zdravom hranom i da izbjegavate neuredne objede. Ljudima treba dati jasne upute o tome kako trebaju postupati kada dođe do povraćanja, kao što su česte promjene posteljine i odlaganje proizvoda koji su izloženi.
Također bi bilo poželjno provesti temeljit pregled svake osobe koja prijavljuje simptome poput mučnine, vrtoglavice ili općeg lošeg osjećaja. Ako se utvrdi da postoje simptomi povraćanja, potrebno je odmah poduzeti preventivne mjere, poput isključivanja alergena ili lijekova koji bi mogli biti uzrok povraćanju. Ljudima treba dati lijekove protiv povraćanja ako se otkriju patološki uzroci ove pojave. Također bi bilo poželjno djelotvorno dezinficirati prostorije u kojima se pojavi slučaj povraćanja te zamijeniti posteljinu i druge materijale koji su bili izloženi tom problemu.
Konačno, važno je obratiti pažnju na prehranu onih koji imaju tendenciju da se šire virusima i bakterijama te im dati dovoljan unos vitamina i minerala kako bi održali zdravlje i spriječili bolesti poput povraćanja. Koristite zdravstvene proizvode (poput losiona za ruke) s antimikrobnim svojstvima tako da možete spriječiti širenje infekcija među ljudima. Također provjerite temperature hrane kojoj ste izloženi – hrana koja nije pravilno skladištena može biti glavni izvor infekcija, pa se preporuča da se hrana skladišti na toploj temperaturi te da se ne jede hrana koja nije odgovarajuća za jelo.
Alternativne liječenje povraćanja
Povraćanje je uobičajena pojava koju mogu izazvati različiti čimbenici, uključujući prejedanje, bolest, stres i alergije. Alternativna liječenja povraćanja mogu biti od koristi za neke ljude. U obzir treba uzeti metode kao što su aromaterapija, akupunktura i akupresura te se raspitati o njihovim mogućim prednostima za zdravlje.
Aromaterapija se sastoji od udisanja mirisa eteričnih ulja koja se koriste za smanjenje simptoma povraćanja. Mirisi eteričnih ulja mogu biti odabranih voća ili biljaka poput cimeta, cvjetova poput ruže i citrusa, te gume poput jele. Ovi mirisi mogu se izdisati iz malog difuzera ili direktno sa papirića za nos.
Akupunktura predstavlja drevnu terapijsku metodu koja se sastoji od postavljanja tankih igala na određene točke tijela radi promjenom energijskih tokova. Akupunkturom možete utjecati na mnoge simptome povezane s povraćanjem, uključujući nadutost, grčeve i slabost trbušnih mišića. Ova metoda liječenja je sigurna ako se provodi pod stručnim vodstvom iskusnog akupunkturnog terapeuta.
Akupresura je blisko srodna akupunkturi i temelji se na sličnim principima o usmjeravanju energija tijelom putem dodira na specifične točke tijela. Primjenom pritiska na ove točke možete smiriti organizam i olakšati simptome povraćanja poput bolova u želucu, mučnine i groznice. Preporuke o tome gdje pritisnuti možete dobiti od stručnog terapeuta akupresure ili online članaka.
U mnogim slučajevima alternativna liječenka povraćanja može biti od velike koristi za reguliranje tjelesnih funkcija te olakšavanje simptoma povezanih s tom pojavom bez upotrebe lijekova. Stoga pri pripremama terapija treba raspitati o nuspojavama i mjerama opreza te suraditi sa strukovnjacima da biste bili sigurno da su ove metode primjenjive na vašem stanju.
0 Comments