Što je brunch? Brunch je hibridni obrok koji se sastoji od doručka i ručka. Obično se jede u ranim popodnevnim satima, obično između 11:00 i 14:00. Brunch je postao popularan u XIX stoljeću, a danas se može naći širom svijeta.
Brunch je obrok koji se uglavnom konzumira između doručka i ručka. Obično se servira u ranim popodnevnim satima, a sastoji se od doručka i ručka jela.
Sadržaj [hide]
Povijest bruncha
Brunch je obrok koji se po prvi put spominje u britanskom Oxford English Dictionaryu davne 1895. godine. Počeo je kao obrok koji se služio nedjeljom u doručku i ručku, a ime potječe od riječi „brunch“, koja spaja riječ ‘breakfast’ (doručak) i ‘lunch’ (ručak). U to vrijeme, brunch je bio popularan među bogatim Britancima koji su u nedjelju mogli uživati u odmoru i pripremati lagan obrok koji bi uključivao jaja, slaninu, sendviče i čaj.
U 20-im godinama prošlog stoljeća, brunch je postao još popularniji na američkoj sceni, s mnogim restoranima otvorenim tijekom vikenda za pripremu svojih stolova sa slaninom i jajima. Kasnije je doživio modernizaciju s novim prilogama poput salata od voća i slastica, povrća i mesa te različitih vrsta palačinki.
U posljednjih nekoliko desetljeća brunch je doživio novu renesansu s mnogim restoranima širom svijeta koji nudi široki izbor opcija za hranu od tradicionalnih Amerikanaca poput omeleta pa sve do egzotičnih opcija poput meksičkih pločica ili indonezijskih satay jela. Brunch se često poistovjećuje sa druženjem prijatelja ili obitelji tako da se može pronaći gotovo svugdje – od lokalnih restorana do luksuznih hotela.
Tradicionalni brunch u Hrvatskoj
Hrvatska je poznata po bogatstvu tradicionalnih jela i receptima, a njezin brunch tradicija također je vrijedna poštovanja. Tradicionalni hrvatski brunch često se sastoji od raznih vrsta pečenih i prženih umaca, kao što su rezanci, makaruni, krumpir i sir. Osim toga, uključuje se i jela koja se lako mogu obogatiti s raznim začinima poput luka, paprike ili peršina. Osobito su popularni neki od tradicionalnih jela poput fritaja ili punjenog paprika.
U mnogim regijama Hrvatske postoje različite tradicionalne stilove hrane koji se obično serviraju za brunch. Na primjer, na istoku zemlje možete pronaći divljačke mesne jela poput divlje svinjetine ili divlje guske s umakom od bučice. Također su popularni slatkiši poput bobića ili palačinki. U Istri su posebno popularna pršuta i tartufi, dok u Dalmaciji domaćini često serviraju piletinu ili ribu s umakom od masline.
Neki domaćini nude posebne regionalne specijalitete na njihovim brunchevima, kao što je Istarska pašticada ili Zagorski štrukli. Ovo su teška jela koja uključuju punjenje mesa ili kuhano mlijeko zamotano u tijesto za pite. Drugi domaćini mogu ponuditi manje komplicirana jela poput juhe od ribe ili piletine s umakom od peršina i limuna.
U svakom slučaju, tradicionalni hrvatski brunch obično čine mnogi različiti obroci koji mogu biti slani ili slatki te sa različitim okusima – bilo da ste u Istri, Dalmaciji ili drugoj regiji Hrvatske!
Tipični brunch jelovnici
Brunch je obrok koji nudi najbolje od doručka i ručka. Uživanje u pogodnostima doručka i različitim ukusima ručka, tipični brunch jelovnik nudi mnoštvo raznovrsnih jela uz mnoštvo mogućnosti za kreiranje svojeg vlastitog obroka. Tipičan brunch jelovnik obuhvaća širok izbor domaćih jela kao što su jaja, slanina, peciva, voćni sokovi i tost. Osim toga, postoji i veliki izbor doručaka s mediteranskim žaruljama poput omelettea, prženih tikvica i pršuta. Ručak na brunchu također može sadržavati piletinu ili ribu uz salate te varijaciju sendviča. Također se mogu naći dezertna jela poput torte, pite od jabuka ili slastice od čokolade.
Nakon što se odabere preveliki izbor hrane s brunchom, gostima se nude razni napici poput toplih napitaka (kave ili čaja), alkoholnih pića (piva) ili nealkoholnih pića (sokovi) za prilagodbu obroka vlastitom okusu. Gastronomski iskusni bruncheri mogu se poigravati okusima pićem koje može biti sastavljeno od kombinacije osvježavajućeg ledenog čaja s limunom i gaziranog voćnog soka.
Uglavnom bi se tipična brunch pohrana trebala prethodno naručiti jer je veoma popularna među ljudima svih dobi. Kako bi bila uspješna, potrebno je imati dobro organiziranu ekipu koja će osigurati da brzi servis ne umanjuje kvalitet hrane koja je pripremljena za goste. Ako ste spremni iskusiti veliku smoštajnu brunchevu hranu, onda je vaš tipični brunch jelovnik idealan za vas!
Gdje otići na brunch?
Brunch je postao moderni oblik uživanja hrane. To je savršen izbor za ljude koji žele uživati u ukusnoj hrani i pritom se odmoriti. U Zagrebu postoji nekoliko mjesta koja nude odličan brunch.
Jedna od najpopularnijih opcija za brunch je Restoran Vinodol u centru grada. U ponudi su bezalkoholna pića, kave, sokovi, namazi, sendviči i slastice. Također nude i razne vrste mesnih jela poput pečenih piletina ili purećeg mesa. Osim toga, nudi se i široki izbor kolača i slastica za one s posebnim okusom.
U blizini Trga bana Josipa Jelačića nalazi se restoran Kula Lotrščak, koji pruža jedinstven doživljaj brunch-iranja sa svojom prekrasnom terasom i otvorenim prostorima za sjedenje. Nudio bi neke od najboljih jela od piletine, govedine ili ribe s dodatnim prilozima poput salata ili riže. Također nude razne vrste slastica poput čokoladnih torti ili palačinki zbog kojih će vam biti teško reći ne.
Ako tražite nešto manje tradicionalno, restoran Kavana Mate mogao bi biti dobra opcija za vas! Ovo tzv ‘New York Style’ mjesto nudi modernu interpretaciju tradicionalnih brunch jela koja su obogaćena dodacima poput avokada, humusa ili praha paprike. U ponudi su također neka od najfinijih domaćih pića poput domaceg likera limete ili vermouth-velvet tonica-limeta!
Bez obzira na to što tražite – jednu od ovih mjesta nudit će vam idealno iskustvo brunch-iranja u Zagrebu!
0 Comments