Hmelj je biljka iz porodice kantarion (Humulus) i služi se u pivarstvu za davanje piva okusu. To je jedna od najstarijih biljaka koja se koristi u kuhanju i liječenju. Hmelj je zelene boje i prodire u tlo do dubine od metra. Ima nekoliko vrsta hmelja, među kojima su Humulus lupulus, Humulus japonicus i Humulus yunnanensis. Koristi se za proizvodnju piva, a njegova aroma i okus mogu dati pivu posebnu notu.
Hmelj je biljka iz porodice Lamiaceae koja se koristi za proizvodnju piva i nekih drugih pića. Ima mnoge vrste hmelja, a najčešće se koriste za pravljenje piva. Hmelj daje pivu gorčinu i aromu, što je jako važno za ukus.
Sadržaj
Uzgoj hmelja
Uzgoj hmelja jedan je od najstarijih i najvažnijih poljoprivrednih kultura na svijetu. Hmelj se uzgaja od davnina, uglavnom u Europi, gdje su ga koristili za proizvodnju piva. Danas se hmelj uzgaja diljem svijeta. U SAD-u je najveći proizvođač hmelja Washington State, a slijede ga Oregon, Idaho i Kalifornija.
Hmelj se obično uzgaja na suhim, sunčanim mjestima s dobrim protokom zraka. Nije baš tolerantan prema vlažnim područjima i može biti osjetljiv na bolesti uslijed prekomjerne vlage. Stoga je važno da imate dobro drenirano tlo kako biste osigurali da biljka ne bude preopterećena vlagom. Hmelj ne voli previše gnoja; ako to napravite, možete oštetiti biljku i smanjiti prinose.
Uzgoju hmelja prethodi pripremni radovi tla, koji obuhvaćaju obradu tla i dodavanje organskih materija koje će poboljšati pH tla i povećati razinu humusa. Nakon toga slijedi sadnja sadnica hmelja ili sjetva sjemena u čestice ili redove. Kako bi se postigli visoki prinosi, mora se pažljivo pratiti navodnjavanje i gnojenje biljaka te briga oko bolesti i štetnika.
Kada jednom počnete s uzgojem hmelja, potrebna vam je strpljenje jer ciklus trajanja ove biljke traje nekoliko godina prije nego što steknete dovoljan prinos za trgovanje. Prvi prinosi mogu se očekivati tek nakon 3-4 godine, ali onda ćete imati dugogodišnji izvor visokokvalitetnih plodova za pivarstvo ili druge proizvode od hmelja.
Uzgoju hmelja treba posvetiti puno pažnje jer ćete sigurno biti nagrađeni visokim prinosima u godinama pred nama. Ako ste spremni pružiti potrebnu brigu i pažljivost kojoju ovaj divan bilog treba da bi uspio, moći ćete proizvesti veliku količinu plodova koji će poslužiti vašim potrebama za pivarstvom ili inovativnim proizvodima od hmelja!
Vrste hmelja
Hmelj je biljka koja se koristi za proizvodnju piva. Postoji nekoliko vrsta hmelja, a svaka od njih daje svoju specifičnu aromu i okus pivu. Najčešće vrste hmelja su Cascade, Chinook, Centennial, Columbus i Amarillo.
Cascade hmelj je jedna od najčešće korištenih vrsta u SAD-u. Ima citrusno-kiselinski okus i aromu voćnih esencija, često opisivan kao limunovo drvo.
Chinook hmelj je odličan za poticanje gorkog okusa u pivu. To ima intenzivnu aromu voća i cimeta sa zemljanim tonovima tamnih bobica.
Centennial hmelj je srednje jak sa laganim citrusnim notama, tamne bobičasto voćne arome i zahladjenog zemljanog okusa.
Columbus hmelj ima intenzivnu aromu cimeta i tamnih bobica sa laganim citrusnim notama. To daje pivu gorki okus sa malom količinom slatkoće.
Amarillo hmelj daje pivu intenzivne citrusne note sa laganom aroma voća i ljubičastih bobica. Ovo je također jedna od najpopularnijih vrsta u SAD-u.
Te različite vrste hmelja mogu se međusobno miješati da bi se stvorio novi okus piva ili se mogu koristiti pojedinačno da bi se postigla željena aroma i okus piva.
Značaj hmelja u pivarstvu i kulinarstvu
Hmelj je jedan od najvažnijih sastojaka u pivarstvu i kulinarstvu. Uglavnom se koristi za davanje slatkog okusa, ali također daje aromu, boju i gorčinu pivama. U pivarstvu, hmelj se stavlja u vrijeme kuhanja piva kako bi mu se dala okusna nota. Također ima svojstva koja inhibiraju razmnožavanje bakterija, što znači da održava čistoću piva. Hmelj također može pomoći u stabilizaciji boje proizvoda te omogućiti lakše čuvanje i transport.
U kulinarstvu, hmelj se obično dodaje jelima za aromatičnu notu i slatki okus. Može biti pronađen u različitim oblicima – sušen, sirov ili topljeni – te često dodan jelima poput juha, mesnih jela ili slastica. Dodavanje malog broja hmelja ne samo da će dati okus jelima već i pomoći probavljanju masti i proteina. Hmelj također može biti dodan čajevima ili kombiniran s drugim biljem poput gospine trave ili listova mente za aromatiziranje napitaka.
U skladu sa svojim značajem u pivskom i gastronomskom svijetu, hmel je postao vrlo popularan među modernim domaćinima jer im pruža široke mogućnosti za stvaranje novih receptura koja mogu dodati nove dimenzije vašem menu-ju ili vašem omiljenom pivskom receptu.
Zdravstveni učinci hmelja
Hmelj je biljka koja raste u mnogim dijelovima svijeta i od davnih vremena cijenjena je zbog njenih zdravstvenih koristi. U medicinske svrhe, hmelj se koristi više od stotinu godina, a studije pokazuju da može biti izuzetno korisno u liječenju mnogih bolesti i stanja. Najpopularniji je za liječenje prehlade, ali također se može koristiti za liječenje boli, štititi jetru, smanjiti rizik od moždanog udara i smanjiti simptome depresije. Hmelj sadrži nekoliko hranjivih tvari i fitokemikalija, poput flavonoida, antocijanina i terpena koji jabukama daju njenu narandžastu boju. Ove tvari mogu biti izuzetno korisne za opću dobrobit čovjeka.
Stabilizacija krvnog tlaka
Jedna od najvažnijih zdravstvenih prednosti hmelja je da pomaže u održavanju normalne razine krvnog tlaka. Komponente hmelja mogu biti izuzetno korisne za snižavanje visokog krvnog tlaka. Hmeljski čaj se preporuča osobama sa visokim ili niskim razinama holesterola jer pomaže regulirati metabolizam lipida u organizmu.
Ljekovite prednosti hmelja
Hmeljski čaj ima antibakterijska i antivirusna svojstva koja su od izuzetne važnosti pri liječenju prehlada i gripe. Također se može primjeniti na kožne infekcije, što pomaže da se iritacija brzo smiri. Osim toga, ovaj čaj je poznat po tome što poboljšava probavni trakt te time olakšava opće zdravlje crijeva. Hmeljski čaj bogat je antioksidansima te pomaže u sprečavanju oksidativnih oštećenja uslijed slobodnih radikala.
Protuupalni učinci hmelja
Hmeljska tinktura sadrzi mnoge fitokemikalije kojima se pripisuju protuupalna svojstva. Ona moze biti izuzetno djelotvorna prilikom lijecenja reumatskih bolesti poput artritisa jer djelotvorno smanjuje upale mišica i zglobova bez nepovoljnih nuspojava. Također ima protuupalna svojstva koja olakšavaju simptome astme te vam omogućavaju da dišete bez problema.
Primjena hmelja u kozmetici
Hmelj je poznat po svojoj primjeni u pivovarstvu, ali je zapravo i vrlo koristan u kozmetici. Hmeljekstrakt se najčešće koristi u proizvodima za njegu kože, što se objašnjava njegovim svojstvima koja pomažu održavanju mladosti. Sadržava vitamine, mineralne tvari i antioksidanse koji štite kožu od oštećenja i starenja. Zbog svoje anti-upalne prirode, hmelj pomaže ublažiti iritaciju i crvenilo na koži te uklanja upalne čimbenike.
Hmelj također sadrži flavonoide koji mogu pomoći da se koža brzo oporavi nakon izloženosti suncu ili drugim štetnim vanjskim čimbenicima. Također su pronađene sposobnosti hmelja da poboljšaju cirkulaciju krvi, pomažući tako regeneraciji stanica i brzom obnavljanju čvrste kože.
Hmeljski ekstrakt često se može naći u proizvodima za lice poput pilinga, maskara i proizvoda za hidrataciju lica. To je zato što mogu aktivirati staničnu obnovu te potaknuti proces popravljanja oštećene kože. Hmeljeve svojstva također doprinose poboljšanju tena lica – rezultat toga je glatka i svilenkasta koža punija energijom.
Hmeljski ekstrakt se također može dodati masnim kremama i balzamima za usne jer imaju sposobnost da vlaže duboko u epidermu te drastično smanjuju suhe područje okolo usana. Također pomažu jačanju barijere prema vanjsko okolišu jer mogu jačati membranu epiderme te tako potpunije zadržati vlagu unutar same membrane.
Uglavnom su proizvodi sa hmeljskin ekstraktom sigurniji od većine drugih kemikalija jer su organske prirode pa bi trebalo biti sigurno da ih višestruko manje trošite nego što biste to napravili sa bilo čime drugim.
0 Comments