Što je hrana bez purina

by Apr 22, 2023Hrana0 comments

Što je hrana bez purina? To je prehrana koja smanjuje unos purina u tijelu. Purini su organske tvari koje se nalaze u životinjskim proizvodima, poput ribe, mesa i jaja. Ovi proizvodi sadrže visoke razine purina koji mogu dovesti do poremećaja metabolizma i povećanog rizika od bolesti bubrega i zatajenja srca. Stoga, prehrana bez purina često se preporučuje u liječenju ovih stanja.

Hrana bez purina je hrana koja ne sadrži purin, jedan od tvari koje su prisutne u nekim namirnicama. Purin je organska tvar prisutna u životinjskim izvorima hrane poput ribe, mesa, jaja i drugih proizvoda životinjskog podrijetla. Također se nalazi u nekim biljnim izvorima hrane poput graha, šparoga i bijelog luka.

Što su purine?

Purine su organske baze koje se nalaze u DNK i RNK nasih ćelija. Osim toga, nalaze se i u drugim molekulima koji igraju važnu ulogu u stvaranju energije. Purini mogu biti izraženi i zaštićeni unutar proteinske strukture, ili mogu biti prisutni u obliku di- i trinukleotida. Oni stvaraju temelj genoma, čineći DNK i RNK stabilnim. Purini također sudjeluju u metaboličkim procesima poput sinteze aminokiselina, metabolizma lipida i metabolizma glukoze. Također se smatraju da imaju određene funkcije regulacije aktivnosti enzima. U prehrani, purini se nalaze u mnogim hranjivim proizvodima poput mesa, ribe, jaja, graha i nekih voćnih sokova. Konzumiranje viška purina može povećati razinu mokraćne kiseline u krvi što dovodi do gomilanja soli i vode te pojačavaju simptomi bolesti bubrega. Stoga je važno pratiti unos purina putem prehrane i održavati zdrav način života da bi se izbjegla bolest bubrega.

See also  Što je tatarski biftek

Tučeni namirnice s visokim sadržajem purina

Tučene namirnice s visokim sadržajem purina često se preporučuju kao izvori hranjivih tvari. Purini su organske spojeve koji se nalaze u svježem mesu, ribi, jajašcima i mliječnim proizvodima. Nalaze se i u nekim povrću, orašastim plodovima i gorušici. Tučeni proizvodi su obično boga zasićena mastima, soli i aditivima. Zbog toga treba biti oprezan prilikom odabira tučenih namirnica s visokim sadržajem purina.

U tučenim namirnicama s visokim sadržajem purina obično postoji veća razina rafinirane soli ili šećera nego u svježoj hrani, pa je stoga važno pratiti etikete pažljivo kako bi se saznalo što je unutra. Nekoliko primjera tučenih namirnica s visokim sadržajem purina uključuju konzervirano meso poput tunjevine, sardine i slanine; paštete; neke salate od ribe; konzervirano povrće poput graha; peciva; čips; slatkiši poput čokolade i keksa; gazirana pića; pivo; kiseli krastavci; smrznuta hrana poput hamburgera i pizzu te mnoge druge vrste brze prehrane i gotovih jela.

Kad god je to moguće, bolje je odabrati svježu hranu umjesto tučene hrane s visokim sadržajem purina. Svježa hrana manje je zasićena solju i šećerom te ima veću nutritivnu vrijednost od tučene hrane koja možda ima višak aditiva, boja ili okusa. Prilikom odabira hrane važno je odvojiti vrijeme da biste provjerili etiketu na ambalaži jer ona može pružiti informacije o nutritivnom profilu proizvoda. Također je dobro pratiti preporuke nutricionista o pravilnom unosu hranjivih tvari.

Namirnice s niskim sadržajem purina

Mnogi ljudi danas pate od bubrežnih bolesti, pa je važno jesti zdravu hranu koja sadrži nisku razinu purina. Purine su organske tvari koje se nalaze u nekim namirnicama i mogu izazvati bubrežna oboljenja. Neka hrana koja sadrži manje purina uključuje voće i povrće, škrobne namirnice, mliječne proizvode i nezasićene masne kiseline. Voće i povrće su izvrstan izvor vitamina i elemenata u tragovima koji pomažu u regulaciji metabolizma, ali je važno zapamtiti da neki od tih proizvoda mogu sadržavati visoke razine purina. Škrobne namirnice poput riže, tjestenine, kruha i krumpira dobar su izvor energije. Oni također sadrže malo purina pa su idealni za one s bubrežnim bolestima. Mlijeko i drugi mliječni proizvodi sadrže visoku razinu proteina, ali vrlo malo purina. Nezasićene masne kiseline su još jedan izvor hranjivih tvari bez purina te se preporuča jesti ribu barem dva puta tjedno zbog visoke koncentracije omega-3 masnih kiselina.

See also  Što je hugo piće

Dakle, postoji veliki broj namirnica s niskim sadržajem purina koje ćete trebati uključiti u svoju prehranu ako patite od bubrežnih bolesti. Vaš liječnik možda može savjetovati odgovarajuću prehranu koja obuhvaća sve potrebne nutritivne elemente bez da se riskira previsoka razina purina u vašem organizmu.

Prednosti jedenja hrane s niskim sadržajem purina

Jedenje hrane s niskim sadržajem purina ima mnoge koristi za zdravlje. Purin je organska tvar koja se nalazi u određenim hranama, uključujući meso, ribu, žitarice i mahunarke. Prekomjerno jedenje hrane s visokim sadržajem purina može dovesti do prekomjerne akumulacije soli u bubrezima i jetri te povećati rizik od oboljenja bubrega i jetre. Stoga je jedenje hrane s niskim sadržajem purina važno za održavanje zdravlja bubrega i jetre. Također pomaže smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa.

Hrana s niskim sadržajem purina obično ima nižu razinu soli i šećera te višu razinu vlakana, vitamina i minerala. To uključuje voće, povrće, nemasna mlijeka, jogurt bez šećera, perad bez kože, mahunarke poput graha ili graška, orasi i neki malo masno meso poput piletine ili puretine. Hranom s niskim sadržajem purina mogu se redovito konzumirati morski plodovi poput lososa ili bakalara ako su konzervirani u ulju ili vodi umjesto u soli.

Namirnice s niskim sadržajem purina pomoći će vam da održavate optimalnu tezinu jer su obilne vlaknima i bogate nutritivnim tvarima, ali manje energetske gustoće od hrane visokog sadržaja masti i / ili šećera. Osim toga, puno voća i povrća bogato je antioksidansima koji štite organizam od oksidativnog stresa na stanice. Ovi antioksidansi također potiču zdrav metabolizam te doprinose jačanju imuniteta.

U svakom slučaju preporuka je da se pridano prati unos hrane s visokom razinom purina jer prekomjerna akumulacija soli može negativno utjecati na zdravlje srca i bubrega.

See also  Što je zobeno mlijeko

Moguće neželjene efekte prekomjernog unošenja hrane bez purina

Prekomjerno unošenje hrane bez purina može dovesti do neželjenih posljedica. Prekomjerne količine ovih namirnica mogu poremetiti ravnotežu minerala i vitamina, uključujući natrij i kalij. Prekomjerne količine ovih elemenata mogu uzrokovati povišeni tlak i stanja poput hipertenzije. Osim toga, prekomjerne količine hrane bez purina mogu izazvati disfunkciju štitnjače i hipotireoidizam. Također, može dovesti do metaboličkih oboljenja poput dijabetesa tipa 2 ili sindroma policističnih jajnika.

Hrana bez purina također može ograničiti unos minerala potrebnih za pravilno funkcioniranje bubrega, uključujući magnezij, fosfor i kalcij. Ovi elementi su važni za pravilno funkcioniranje bubrega jer reguliraju ravnotežu vode i elektrolita u tijelu. Nedostatak ovih elemenata može dovesti do stanja poput nestabilnog srca, edema ili srčanih aritmija.

Također je važno napomenuti da prekomjerne količine hrane bez purina mogu ograničiti unos esencijalnih masnih kiselina potrebnih za zdravlje kože, probavnog trakta i štitnjače. Nedostatak masnih kiselina može izazvati osip na koži, poremećaj probavnog trakta i smanjen imunitet. Stoga je potrebno voditi računa o unosima hrane bez purina te se pridržavati preporuka nutricionista prilikom planiranja prehrane.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This