Što je humus? Humus je jedan od najpopularnijih proizvoda u mediteranskim zemljama. To je gusta, svilenkasta smjesa izrađena od maslina, tahina (smeđe paste od sezama), limuna, češnjaka i začina. Humus se obično koristi kao prilog ili dip za razne vrste namirnica. Postoje različiti recepti za humus koji se mogu isprobati ako želite uživati u njegovoj raznolikosti.
Humus je sloj organske materije u tlu, koji je nastao iz smeše bioloških i kemijskih procesa u zemlji. Humus sadrži pretežno organske materije koje su već razgradile mikroorganizmi. To obezbeđuje tlu dodatnu strukturu, vodu i hranljive materije, što pomaže biljkama da rastu.
Sadržaj
Sastojci za pripremu humusa
Humus je lako pripremiti uz odgovarajuće sastojke. Osnovni sastojci za pripremu humusa su tahini paste (sjemenki sezama), sok od limuna, maslinovo ulje, češnjak, sol i voda. Po želji možete dodati još neke sastojke kako biste stvorili različite okuse.
Tahini paste je gusta pasta koja se napravi od mljevenih sezama. Sadrži puno zdravih masti i proteina, a daje humusu nevjerojatan okus i teksturu.
Sok od limuna je obvezni sastojak koji će dodati lijepu svježinu vašem humusu. Ako ga niste upotrijebili u receptu, možete dodati još malo limunovog soka na posluživanje jer će to dati humusu lijep okus.
Maslinovo ulje će dati finoću i teksturu vašem humusu. U tu svrhu možete koristiti maslinovo ili druge vrste biljnih ulja ako nemate maslinovo ulje u kuhinji.
Češnjak stvara nevjerojatan okus i aromu vašeg humusa. Dodavanje malo naribanog češnjaka doista stvara savršen okus za prilagođen recept.
Sol je obvezni sastojak za svaki recept humusa jer mu daje poseban okus. Morska sol je najbolja jer ima veći broj mineralnih tvari od obične soli, ali možete upotrijebiti i jedno i drugo ako već nemate morsku sol u kuhinji.
Voda se upotrebljava da bi se omekšala tahini paste i ostalih sastojaka u receptu, a to vam omogućava da dobijete željenu gustoću humusa na kraju procesa pripreme.
Kako pripremiti humus?
Humus je vrlo popularan mezze jelo u Bliskom Istoku, a sastoji se od mljevenog graha, maslinovog ulja, limuna i začina. Humus je vrlo jednostavan za pripremiti; samo trebate miješati sastojke i dodati malo vode da biste dobili gustu smjesu. Prvo, potrebno je izblendati grah u pire. Nakon toga, dodajte maslinovo ulje i limunovo sok, te miješajte dok ne dobijete glatku smjesu. Za začiniti humus možete koristiti češnjak, papar ili origano. Kada ste spojili sve sastojke, dodajte malo vode i dalje miksajte da biste dobili željenu gustoću. Ako je potrebno, možete dodati još malo maslinovog ulja ili limunovog soka kako bi se poboljšala okusa. Humus je spreman za serviranje uz druge meze jela ili kao sendvič!
Različite vrste humusa
Humus je važan sastojak tla koji poboljšava njegove svojstva, poput sposobnosti da zadrži vlagu i hranjive tvari. Postoje različite vrste humusa koje se mogu pronaći u prirodi. Ovi oblici humusa mogu varirati u sastavu, boji i gustoći. Različite zemlje imaju različite vrste humusa. U ovom članku ćemo se baviti različitim vrstama humusa koje postoje, kao i njihovim svojstvima.
Jedinica je jedna od najraširenijih vrsta humusa. To je fina tamno smeđa prašina koja se obično nalazi u blizini šuma ili drugih biljnih staništa. Ona sadrži veliku količinu organskih materija, uglavnom izuzetno sitnih čestica iz drveća i lišća. Ova vrsta humusa se obično odnosi na one dijelove tla koji su bogati organskim materijama i mikroorganizmima.
Humus bogat mulom je još jedna popularna vrsta humusa koja se može naći u prirodi. On je tamno smeđ, a sadržava veliku količinu organskih materija poput lišća, šuma i drugih biljnih staništa. Ova vrsta humusa obiluje mikroorganizmima poput gljivica i bakterija te poboljšava propusnost tla, omogućavajući da biljke dobivaju hranljive tvari iz tla.
Humus bogat mineralima je još jedan tip humusa koji se može naći u prirodi. Ovaj oblik humusa sadržava veliku količinu mineralnih soli poput fosfata, magnezija i drugih hranljivih tvari potrebnih za rast bilja. Ova vrsta humusa obilježena je tamnosmeđom bojom sa svjetlosmeđim prugama.
Humus crvenkastog pigmenta je još jedan popularan tip humusa koji se može pronaći u prirodi. Ovaj tip ima crvenkasto-smeđ boju uslijed visoke koncentracije organskih materija poput algi ili gline u blizini mora ili veoma dubokog jezera. Ova vrsta ima veoma malo mineralnih soli što ga čini manje plodnim od ostalih tipova.
Humus sa šumskim zemljištem je još jedna popularna vrsta koja sadržava veliku količinu organskih materija poput drveta, lišća i pilja duljinom veoma dugog perioda neprekidnog taloženja plodova šume. Ovaj tip obilježen je tamnosmeđom bojom sa svjetlosmeđim prugama uslijed prisustva pilja i drveta u sastavu
Prednosti jedenja humusa
Humus je jedan od najboljih dodataka prehrani za ljude koji žele postići zdraviji način prehrane. Humus je bogat antioksidansima, vlaknima, mineralima i vitaminima. Osim toga, ima lako probavljive proteine koji mogu pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine. Humus je također vrlo popularan među vegetarijancima i veganima jer se sastoji od konzerviranih grašaka, kikirikija, maslinovog ulja i limunovog soka.
Humus je bogat vitaminom E koji pomaže u sprečavanju oksidacijskih oštećenja stanica te je odličan izvor magnezija i fosfora. Vlakna iz humusa mogu pomoći u regulaciji probave i metabolizma te u smanjenju razine kolesterola u krvi. Osim toga, dokazano je da humus može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi time što usporava apsorpciju glukoze iz probavnih trakta.
Humus se može jesti samostalno ili ga se možete dodati salati, sendviču ili drugoj hrani koja treba biti začinjena. Možete ga čak i upotrijebiti kao marinadu za meso ili ribu miješanjem sa malo limunovog soka i maslinovog ulja. Humus je idealna hrana za one koji žele postati zdravijim jer sadrži mnogo nutrijenata potrebnih za postizanje optimalnog zdravlja i dobrog raspoloženja.
0 Comments