Što je kineska hrana? Kineska hrana je vrsta jela koja je izvorno iz Kine, iako se danas širom svijeta poznaje mnoštvo različitih vrsta kineske hrane. U Kini, okusi i sastojci variraju od regije do regije, pa je tako i njihova hrana vrlo raznolika. Neki od popularnih kineskih jela uključuju vješalice, dim sum, čajnice, lokše i druge slatke i slane jela. Svi ti recepti se temelje na kombinaciji umaka, začina i sastojaka koji se međusobno savršeno isprepliću.
Kineska hrana je vrsta hrane koja se jede u Kini. Uglavnom se sastoji od mesa, ribe, povrća i jela sa tjesteninom. Također se koristi i soja i mnogi drugi organski dodaci. U Kini postoje različite vrste kuhinja koje imaju svoje posebne okuse. To uključuju južnu kinesku, sjevernu kinesku, zapadnu kinesku i ostale.
Sadržaj
Glavni sastojci kineske hrane
Kineska hrana je poznata po svojim različitim i ukusnim okusima, a oni su dostignuti na temelju glavnih sastojaka. Glavni sastojci kineske hrane uključuju meso, rižu, povrće, soju i bilje. Meso je jedan od najvažnijih sastojaka u kuhanju kineskih jela. Ovisno o regiji i vrsti jela, meso može biti piletina, govedina, svinjetina ili jelen. Također se mogu koristiti i riba ili školjke. Riža je također važan dio prehrane Kineza. Obično se jede dnevno, a postoji mnoštvo načina pripreme riže ovisno o regiji gdje se jede. Povrće obuhvaća brojne vrste povrća poput kelja, zelene salate, paprike i češnjaka. Soja je također važan dio prehrane Kineza; ona se najčešće dodaje za začinjenje jela ili se može konzumirati u obliku fermentiranih sojinih proizvoda poput tofu-a ili tamari-ja. Biljne namirnice također igraju glavnu ulogu u prehrani Kineza; oni često koriste luk, češnjak, ljutu papriku ili celer za dodavanje okusa jelima.
Širok raspon jela u kineskoj kuhinji
Kineska kuhinja je jedan od najranijih i najsofisticiranijih oblika prehrane na svijetu. Sastoji se od širokog raspona jela, uključujući dim sum, dalekoistočne priloge i glavna jela. Kineska kuhinja je poznata po svojoj raznolikosti, uključujući umak od soje, raznoliku vrstu mesa, razne začine i začine. Mnoga od ovih jela su kombinacija povrća i mesa, ali postoje i vegetarijanska opcija koja je postala sve popularnija unutar Kine. Kineska kuhinja također se temelji na lokalnim sastojcima pa se obroci često variraju ovisno o tome gdje se nalaziš.
Na primjer, dim sum je tradicionalno jelo u kineskoj kuhinji i obično se poslužuje sa steamed baosima ili drugim vrstama preljeva. U Manchuriji ćeš naći vruće morske plodove poput crabmeat ili ribe, a u Hong Kongu možda ćeš naći veganske dim sum opcije poput gljive baosima ili tofu mljevenih sastojaka. U Fujian regiji možda ćeš naći slatki dim sum poput glatkih mandarina sa šljivama ili sireva sa slatkišima. Unatoč regionalnim varijacijama, cilj dim suma je isti: dati okusne mezze-like prilog za ručak ili večeru.
Pored dim sum-a postoji bezbroj drugih vrsta hrane u Kini; tu su svakako mongolske juhe, šangajski dumplings, peking duck iz Pekinga te Beijing kaoya („Peking guske“). U Guangdong regiji možda ćeš naći Cantonese seafood specialitete poput shark fin soup-a ili eel-ova pečenih sa medom i limunom. U Sichuan regiji poznati su zacini poput pickeled chillies and Sichuan pepper-a – pa je ovdje moguće pronaći neke od najspicier jela u Kini! Dakle ako si lud za azijskom hranom – a posebice za nešto autentično – onda sigurno trebaš isprobati nekoliko tradicionalnih recepata iz Kine!
Kineska Juha sa Povrćem
Kineska juha sa povrćem je jedan od najpopularnijih recepata kineske hrane. Ovaj jednostavni i zdravi recept zahtijeva malo vremena za pripremu i uključuje samo nekoliko sastojaka. Osim toga, to je savršena hrana za one koji žele jesti zdravo. Priprema počinje prženjem gljiva, peršina i luka u ulju. Zatim se dodaju mrkva, krastavci, riža i nekoliko žlica kokosovog ulja. Sve se miješa dok se sastojci ne počnu lijepiti zajedno. Nakon toga se doda voda i ljuska od limuna te se sve kuha na laganoj vatri 15-20 minuta. Kada je gotovo, možete ga poslužiti uz soju ili sok od limuna. Ovo je savršeno jelo za one koji žele brzu i zdravu večeru ili ručak.
Kineski Dim Sum
Kineski Dim Sum je još jedan popularan recept kineske hrane. Ovaj slasni snack priprema se od tankog tijesta punjenog raznim namirnicama poput mesa, ribe ili povrća te servira uz omekšanu sojsku omekšalicu ili dimljenu papriku koja dodaje posebnu aromu jelima. Priprema počinje razvlačenjem tankog tijesta na pravokutnik te namazivanje maslacem i brašnom na obje strane da bi se postiglo slasno okruženje. Zatim se punjenje odabranih namirnica stavlja u tijesto te meso diže na rubove da bi se postigao lijep izgled dim sum-ova. Kada su spremni da budu pečeni, dim sum-ovi trebaju biti prethodno preliveni maslinovim uljem da bi dobili fini okus.
Peking Govedina
Peking govedina je još jedan popularan recept kineske hrane. Ovaj recept priprema se od govedine marinirane u soji, medu, češnjaku, luku i limetom te pečene u pećnici dva puta da bi postigla sočnu teksturu unutar mesa bez gubitka okusa vanjskih dijelova mesa. Meso treba biti marinirano barem 12 sati jer će to omogućiti produbljenje okusa marinade unutar mesa dok će preostala marinade slati mirisne parfeme tijekom pečenja govedine u pećnici na temperaturama od 180 do 200 stupnjeva Celzija ovisno o trajanju pečenja govedine.
Kako pripremiti tradicionalnu kinesku hranu?
Tradicionalna kineska hrana je bogata okusima i ukusnim receptima. Postoje mnogi načini pripreme tradicionalne kineske hrane, što uključuje sve od jela iz wok-a do jela s piletinom, rižom i povrćem. Postoji nekoliko bitnih koraka za pripremu tradicionalne kineske hrane koja će vam pomoći da postignete puno okusa i izgleda.
Prvi korak je odabir sastojaka. Najbolje je da napravite listu sastojaka za svaku posudu koja će se koristiti. Najvažniji sastojci su meso, biljno ulje, soya umak, češnjak, luk i papar. Također možete dodati neke dodatne sastojke poput sušenog rižinog vina ili šećera da bi stvorili različite okuse.
Drugi korak je mariniranje mesa. Meso mora biti dobro marinirano u soya umaku i ostalim začinima da bi se postigao najbolji okus. Također možete dodati malo limunove ili limetine kiseline da bi se dodalo malo slatkog, svježeg okusa. Nakon mariniranja meso treba ostaviti na stranu nekoliko sati radi potpunog uključivanja okusa u meso.
Kada ste spremni započeti pripremu jela, trebate prvo pržiti luk i češnjak u biljnom ulju dok ne postanu meki i prozirni. Zatim dodajte meso i pirjajte ga dok ne postane hrskavo i zlatno žuto boje. Dodajte papar prema vašem ukusu te ostale začine prema receptu ili vlastitom nahođenju te pirjajte još pet minuta tako da se svi okusi savršeno spoje jedni sa drugima. Možete također dodati neki povrće poput mrkve, celera ili graha da bi se stvorio još veći broj boja na tanjuru te raznovrsniji okus jela.
Kad ste gotovi sa prženjem možete poslužiti jelo pa ga pospite naribanim bademima ili orasima po želji da biste stvorili još veću aromu na tanjuru te posebnu dekoraciju tog finog tradicionalnog kineskog jela!
0 Comments