Što je kiselo zelje? Kiselo zelje je tradicionalni slavenski jelo koje se može pronaći u mnogim zemljama i regijama. Kiselo zelje je obično napravljeno od kiselog kupusa, vrhnja, luka, češnjaka i nekih drugih začina. Ono se obično služi toplo ili hladno te se može prilagoditi po želji.
Kiselo zelje je tradicionalna jela iz Srednje i Istočne Europe, koja se sastoji od kiselog kupusa i drugih povrća. Obično se priprema sa slaninom, lukom, mesom ili ribom te začinima poput papra, soli i ulja. Može se uživati toplo ili hladno.
Sadržaj
Kiseli zelje – Porijeklo
Kiseli zelje ili sauerkraut je jedna od najstarijih poznatih konzerviranih namirnica. Nastalo je u Kini preko 2000 godina prije nove ere, a potiče iz Sjeverne Europe gdje se još uvijek proizvodi najviše kiselog zelja. To suglase s nekim starijim pisanim dokazima o kiselom zelju datiranim još od 6. stoljeća prije nove ere.
U Europi i SAD-u, domaće proizvodnje kiselog zelja pojavila se u 17. stoljeću, a tipično se sastoji od isprane i nasjeckane kupusne glave, soli i biljnih aromatika poput češnjaka i bobica bibera. Mnogo se kombinacija mogu napraviti, ali je tradicionalna metoda fermentacije temeljena na prirodnom mikroflora, koja uključuju bakterije Lactobacillus spp., često korištena da bi se osigurala da se kiseli zelji dobije najbolji okus.
Iako je danas popularan u SAD-u, Kanadi i dijelovima Europe, postoji nekoliko drugih tradicionalnih receptura za proizvodnju kiselog zelja diljem svijeta. U Japanu postoji soya-zuke, fermentirana soya ostrica koja je tradicionalno bila popularna među ribarima; U južnoameričkoj regiji postojala je chucrut; A u Africi postojao je tsukemono ili pickled lokalne biljke poput peršina ili rajčice.
Kiseli zelje
Kiseli zelje je jedan od najstarijih tradicionalnih jela u Hrvatskoj. To je obicno servirano kao predjelo ili prilog glavnoj jelu. Sadrži podmaz sa kiselim zeljem, vrhnje, slatkom paprikom, lukom i češnjakom. Ovo jelo se može pripremiti u nekoliko koraka:
Prvo, potrebno je dobro operiti i ocijediti kiljug kiselog zelja. Potom ga morate isjeckati na manje dijelove pa stavite u veliku posudu s vodom i neka se kuha oko sat vremena da postane mekan.
Sada je potrebno pripremiti podmaz: Na maloj tavi dodajte maslac i luk pa dinstajte dok luk ne postane proziran. Dodajte slatku papriku, češnjak, sol i papar te promiješajte da se sve dobro poveže.
Sada dodajte iscijeđeni kiljug zelja na maslac s lukom i miješajte da bi se sastojci dobro povezali. Nastavite s kuhanjem još 10-15 minuta da bi se podmaz potpuno prožvakao.
Na kraju ulijte vrhnje u podmaz od zelja pa nastavite s kuhanjem još 5-10 minuta da bi se omekšalo. Kiseli zelje je spreman! Možete ga servirati toplo ili hladno, po vašem izboru. Uživajte!
Prednosti zdravlja kiselog zelja
Kiseli zelj je bogat izvor vitamina, minerala i prehrambenih vlakana. Sadrži vitamin C, folnu kiselinu, kalijum, željezo i magnezijum. Također je dobar izvor lignana, fitonutrijenata i antioksidansa poput beta-karotena. Štoviše, obogaćen je raznim spojevima koji su poznati po svojim blagotvornim učincima na zdravlje.
Kiseli zelj može pomoći u prevenciji određenih vrsta raka. Istraživanja su pokazala da sadržaj glukozinolata (spojeva sadržanih u kiselom zelju) ima anti-rakove svojstva koja mogu ograničiti rast tumorskih stanica. Osim toga, istraživanje je otkrilo da redovita potrošnja glukozinolata može smanjiti rizik od nastanka raka debelog crijeva.
Kiseli zelj također igra važnu ulogu u održavanju zdrave težine. Pošto sadrži mnogo vlakana i malo kalorija, može se dodati na jelovnik bez bojazni da ćete prekoračiti vašu dnevnu preporučenu energetsku potrošnju. Također pomaže u povećanju osjećaja sitosti i smanjenju apetita.
Kiselo zelje također može doprinijeti sniziti holesterol i regulirati krvni tlak. To je moguće jer sadrzi omega-3 masne kiseline i spojeve poput betaineta (betsaine). Ovi spojevi pomažu u smanjenju LDL (lošeg) holesterola i mogu bitno pridonijeti regulaciji visokog krvnog tlaka.
Osim toga, istraživanja su pokazala da redovito jedenje kisele salate moze doprinjeti boljoj probavi te se smatra da smanjuje simptome dispepsije, gastrointestinalnih infekcija te cira debelog crijeva. Kiseli zelj je bogat antioksidansima kao što su vitamin C i beta-karoten te se smatra da djelomično štite od slobodnih radikala te sprječavaju starenje stanica.
Primjena kiselog zelja u prehrani
Kiseli zelj je tradicionalno jelo u Hrvatskoj koja se obično konzumira tijekom ljeta. Može se jesti sirovo ili prženo uz druge namirnice. Kiseli zelj je idealan dodatak prehrani jer sadrži mnogo vitamina i minerala, a manje kalorija. Također je bogat vlaknima koja pomažu regulirati probavu i čine vas sitima. Kiseli zelj također sadrži puno antioksidansa, što pomaže u održavanju zdrave kože.
Kiseli zelj može se jesti na razne načine. Možete ga dodati u salate, priloge, čorbe i druge jela. Također ga možete pržiti s maslacem ili uljem, a možete ga dodati i u pileće ili riblje recepte. Kiseli zelj se često miješa s drugim namirnicama kao što su meso, gljive ili grah da bi se napravio bogat i okusan obrok.
Kiseli zelj je vrlo nutritivan i ima malo kalorija pa ga lako možete dodati u prehranu ako želite smršavjeti ili povećati unos vitamina i minerala. Međutim, morate biti oprezni jer pretjerana potrošnja može dovesti do povećanog unosa soli i drugih aditiva koja mogu oštetiti vaše zdravlje. Stoga je važno da redovito pročitate deklaraciju na etiketama proizvoda od kiselog zelja te da skladno rasporedite unos ovih namirnica tijekom dana.
Ako tražite nove načine da ubacite više vitamina i minerala u prehranu bez velike potrošnje kalorija, onda je kiseli zelj savršen dodatak vašoj prehrani!
Recepti s kiselim zeljem
Kiseli zelje je tradicionalno jelo u Hrvatskoj. To je idealno za zimu, jer je ukusan i bogat. Postoje mnogi različiti recepti s kiselim zeljem, a neki od najpopularnijih su sljedeći:
Kiseli zelje sa mesom
Kiseli zelje sa mesom je ukusan obrok koji možete napraviti u samo nekoliko sati. Potrebni sastojci su: 1 kg mesa, 3 glavice luka, 1 kg kupusa, 2 dl ulja, 4 dl vode, 2 žlice soli i papar po okusu.
Prvo morate pržiti luk u ulju dok se ne omekša. Zatim dodajte meso i pržite ga dok se potpuno ne skuha. Dodajte kupus i vodu i kuhajte oko sat vremena na laganoj vatri. Na kraju dodajte sol i papar po okusu.
Kada je gotovo, dobro promiješajte i poslužite toplo!
Punjenje sa kiselim zeljem
Punjenje sa kiselim zeljem je još jedan odličan recept s toplinom i ukusom starog recepta. Potrebni sastojci su: 2 kg isjeckanog zelja, 1 glavica luka, 500 g mljevenog mesa (svinjetina ili govedina), 200 g slanine isječene na sitne kockice, 4 češnja češnjaka, 3 žlice maslinovog ulja i sol po okusu.
Uzmite veću tavu te popržite luk na maslinovom ulju dok se ne omekša. Zatim dodajte mljeveno meso i pržite ga oko 10 minuta dok se potpuno ne skuha. Dodajte isjeckani zeljan te lagano pržite još 10 minuta. Na kraju ubacite slaninu, češnjak i sol po okusu pa pokrijte tavu da se smesa lagano prokuha oko 15 minuta.
Kad ste gotovi punjenje možete poslužiti toplo ili hladno!
0 Comments