Što je ljubičasti luk

by Apr 24, 2023Hrana0 comments

Što je ljubičasti luk je ukusna, sočna vrsta povrća koje se vrlo često koristi u kuhanju. Ljubičasti luk se sastoji od dva dijela; glave i stabljike. Glava ima oblik sličan hrani, a stabljika je ravan i tanka. Boja ljubičastog luka može biti svijetlo do tamno ljubičasta, a okus je slatko-kiselkast. To povrće može biti prisutno u raznim jelima, od salata do jela od mesa.

Ljubičasti luk je jedna od najotpornijih vrsta luka. Njegove glavice su veće od one običnog luka, tamne su i imaju ljubičastu boju. Ljubičasti luk je obilježen izrazitim okusom koji je u isto vrijeme sladak i gorkast.

Porijeklo ljubičastog luka

Ljubičasti luk je začin koji se nalazi u mnogim kuhinjama širom svijeta. Raste u obliku cvjetova i prilično je ukusan. Postoji nekoliko različitih vrsta luka, od kojih je jedna ljubičasta. Porijeklo ljubičastog luka seže dalje nego što bi se moglo pretpostaviti.

Ljubičasti luk potječe iz srednje Azije, gdje su ga stoljećima koristili domoroci da bi pronašli začin za namirnice i jela. U to vrijeme, bio je jedan od najznačajnijih začina u svim kuhinjama Azije. Kasnije su ga otkrili zapadni trgovci i počeli su ga donositi na Zapad da bi ga prodavali i distribuirali po Europi i ostalim dijelovima svijeta.

U 19. stoljeću, ljubičasti luk se proširio u SAD-u, gdje je postao popularan među domaćicama i obiteljima diljem države. Kako je postao popularniji, pojavili su se novi oblici proizvoda od luka poput praha i ulja, što je omogućilo da ga svi mogu isprobati bez potrebe da rade pravo jelo iz njega.

Danas se može naći u mnogim trgovinama po cijelom svijetu i ima status super hrane zbog visokog sadržaja antioksidansa koji štite vaše tijelo od oštećenja slobodnih radikala. Ljudi često dodaju malo ulja ili praha od luka na salate ili druge jela da bi im dali dodatnu notu slatko-gorkog okusa.

See also  Koji su recepti za gotovo lisnato tijesto

Uzgoj ljubičastog luka

Ljubičasti luk je jedna od raznovrsnih sorti luka, koja se može uzgajati u vrtu i koja se može koristiti za izradu začina. Da biste uspješno uzgajali ljubičasti luk, morate naučiti neke osnove o njegovom uzgoju. Priprema tla je prvi korak u uspješnom uzgoju. Ljubičasti luk voli svježu i labavu zemlju s dovoljno hraniva. Dobro je iskopati tlo dublje od 25 cm i dodati hraniva kao što su humus, kompost ili piljenice. Zaštitite tlo od prekomjerne vlage tako da ga prekrijete stajskim gnojem ili slojem mulja.

Sijanje sjemena

Nakon pripreme tla, možete početi sijati sjeme. Sijte svoje sjeme unutar 6-8 tjedana nakon pripreme tla, jer će to omogućiti da se sijeće raste tokom jeseni i zime. Koristite zrna za sadnju koje su oblikovana na obliku sitne glave sa četiri strane, jer će to omogućiti da se rasprostre ravnomerno po polju. Sijte svoje sjeme na dubinu od 1-2 cm i razmak od 10-15 cm između svake biljke. Nakon što ste posijali, prekrijte polje mulcem debelim 0,5 do 1 cm radi zaštite od mogućih štetnika i bolesti.

Sadnja

Kada vaše sadnice porastu do visine od 10-15 cm, one su spremne za sadnju na stalno mesto u vrtu ili bašti. Stavite svaku biljku na dubinu od 5 do 10 cm i držite razmak između biljaka oko 15-20 cm radi pravilnog rasta i ishrane hraniva iz tla. Nakon sadnje mulcirajte okolo biljačice debelim slojem mulja radi zaštite od štetočina i bolesti te da bi zadržali vlagu u tlu oko biljačice. Redovno proveravajte da li treba dodatnu navodnjavanje ako je potrebno jer luku treba puno vode tokom perioda cvatnje.

Berba

Luku možete berati nakon 8 do 12 nedelja nakon sadnje ako ste ga posadili rano proljetnih mesecem; ako ste posadili rano jesenji mesecem možete berati dva meseca kasnije.. Berbu treba obaviti čim se listovi počnu sušiti jer će vas to sprečiti da gubite plodove usled truljenja ili propadanja glava.. Zgrabite glavić blizu osnove bez povrede listova i smotrite ga li je dostigao potrebni velićinu. Ako jeste, onda ga pažljivo iskopajte sa čekićem, pincetama ili drugim alatom.. Kad ste gotovi sa berbom pustite neke glave da ostave semena koja ćete upotriebiti sledećeg proljeća da bi produžili sezonu!

See also  Koji je recept za hrskavi kisele krastavce

Kako koristiti ljubičasti luk u kuhanju?

Ljubičasti luk je idealan za dodavanje boje, okusa i teksture jelima. Uglavnom se koristi u salatama, umakima i za punjenje. Također, može se koristiti u različitim vrstama jela, od doručka do ručka.

Najbolji način za upotrebu ljubičastog luka je rezati ga na tanke kriške i pržiti s maslacem ili uljem. To će dati duboki okus i teksturu jelu. Također se može pržiti s drugim povrćem ili dodati suhom mesu ili ribu. Ljubičasti luk je također idealan za dodavanje smjese sastojaka u omletu ili frittata-u.

Također možete ispeći ljubičasti luk u pećnici ili ga poslužiti svježe u salatama. Može se dodati marinadama, umakima i pesto sosovima za punjenje mesa ili ribe. To će dati jelu bogatu aromu i okus. Također se može staviti na vrh pizzu prije pečenja radi poboljšanja okusa.

Sirovi ljubičasti luk također je fantastičan dodatak salatama, sendvičima, burgerima i druge vrste jela koja traže svjež sloj hrane zbog boje i okusa. Dodavanje sirovog luka pomoći će da vaš obrok bude još većeg okusa!

Uz malo mašte, možete stvoriti nevjerojatne obroke s ljubičastim lukom! Dodajte ga domaćim varijacijama najomiljenijih obroka – od glavnih jela do novih ukusnih salata – da biste osigurali nezaboravno iskustvo obroka!

Čuvanje ljubičastog luka

Ljubičasti luk je vrlo aromatičan i ukusan namirnica koja se koristi u raznim jelima. S druge strane, čuvanje tog luka može biti teško jer je nježna i mogu se brzo pokvariti. Zato je važno znati kako čuvati ljubičasti luk kako bi se izbjegle buduće nevolje.

Prvo što treba napomenuti je da se ljubičasti luk ne smije čuvati u hladnjaku. Zbog visoke vlažnosti u hladnjaku, biljke mogu početi truliti. Stoga, ako bi se htio spremiti duže vrijeme, bolje ga je čuvati na suhom i zraku u sobnoj temperaturi.

See also  Što je tijesto za kekse

Također, ako se želi čuvati duže vrijeme, preporuča se odrezati glavice i ostaviti samo stabljike. To će pomoći da biljka bude manje vlažna i sprječava brzo truljenje. Također, preporuča se stavljanje listova u kutijicu s malo grožđica ili rižinog brašna kako bi biljke ostale suhe.

Konačno, važno je redovito provjeravati stanje biljaka tijekom skladištenja da biste bili sigurni da su još uvijek svježe i bez truleži. Ako primijetite bilo kakve promjene ili promjenjuju boju, bolje je odmah upotrijebiti ili iskoristiti sirovine dok su još svježe.

Prednosti konzumiranja ljubičastog luka

Ljubičasti luk je vrsta povrća koja ima puno zdravih prednosti. Poznati je po svojoj bogatoj nutritivnoj vrijednosti, uključujući visoku razinu vitamina C, mangana i bakra. Također sadrži antioksidante koji mogu pomoći u zaštiti vašeg tijela od oksidativnog stresa i održavanju zdravlja. Osim toga, ljubičasti luk također može biti koristan za:

Poboljšanje probave

Ljubičastim lukom se mogu povezati mnogi probavni problemi, uključujući dispepsiju ili nadutost. To je zato što sadrži visoku razinu vlakana koja može pomoći u regulaciji probave. Osim toga, ljubičasto povrće također sadrži prebiotike koji podupiru crijevnu mikrofloru i mogu biti korisni za zdravlje probavnog sustava.

Smanjenje rizika od bolesti srca

Ljubičastom luku pripisuje se smanjenje rizika od bolesti srca. Znanstvenici sugeriraju da to može biti uzrokovano visokom razinom antioksidansa i flavonoida prisutnih u ovom povrću. Biološke tvari mogu smanjiti razinu „lošeg” kolesterola i triglicerida te sprječavati nakupljanje masnoće u arterijama.

Prevencija dijabetskih stanja

Konzumacija ljubičastog luka može biti povezana sa smanjenim rizikom od dijabetskih stanja poput dijabetes mellitus tip 2. To je zato što se smatra da flavonoidne tvari prisutne u ovom povrću mogu regulirati glukozne metabolizme te seksponencijalno sprječavati nastanak dijabetskih stanja.

Ukratko, ljubičastim lukom se mogu ostvariti mnoge prednosti po vaše zdravlje. Iako su potrebna dodatna istraživanja, preporuke su da ga redovito jedete kao dio uravnotežene prehrane ili kao dodatak postojećoj prehrani radi ostvarivanja optimalnih rezultata na vašem zdravlju.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This