Mascarpone je kremasti talijanski krem ​​sir koji se često koristi u slastičarstvu i jelima. Izvorno je iz Lombardije, regije u sjeverozapadnoj Italiji. Mascarpone je vrlo mekan i lagan, a izrađen je od stvrdnutog mlijeka i kiselog vrhnja. Osim toga, ima malo ukusa i malu količinu masti.

Mascarpone je slatko, kremasto sire koji se obično koristi u italijanskoj kuhinji. To je vrsta sira napravljenog od kravljeg mlijeka i maslaca. Može se jesti samostalno ili ga se može dodavati u razne jela poput tiramisa, pizze i slastica.

Odakle potječe mascarpone?

Mascarpone je slatka, kremasta vrsta sira koji se obično koristi za desertne jela poput kolača, torti i drugih ukusnih specijaliteta. To je tradicionalna italijanska poslastica koja potječe iz Lombardije, regije u sjeverozapadnoj Italiji. Mascarpone se proizvodi od kravljeg mlijeka i biljnog sredstva za koagulaciju, najčešće u obliku limunske kiseline. Kombinacija nekoliko sastojaka daje slatki, grubi sir bez luka ili drugih okusa. Sir se zatim ostavi da dozrije oko 10 dana, što mu daje glatku teksturu i osjetljivu aromu. Kako bi ga se postiglo gurmanski ukus, mascarpone se proizvodi od vrhunske obrade mlijeka.

Mascarpone se prvi put pojavio 17. stoljeću u talijanskoj regiji Lombardija. Prema pisanju talijanskog putovnika i pisca Giuseppe Maria Galanti iz 19. stoljeća, to je bila tradicionalna poslastica sirove životinjske masti koja je bila prekrivena bijelim sirom i preostalim sastojcima – poput šećera, limuna i vanilije – i ostavljen da stoji danima prije serviranja. Mascarpone postao je popularan diljem Italije tek u 20. stoljeću nakon što ga je počelo proizvoditi velik broj farmi po cijeloj zemlji.

See also  Što je tijesto za pizzu

Danas mascarpone ima nevjerojatan utjecaj na moderno talijansko jelo, ali još više na međunarodne kuhinjske specijalitete poput francuske crème brûlée ili američkih cheesecakeova. Uživate li li u trenutku savršenog deserta? Ono što vam možda niste znali jest da tu neizostavnu notu slastice zahvaljuju italskoj deliciji po imenu mascarpone!

Kako se pravi mascarpone?

Mascarpone je talijanski kremasti sirevi koji se često koristi u italijanskoj kuhinji. Najčešće se dodaje tiramisu-u, ali ga možete koristiti i za punjenje torti, cheesecake-a ili njegovati kolače. Mascarpone je lako napraviti sami i traje manje od pet minuta. Potrebni su vam samo tri sastojka: posebno stisnuta maslac, kiselo vrhnje i limunova kiselina.

Uzmite maslac u obliku čvrstog tijesta i stavite ga u veliku posudu. Zagrijte maslac na srednjoj do visokoj toplini, stalno miješajući, dok ne postane mekan. Nastavite miješati još oko dvije minute da bi se maslac potpuno otopio.

Kada je maslac potpuno otopio dodajte 8 šalica (4 dcl) hladnog, posebno stisnutog vrhnja i 1/4 žličice limunove kiseline iz limuna ili limete. Smanjite toplinu na nisku i mešajte još oko 2 minute da bi se sastojci potpuno uspjeli. Povremeno proveravajte da li je tekstura homogena; ako postoji višak tečnosti, isperite ga iz posude pomoću lopatice za miješanje ili sitne žice za meso.

Kad ste zadovoljni sa teksturom pokrijte posudu čvrstom folijom i ostavite je da odstoji u hladnjaku 6 do 8 sati prije nego što je upotrebite. Možete čuvati mascarpone u frižideru od 3 do 5 dana ako ga ne upotrebite odmah po pripremi.

Mascarpone je spreman za upotrebu! Možete ga dodati vašem slatkim jelima ili ga upotrebiti umesto svakodnevnih sirupa za salate – bilo koja varijanta će biti savršena!

See also  Što je maslac

Hrana za štence

Kad je riječ o prehrani štenaca, potrebno je da se pažljivo pristupi odabiru namirnica. Štenci su posebno osjetljiva bića, te se u njihovoj prehrani treba voditi liječničkim savjetom. Preporučuje se da se za male pse koriste hrane koje su posebno formulisane za njihovo uzrast i specifične potrebe, čime će se pomoći njihovom pravilnom rastu i razvoju. Hranjenje malih pasa je vrlo bitna stavka u njihovoj brigi, jer prehrana utječe na opće zdravlje vašeg ljubimca.

Kompletna hrana za štence obično sadrži sastojke poput mesa ili ribe, kukuruza, žitarica, ulja i masti, vitamina i minerala. Važno je napomenuti da su visoko kvalitetne hrane idealne za štence jer sadrže niže udjele soli i ne sadrže boje ili dodatke okusa. Osim toga, hrane bez GMO-a treba dati prednost jer ne sadrže dodane hemikalije ili druge elemente koji mogu biti štetni po zdravlje vašeg ljubimca.

Kako se upotrebljava mascarpone?

Mascarpone je vrlo ukusan i lako dostupan kremasti sir koji se često upotrebljava u italijanskoj kuhinji. Ovo je izvrsna zamjena za vrhunske sireve, što čini lako dostupnim za gotovo bilo koju jelovnik. Ovisno o receptu, postoje različiti načini upotrebe mascarponea.

Mascarpone možete dodati u mješavinu tijesta, sosove i nadjevima. To može biti odličan način da se jelima dodaju bogatstvo okusa i tekstura. To je također odličan način da se nešto slano preoblikuje u nešto slatko, jer mascarpone ima blago slatki okus. Mascarpone je često dodavan u torte, jer mu pruža laganu, ali snažnu hrskavost i omekšava teksturu ostalih sastojaka. Također se može nauditi i za pripremanje fondue-a ili domaćih nadjeva sa sirom.

Mascarpone se također može koristiti umjesto maslaca ili putera za umakivanje peciva ili kolačića. Također djeluje odlično u mešavinama sa šlagom i drugim slatkim prelivima. Možete ga čak dodati u jogurt, smutije i smoothie-je da biste dobili glatku teksturu bez potrebe za puno ledenih kockica. Mascarpone se također može upotrijebiti za pripremu deserata poput panna cote ili tiramisu-ja, što mu daje bogatu teksturu bez potrebe za puno sladila.

See also  Što je najbolji izotonični napitak

Kako čuvati mascarpone?

Mascarpone je vrlo osjetljiva, ako nije pravilno pohranjena, lako se može pokvariti. Najbolje je pohraniti mascarpone u zatvorenu posudu i staviti ga u hladnjak. Mascarpone treba zaštititi od svjetla, zračenja topline i visoke vlažnosti. Najbolje je ostaviti malo mjesta u posudi tako da se može dobro zatvoriti. Kada otvorite posudu s mascarponeom, morate je brzo zatvoriti i staviti natrag u hladnjak.

Mascarpone se ne preporučuje dugoročno čuvati, jer se lako može pokvariti. Najbolje je iskoristiti ga unutar nekoliko dana nakon otvaranja. Kad ga kupite u trgovini, pročitajte datum isteka i budite sigurni da ga potrošite unutar roka valjanosti navedenog na etiketi. Ako vam preostane mascarpone nakon upotrebe, možete ga staviti u hermetički zatvorenu posudu i staviti u hladnjak do tri tjedna.

Ako ste spremni dugoročno pohraniti mascarpone, najbolje je da ga smrznete. To će produžiti rok trajanja na otprilike šest mjeseci. Stavite mascarpone u hermetički zatvorenu posudu i stavite je u zamrzivač na nekoliko sati dok se potpuno ne smrzne. Kad ste spremni koristite ga, samo ga izvadite iz zamrzivača i ostavite da se prirodno smiri pri sobnoj temperaturi ili mikrovalne na niskoj temperaturi.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This