Špinat je zeleni list vrste povrća s biljnim porijeklom iz obitelji Amaranthaceae. Naziva se i Spinacia oleracea, a nastao je u Aziji, gdje ga se još uvijek uzgaja. Špinat je dio prehrambene kulture mnogih zemalja diljem svijeta i to je jedno od najčešće konzumiranih povrća.
Špinat je zelena biljka iz porodice uskolisnih biljaka, koja se po pravilu konzumira sirova ili kuhana. Ima visok sadržaj hranjivih tvari, uključujući proteine, kalcij, željezo i vitamine A i C.
Sadržaj
Uzgoj špinata
Špinat je jedan od najkorisnijih i najpopularnijih zelenih usjeva. On se lako uzgaja u različitim vremenskim uvjetima, a ne treba puno pažnje ili poznavanja da bi ga se uspješno uzgojio. Špinat je višegodišnja biljka koja se može uzgajati iz sjemena. Sjemenke špinata mogu se sijati direktno na tlo ili saditi u loncima, a trebali biste imati na umu da će uvjeti okoline utjecati na brzinu i količinu uspjeha. Najbolje je sijati ili saditi špinat tijekom toplog dijela godine (od travnja do kolovoza). Prije sjetve, tlo bi se trebalo prethodno obrađivati i rahliti, a za najbolji rezultat potrebno je ponovno obrađivati tlo svake godine. Kada se sije ili sadi, potrebno je zaliti mladice špinata i ostaviti da rastu dok ne postignu visinu od 8-10 cm. Trebali biste zalijevati biljke dva puta tjedno, ovisno o vremenskim prilikama. Kada listovi postanu čvrsti i tamni, možete početi berbu. Berite listove špinata kako bi omogućili novim listovima da nastave rasti. Nakon berbe, možete opet posaditi nove mladice i produžiti berbu cijele godine.
Uzgoj špinata je jednostavan proces koji donosi puno prednosti. Osim toga, on čini vašoj hrani bogatiji okus te pruža velike koristi za zdravlje jer sadržava veliku količinu vitamina A i C te minerala poput željeza, magnezija i cinka.
Nutritivne vrijednosti špinata
Špinat je vrlo nutritivno povrće, bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima. Sadrži veliku količinu vitamina A i C, što čini dobru zaštitu od oksidativnog stresa i infekcija. Također sadrži visoke količine vitamina K, folata, magnezija i kalcija te je izvrsno hrana za jačanje kostiju. Špinat je bogat antioksidansima, uključujući lutein, beta-karoten i zeaksantin. Ovi antioksidansi imaju sposobnost da neutraliziraju slobodne radikale u tijelu te pomažu u suzbijanju razvoja brojnih bolesti. Osim toga, špinat sadrži velike količine natrija, željeza i cinka, a nisko je u mastima i holesterolu. To ga čini idealnom dijetom za smanjenje holesterola u tijelu. Špinat također ima visoku razinu vlakana koja pomaže normalizirati probavne procese te pozitivno utječe na zdravlje crijeva.
U 100 g svježih lišća špinata sadržano je 23 kcal energije. U istim 100 g lišća nalazi se 2 g proteina, 0 g masti te 3 g ugljikohidrata. Također sadrži 1 g dijetalnih vlakana te 0 mg holesterola. Svaka porcija od 100 g svježeg lišća špinata sadržava 27% dnevnih potreba vitamina A (beta-karoten), 47% dnevnih potreba vitamina C te 9% dnevnih potreba magnezija.
Konzumacija špinata je izvrstan način da se unese više nutritivnih sastojaka u prehranu te se postigne optimalno zdravlje bez dodavanja previše masti ili kalorija organizmu.
Kako koristiti špinat?
Špinat je izvrsna namirnica koja se može koristiti na mnogo različitih načina. Može se dodati u salate, juhe i omelete, te je vrlo popularan uglavnom zbog svojih zdravstvenih prednosti. Špinat sadrži puno vitamina A, C i K, kao i magnezija, željeza i cinka. Sadrži također i puno vlakana. Osim toga, špinat ima nisku razinu masnoća i ugljikohidrata pa je idealan za dijabetičare ili one koji pokušavaju smršaviti.
Postoje nekoliko načina na koje možete iskoristiti sve prednosti špinata. Najbolje je da ga pojedete svježeg jer ćete time zadržati najviše nutritivnih vrijednosti. Možete ga dodati u salatu ili ga staviti u smoothie. Također možete napraviti pire od špinata ili napraviti omlet od jaja s dodatkom špinata. Možete staviti špinat u sendvič s mesom ili povrćem ili ga dodati u juhu ili pastu.
Još jedan savjet je da priprema jela od špinata pomiješate s drugim namirnicama koje će pojačati okus jela i osigurati da dobijete sav potrebni hranjivi sastojak. Na primjer, ako ste spremni sendvič sa sirom i špinatom, možete dodati malo meda ili limuna da pojačate okus jela.
Koristeći se ovim savjetima moći ćete iskoristiti prednosti različitih oblika hrane s minimalno vremena i truda. Uvijek budite strpljivi prilikom pripreme hrane od špinata jer se tako osigurava da dobijete svu potrebnu nutritivnu hranu koja će vam pomoći da održite zdravlje tijela.
Kako spremiti špinat?
Spremanje špinata je jednostavno i brzo. Prvo, potrebno je oprati špinat u toploj vodi i ocijediti ga. Zatim, rezati špinat po želji. Možete ga kuhati ili pržiti. Za kuhanje, stavite malo maslinovog ulja u lonac na srednju temperaturu i dodajte rezani špinat. Kuvajte ga oko pet minuta dok ne postane mekan. Za prženje, stavite malo maslinovog ulja u tavi na srednju temperaturu i dodajte rezani špinat. Pržite ga oko pet minuta dok ne postane mekan. Kada je gotovo, pospite solju po želji i servirajte!
Spremanje špinata može biti jednako ukusno kao kupovina u trgovini, ali puno jeftinije! Uštedjet ćete novac i imati zdravu hranu koja je izravno iz vašeg vrta!
Špinat: Zdravstvene prednosti
Špinat je biljka koja ima puno zdravstvenih prednosti. Bogat je vitaminima, mineralima, vlaknima i drugim hranjivim tvarima koje pomažu u poboljšanju zdravlja. Špinat sadrži visoke koncentracije luteina i zeaksantina, dviju antioksidansa koja štite od oštećenja stanica uzrokovanih slobodnim radikalima. On također sadrži visoke razine vitamina K, koji je važan za zdravlje kostiju i sprječavanje osteoporoze. Špinat također sadrži visoke razine folne kiseline, što je važno za pravilnu funkciju srca i smanjenje rizika od srčanih bolesti. Također sadrži velike količine vitamina A i C, što pomaže održavanju imunološkog sustava.
Konzumiranje špinata može biti odlično sredstvo za prevenciju dijabetesa tipa 2. Sadrži magnezij i glukozinolate, koji mogu smanjiti razinu glukoze u krvi i regulirati proizvodnju inzulina. Glikemijski indeks špinata je nizak, pa ga on može biti dobar izbor ako ste na dijeti. Visoki sadržaj folne kiseline povezan je sa smanjenim rizikom od nastanka dijabetesa tipa 2.
Konzumiranje špinata može pomoći pri mršavljenju, jer on ima nisku energetsku vrijednost, a bogat je hranjivim tvarima. Nisko-energetske prehrane mogu biti vrlo efikasne u gubitku težine ako se pridružite planu prehrane bogatom voćem i povrćem poput špinata.
S obzirom na to da su antioksidansi jedna od glavnih hranjivih tvari u špinatu, on može biti odlična opcija za sprečavanje pojave bolesti srca. Studije su pokazale da redovito jedenje biljaka poput špinata može smanjiti rizik od srčanih bolesti i drugih problema vezanih uz srce.
Konzumacija svjeza iscijeđenog soka od listova špinata bogata je antioksidansima pa se preporučuje redovito pitati ga kao dio ciljanog programa prehrane zdrave hrane. Moglo bi se reći da je to jedinstven način da dodate potrebne nutrijente vašoj prehrani bez dodavanja velike energijske vrijednosti ili masnoće.
U svakom slučaju, trebalo bi se pridržavati uravnotežene prehrane koja će osigurati da unesete potrebne nutritivne tvari poput vitamina A i C te folne kiseline iz voća, povrća i drugih biljaka poput leće ili graha te jaja
0 Comments