Štrukle su tradicionalno jelo iz dalmatinske kuhinje. To je slatka peciva koja se pravi od tijesta za štrukle. Tijesto se obično napravi od brašna, vode i soli, a onda se nekoliko puta umotati oko okomite štapove i rezati u kriške za punjenje nadjevima poput jabuka, sirom ili džemom. Kako se štrukle pripremaju, obično se peku u pećnici do zlatnog smeđeg uzorka.
Tijesto za štrukle je tanak kolačić od tijesta koje se sastoji od brašna, jaja, mlijeka i soli. Obično se tijesto razvalja u tanko plasti i prekrije nadjevom od voća ili povrća.
Sadržaj [hide]
Potrebni sastojci za pripremu tijesta
Priprema tijesta obično zahtjeva malo vremena i naporan je. Ali uz pravu smjesu sastojaka i malo truda, možete napraviti savršeno tijesto za kolače ili bilo koju drugu poslasticu. Osnovni sastojci za pripremu tijesta uključuju brašno, sol, maslac, jaja i mlijeko. Svaki od ovih sastojaka doprinosi različitim teksturama i okusima tijesta.
Brašno je glavni sastojak za svako tijesto. Odabir odgovarajućeg brašna utječe na teksturu i okus tijesta. Najčešće se koriste bijelo ili integralno brašno, ali postoji mnogo vrsta brašna koja mogu biti korištena u pripremi različitih vrsta tijesta. Na primjer, za pite i pizze koristite posebne vrste brašna koja omogućavaju da se dostigne savršena tekstura i okus.
Sol se dodaje u većinu recepata za pripremu tijesta jer daje potreban okus ukusnim poslasticama. Također pomaže da se održava široki spektar mineralnih soli u našem organizmu. Jednostavnom dodavanjem soli možete napraviti veliku razliku u okusima svog tijesta.
Maslac se često koristi u mnogim receptima za pripremu raznih poslastica, poput kolača i palačinki. Maslac daje tijesto mekoću i elastičnost dok ga radite pa čak i nakon pečenja ispod peke. Također doprinosi punom okusnom profilu slatkih jela jer omogucava umecanje druge hrane bez gubitka okusa ili teksture.
Jaja su još jedan važan sastojak za pripremu raznih poslastica jer imaju sposobnost da održavaju visoku vlažnost koja je potrebna da bi se postigla mekoća u tijestima dok su pečena ispod peke ili na roštilju. Također doprinose punom okusnom profilu jer stvaraj drvenaste niti nakon pečenja, što olakšava umecanje druge hrane bez gubitka okusa ili teksture slatkih jela.
Mlijeko je još jedan važan sastojak za pripremu slatkih jela jer omogucava da se postigne savršena mekoća dok je procesirano ispod peke ili na roštilju. Mlijeko je bogato vitaminima A i D pa imamo sigurnost da ćemo dobiti potrebne nutrijente dok isprobavamo nove oblike slatkih poslastica poput torti ili pralina.
Svi ovi sastojci igraju važnu uloguu pripreme savrsemnog tijaeta neovisno o tome radi li se o pizzama, pitama ili drugim poslastiacma poput torti i pralina – bit će savrseno ako odaberete odgovarajuce sastojke!
Postupak pripreme tijesta
Kada je u pitanju priprema tijesta, postoje neke osnovne korake koje treba slijediti. Prvo, potrebno je izmiješati sve suhe sastojke, poput brašna, soli i kvasca. Nakon toga, treba dodati mlijeko i maslac i miješati sve dok se ne formira glatko tijesto. Ako je potrebno, možete dodati malo više brašna ili mlijeka da biste dobili željenu teksturu. Zatim treba prekriti tijesto plastičnom folijom i ostaviti da odstoji oko sat vremena. Nakon toga se mora razvaljati u tanki list i staviti na pleh za pečenje. Sljedeći korak je dodavanje nadeva i pečenje u pećnici na temperaturi od 180 stupnjeva Celsiusa, ovisno o receptu. Kada je gotovo, možete ga poslužiti izravno iz pećnice ili ga prekriti sa salvetom da biste ga ohladili prije serviranja.
Svaki recept za pripremu tijesta varira, ali sljedećih nekoliko koraka će vam pomoći da napravite savršeno tijesto za vašu poslasticu!
Kako se priprema tijesto za štrukle?
Tijesto za štrukle je jednostavno za pripremu, može se napraviti u nekoliko minuta. Sastojci potrebni za tijesto su 500 g brašna, 2 žumanjka, 2 dl mlijeka, 1 dl vode, 50 g maslaca i 1 žličica soli. Prvo, umutite žumanjke s malo vode i mlijeka. Dodajte sol i umiješajte u smjesu. Zatim dodajte brašno i maslac. Pjenjačom umiješajte sve sastojke dok tijesto ne postane glatko i elastično. Kada ste završili s miješanjem istresite ga na pobrašnjenu površinu te ga razvaljajte na tanki list od oko 0,5 cm debljine. Gotovo je!
Kako se koristi tijesto za štrukle?
Tijesto možete koristiti kako biste napravili tradicionalne hrvatske štrukle. Za pripremu štrukli potrebna su nam nadjev od jabuka ili maka te isto toliko brašna, mlijeka i vode kao i masla ili margarina. Razvaljano tijesto razrežite na kocke od oko 10 cm x 10 cm te svaku posipajte brašnom pa preklopite sa tri četvrtine prema centru svake kocke u oblik trokuta. Kockice stavite u posudu punjenu nadjevom te preklopite prethodno razvaljano tijesto da pokrije nadjev. Pecite u pećnici na 200°C dok ne postanu rumene boje iznutra i izvana. Gotove hrvatske štrukle su spremne za serviranje!
Prednosti korištenja tijesta za štrukle
Korištenje tijesta za štrukle je sjajan način da se pripremi ukusna jela. To je lagano i meko, što čini pripremu jela još lakšom. Osim toga, postoji nekoliko prednosti koje se dobivaju od korištenja tijesta za štrukle.
Prva prednost je da se može ispuniti bilo čim. Tijesto za štrukle možete ispuniti bilo čim, od povrća, sira ili mesnih namirnica do voća i slastica. Ovo daje vam priliku da eksperimentirate sa različitim okusima i sastojcima da stvorite jedinstvenu mješavinu koja će ugoditi okusu.
Druga prednost usluge tijesta za štrukle je da se može prilagoditi osobnim preferencijama po pitanju teksture i okusa. Tijesto za štrukle lako se može napraviti svježe ili kupiti spremno u trgovinama ili supermarketima. Možete odabrati ono koje vam najviše odgovara po pitanju teksture, a isto tako i aditivi poput jogurta ili jogurtova vrhnja mogu pomoći u poboljšanju okusa.
Treća prednost je da su štrukle jednostavne za pripremu i čuvati. Sastavni dijelovi su lako dostupni u većini trgovina hrane, a same štrukle su gotove za manje od 30 minuta – ovisno o veličini i obliku – pa ne trebate puno vremena da biste ih pripremili. Također, mogu se čuvati više dana u hladnjaku ili zamrzivaču, pa ih možete imati na raspolaganju ako vam je potrebna brza večera ili snack.
Svi ovi faktori čine tijesto za štrukle idealnom opcijom kada je u pitanju brzo i jedinstveno jelo puno okusa i teksture koja privlači sve generacije domorodaca Hrvatske!
Kuhanje tijesta u vodi
Kuhanje tijesta u vodi je jedan od alternativnih načina za pripremu štrukli. To se obično radi s mješavinom brašna i vode, a može se dodati i malo soli. Mješavina se miješa dok se ne dobije homogena smjesa. Za to se koristi mikser ili ručni mikser. Kada je tijesto spremno, potrebno ga je staviti u posudu s vrućom vodom i kuhati 5-10 minuta, ovisno o debljini tijesta. Nakon toga, treba ga izvaditi iz vode i ostaviti da se ohladi.
Pecanje tijesta
Pecanje tijesta je još jedna alternativna metoda za pripremu štrukli. U tom slučaju potrebno je samo mlako brašno i toplinu, bez dodavanja vode ili bilo čega drugog. Tijesto se mora mijesiti u mikseru ili ručnom mikseru dok ne postigne homogenost te ga staviti na površinu za pečenje (npr. pleh). Potrebno ga je premažati uljem da bi postiglo laganost i mekoću, a potom ga staviti u pećnicu na 180°C 10-15 minuta. Nakon toga treba ga izvaditi iz pećnice i ostaviti da se ohladi.
Pripremljivanje štrukle
Kada je tijesto spremno, potrebno ga je razvaljati na tanko pomoću oklagije ili valjka za tijesto pa nastaviti s punjenjem štrukli prema receptima po želji. Zatim se moraju zamotati kako bi dobili oblik štrukli te staviti na lim za pečenje uliven uljem da bi bile hrskave po vanjskoj strani te meke unutar njih.
Alternativni načini pripreme tijesta za štrukle donose puno ukusnih varijacija i prilika za eksperimentiranje sa sastojcima te su idealni recepti za one koji traže nove ideje za svoju trpezu.
0 Comments