Krastavac je jedan od najpopularnijih povrća, a istovremeno je i vrlo zdrav. Ima mnogo koristi za zdravlje, od poboljšanja probave do smanjenja rizika od određenih bolesti. U ovom članku ćemo razmotriti neke od glavnih prednosti konzumiranja krastavca za vaše zdravlje.
Krastavac je zeleni vrsta povrća koja se uglavnom jede sirova. Ima okruglo ili duguljasto tijelo s tankim, masnim kožama i malim kvrgama. U unutrašnjosti je mekan, bijele boje i ima vodenaste, slatke štapiće.
Sadržaj
Sastojci krastavca
Krastavac je biljka koja je poznata po svojim listovima, plodovima i cvjetovima. Osnovni sastojci krastavca su voda, ugljikohidrati, proteini, masti i minerali. Ugljikohidrati čine najveći postotak sastojaka krastavca i sadrže škroba, disaharide i monosaharide. Škrob je glavni izvor energije za biljke, a disaharidi su glavni izvor energije za ljude. Monosaharidi su potrebni za razmjenu tvari u tijelu. Proteini u krastavcu sadrže aminokiseline potrebne za izgradnju stanica i enzima. Masti u krastavcu se nalaze u obliku triglicerida, glicerola i fosfolipida. Oni imaju važnu ulogu u transportu vitamina A, D, E i K unutar tijela. Minerali se mogu naći u malim količinama u krastavcu, ali među najvažnijim mineralima su magnezij, fosfor, željezo i kalcij. Ovi elementi igraju važnu ulogu u metabolizmu tvari unutar tijela te su potrebni za normalno funkcioniranje tijela.
Krastavci također sadrže određene vitamine poput vitamina A, C i B6 te vitamina K. Vitamin A je važan za očne funkcije i rast stanica te je neophodan za optimalno funkcioniranje organizma čovjeka. Vitamin C doprinosi imunološkom sustavu te pomaže pri stvaranju vezivnog tkiva poput hrskavice ili ligamenata. Također jača obrambene mehanizme organizma protiv infekcija te pomaže pri liječenju rana na koži. Vitamin B6 igra važnu ulogu prilikom metabolizma aminokiselina te ima pozitivan utjecaj na funkcioniranje štitnjače.
Krastavi sadrže mnoge hranljive sastojke te su odlična hrana za odrasle osobe i djecu bilo da se jedu svježi ili termički obrađeni (kuhani).
Kako krastavac utječe na zdravlje?
Krastavac je izvrstan izvor vitamina i minerala, bogat je vodom i obogaćen vlaknima. On je dobar izvor vitamina C, B6, magnezija, kalija, fosfora i željeza. Sadrži također antioksidanse i fitonutrijente koji mogu imati pozitivan utjecaj na zdravlje. Krastavac može biti lijek protiv visokog krvnog tlaka te pomoći u prevenciji srčanih bolesti i dijabetesa. Također pomaže u reguliranju probave te snižava rizik od raka debelog crijeva.
Iako postoje mnoge prednosti povezane s konzumiranjem krastavca, istraživanja sugeriraju da u prekomjernim dozama on može biti štetan za zdravlje jer sadržava kemikaliju nazvanu goitrogen koja može inhibirati normalno funkcioniranje štitne žlijezde. Prekomjerno unošenje goitrogena može dovesti do hipotiroidizma, stanja u kojoj se štitna žlijezda ne proizvodi u potrebnim količinama hormona.
Prednosti jedenja krastavca
Krastavci su jedna od najzdravijih namirnica koje možete pojesti. Oni su bogati vlaknima, vitamini i mineralima i uključuju se u mnoge zdrave prehrane. Također, oni mogu dodati posebnu notu okusa mnogim jelima i ne zahtijevaju puno vremena da se pripreme. U nastavku navodimo neke od prednosti jedenja krastavaca:
Povećanje probave
Krastavci sadrže visoku razinu vlakana koja je važna za pravilnu probavu. Vlakna pomažu da se hranjive tvari apsorbiraju i izluče iz tijela. Krastavci će olakšati probavni sustav i pomoći da se stvore zdraviji izmet i crijeva.
Poboljšanje imuniteta
Krastavci su puni vitamina A, C, K i B6, što je važno za održavanje jačeg imuniteta. Vitamin A je potreban za održavanje oštre vizije, dok vitamin C jača naš imunološki sustav te pomaže u borbi protiv infekcija. Također sadrže folnu kiselinu koja podupire stvaranje novih stanica i sprječava anemiju.
Mogućnost smanjenja rizika od bolesti srca
Konzumiranje krastavaca može pomoći smanjenju rizika od bolesti srca jer posjeduju veliku količinu antioksidansa, posebno likopena. Antioksidansi štite tkivo organizma od slobodnih radikala te pomažu smanjenju visokog kolesterola u krvi.
Povećanje energije
Budući da su bogati vitaminom B6, magnezijem, cinkom i folnom kiselinom – mikronutrientima koji mogu pomoći u proizvodnji energije – konzumacija krastavaca može vam dati dodatnu energiju potrebnu za svaki dan. Osim toga, oni sadrže malo šećera pa ćete biti sitiji dugotrajnije bez prevelike potrebe za grickalicama.
Ukratko, jedenje svježih ili termički obrađenih krastavaca može bit ne samo okusno iskustvo nego i predstavlja priliku da se unese više nutritivnih sastojaka u naš organizam te pridonosi zdravom životnom stilu.
Kako uživati u ljekovitim svojstvima krastavca?
Krastavci su vrlo zdrava namirnica koja sadrži niz ljekovitih svojstava. Sadrže puno vlakana i vitamina C, kalcija i magnezija. Također sadrže antioksidante koji pomažu u sprječavanju oštećenja stanica. Konzumiranje krastavaca može pomoći da se održi zdrava težina, snizite razinu šećera u krvi i povećajte osjećaj sitosti. Krastavci također mogu biti korisni za zdravlje srca i smanjenje rizika od određenih vrsta raka.
Kako bi se uživalo u ljekovitim svojstvima krastavaca, potrebno je dodati ih prehrani na jednostavan način. Možete jesti svježe ili kuhane krastavce, dodati ih salatama ili ga jesti sa solju ili limunom. Također možete napraviti domaću salatu od krastavaca s medom, limunom i maslinovim uljem za okus. Možete početi dan šalicom tople vode s limunom i narezanim svježim krastavcem – to je odličan način da se probudi organizam. Konačno, možete napraviti smoothie od svježeg voća i povrća, obogatiti ga s nekoliko listova svježeg ili suhog lišća peršina te dodati nekoliko rezanih ili naribanih svježih ili smrznutih mrkva ili krastavaca.
Zdravlje i preporučena doza
Dobro zdravlje je od velikog značaja za svakoga. Preporučena količina hranjivih tvari i vitamina potrebna za optimalno funkcioniranje tijela je vrlo važna. Nutricionisti i liječnici često daju savjete o preporučenim dozama kako bi se osigurala optimalna prehrana. Preporučene doze mogu varirati ovisno o pojedinom stanju zdravlja, dobi i unosu hrane.
Uobičajene preporučene dnevne doze vitamina su one koje se nalaze u prirodnim proizvodima poput voća, povrća, orašastih plodova, žitarica itd. Također se može uzeti dodatak prehrani koji sadrži odgovarajuće količine vitamina. Takvi dodaci nemaju jednaku nutritivnu vrijednost kao i prirodni proizvodi, ali mogu biti od pomoći ako postoji nedostatak određenih nutritijenata u običnom unosu hrane.
Različite vrste vitamina imaju različite preporuke vezane uz dozu koja je potrebna da bi se postiglo optimalno zdravlje. Vitamin C obično se preporuća u dnevnim dozama od 75-90 mg po danu, vitamin D treba uzeti 600-800 IU po danu, a vitamin E treba uzimati 15-20 mg po danu. Vitamini B skupine obično se mogu pronaći u jednom dodatku prehrani i trebaju se uzeti s preporukom nutricionista ili liječnika.
Ukoliko postoje medicinski problemi ili ako osoba ima posebne potrebe vezane uz nutritijente, potrebno je posavjetovati se s liječnikom ili nutricionistom radi individualnih savjeta o tome koliko treba unositi određenih nutritijenata radi postizanja optimalnog zdravlja.
0 Comments