Varivo od buće je tradicionalna jela iz regije Balkana, posebno iz Hrvatske. To je ukusan obrok koji se može pripremiti od različitih sastojaka, ovisno o receptu. Uglavnom se priprema od kuhane buće i mesa, a prilagoditi ga možete prema svojim ukusima.
Varivo od buće je jelo koje se sprema od buća, mesa i začina. Obično se sprema u mešavini crnog luka, paradajza, peršuna i ulja. U zavisnosti od recepta, može biti prilog ili glavno jelo.
Sadržaj
Sastojci za varivo od buće
Varivo od buće je ukusan i zdrav obrok koji se može pripremati na nekoliko različitih načina. Da biste ga pripremili, potrebni su vam sljedeći sastojci: 1 kg buće, 1 l mlijeka, 3 šalice brašna, 2 šalice brašna, 2 žlice maslaca ili margarina, sol i papar po okusu. Buću očistite i narežite na kockice. U lonac stavite mlijeko i dodajte nasjeckanu buću. Kuhajte na laganoj vatri dok buća ne omekša. Zatim dodajte brašno, maslac ili margarin te miješajte da ne nastane grudica. Zagrijte mješavinu dok se ne zgusne. Dodajte sol i papar po okusu te temeljito promiješajte. Varivo od buće je spremno za serviranje!
Varivo od buće je savršeno jelo za tople dane jer se brzo priprema i niskokalorično je! Možete ga poslužiti samo ili uz prilog kao što su salata ili krumpiri. Ako želite uvariti veću količinu variva od buće, jednostavno dodajte više sastojaka u istim omjerima – savršeno je!
Kako skuhati varivo od buće
Buća je ukusna namirnica koja se može koristiti za pripremu različitih jela. Jedan od načina na koji se možete okoristiti ovom povrćem je i priprema variva od buće. Varivo od buće je jednostavno i brzo za pripremu, a ujedno i vrlo ukusno.
Za pripremu variva potrebno je: 1kg buće, 1 l vode, soli po želji, malo maslinovog ulja i malo peršina. Buću narežite na kockice ili isecite na tanke listiće ovisno o tome što želite postići s tim jelom. Zatim stavite buću u lonac sa vodom i dodajte malo soli po želji. Kada provri lonac smanjite vatru i kuhajte dok buća ne omekša.
Kad je buća gotova dodajte malo maslinovog ulja i peršina te sve dobro izmiješajte. Kada je sve izmiješano, možete ukloniti lonac sa vatre te čekati da se hladi pa ćete imati ukusni varivo od buće spremno za serviranje!
Prednosti konzumiranja variva od buće
Konzumiranje variva od buće je vrlo zdravo i korisno. Ima mnoge prednosti, uključujući poboljšanje probave, jačanje imuniteta i smanjenje rizika od bolesti srca. Bućino sjeme sadrži antioksidanse, masne kiseline, vitamine i mineralne tvari koje pomažu u održavanju zdravlja. Također sadrži lignane, koji mogu smanjiti rizik od nekih oblika raka. Varivo od buće je bogato proteinima, što ga čini idealnim za vegetarijance ili osobe s niskim udjelom proteina u prehrani. Osim toga, varivo od buće je dobra hrana za dijabetes jer ne sadrži gluten i nije visok u šećeru. Vrijedna je obzirom na to da se može jesti na mnogo načina; možete je dodati jelima ili napraviti juhu ili smoothie. Također se možete dodati salatama, cvjetovima ili piletinama. Bućino varivo također pruža višestruke nutritivne prednosti; puno je visoko hranjivih sastojaka poput biljnih vlakana, bakra, fosfora i vitamina B6. Sve to čini bućin varivo idealnom zdravom hranom za svakoga tko želi biti zdraviji.
Varivo od buće također može pomoći u sprečavanju bolesti srca jer sadržava magnezij i folnu kiselinu koja regulira holesterol i trigliceride te smanjuje rizik od arterioskleroze i ateroskleroze. Osim toga, omega-3 masne kiseline pronađene u bućinim sjemenkama mogu smanjiti visoki krvni tlak i razinu lipida u krvi te spriječiti nastanak srčanih bolesti. Također su bogate antioksidansima poput beta-karotena koji mogu pomoći u prevenciji starenja kože i unapređenju imuniteta.
Uzimanje ovog variva može biti izvrstan način da osigurate da vašem tijelu dajete potrebne nutritivne prednosti bez dodavanja velikih količina mastima ili štetnih tvari poput aditiva ili pesticida stavljenih na neorganizirano voće ili povrće.
Uglavnom, varivo od bućine je vrijedna hrana koja nudi mnoge nutritivne prednosti bez prevelike potrošnje novca ili vremena pri pripremama obroka. Konzumacija ove hrane može biti veliki doprinos vašem općem zdravlju i dobrobit
Varivo od buće
Varivo od buće je ukusan način da se začini jelovnik. To nije teško napraviti i može se prilagoditi različitim okusima i prema tome što imate u kuhinji. Najčešći sastojci za varivo od buće su buća, maslac, luk ili češnjak, voda i začini po vlastitom izboru. Možete dodati kukuruzni škrob ili brašno da biste dobili gušću tekućinu, ako želite.
Recept za varivo od buće je jednostavan i brzo se priprema. Potrebno je 1 kg oguljenih i nasjeckanih komada buće, 1 žlicu maslaca, 2 srednje velike luka ili 3-4 čena česnjaka sjeckanog na sitne komade. Ove sastojke stavite u tavu sa 2-3 šalice vode. Kuhati na laganoj vatri oko 15 minuta dok ne omekšaju. Zatim dodajte začine po vašem izboru (sol, papar, curry prah, origano) po vašem ukusu. Kuhajte još 10 minuta dok se ne zgusne pa ga usitnite u mutilica ili blender dok ne postane glatko. Najbolje je dodati još malo vode ako je previše gusto. Varivo je spremno!
Varivo od buće možete servirati sa integralnim tjesteninama i parmezanom ili sa rižom i povrćem po vašem ukusu. Također možete dodati naribani sir poput gorgonzole ili feta sir da biste dobili poseban okus. To je lako jelo koje možete servirati samostalno ili uz druge jela koja biste radije pojeli sa varivom od buće!
Bućina juha
Bućina juha je jedan od najpopularnijih načina serviranja variva od buće. Možete dodati različite vrste povrća i začina da biste dobili ukusnu, hranjivu i zdravu juhu. Također možete dodati malo krastavaca, mlijeka ili kiselog vrhnja da biste dobili bogatiji okus. Iako se obično uvede kuhano, postoje razne druge mogućnosti za pripremu bućine juhe, uključujući pečenje, kuhanje na pari ili čak miješanje u blender.
Bućini pire
Bućini pire je još jedna popularna jela od buće koja se obično servira topla sa maslacem i mljevenim crnim paprom. Osim toga, možete ga poslužiti sa sirovim lukom ili čak sirom narezanim na vrhu da biste dobili još jednu dimenziju okusa. Bućini pire također se može poslužiti s malo jogurta ili smetane umjesto maslaca ako želite malo manje masnoće.
Bućina omleta
Bućina omleta je još jedna popularna varijacija variva od buće koja se obično servira za doručak. Omlet je napravljen miješanjem bučinog pirea sa jajima i dodavanjem druge vrste sastojaka prema želji – poput luka, gljiva i drugog povrća. Možete ga poslužiti s tostom ili pecivima za večeru ili doručak bez brige o tome da li ste prejedli!
Buci punjene paprike
Ako tražite nešto više nego samo obično varivo od buci, probajte pripremati punjene paprike napunjene bucinim smesama. Punjenje paprike možete napraviti miješanjem mlete bucine sa mesom (piletinom ili govedinom) ili bez mesa ako ste vegetarijanac, a zatim ih pecite u rerni dok ne postanu hrskavi i sočni. Ovo je savršeno jelo za obiteljski ručak jer je brzo spreman i veoma ukusno!
0 Comments