Što kada kasni menstruacija je vrlo uobičajeno pitanje među ženama. U većini slučajeva, odgoda menstruacije nije ništa ozbiljno, ali ponekad može biti znak problema s zdravljem. Ovim člankom ćemo se baviti različitim uzrocima kašnjenja menstruacije i savjetima o tome kako reagirati.
Razlozi kasne menstruacije mogu biti mnogobrojni. Najčešći razlozi su hormonalni poremećaji, stres, promjena u prehrani, promjena težine, bolesti unutarnjih organa ili uporaba određenih lijekova. Također, trudnoća i menopauza također mogu biti uzrok kasne menstruacije. Ako je vaša menstruacija redovita i kasni više od tri tjedna, potrebno je posjetiti liječnika kako bi se isključila mogućnost trudnoće.
Sadržaj
Preporuke za čekanje dugotrajne menstruacije
Ako ste primijetili da vam je menstrualni ciklus postao duži, to može biti znak da se nešto događa u vašem tijelu. Dugotrajna menstruacija, koja traje više od 7 dana, može biti simptom neke bolesti ili medicinskog stanja. Zato je važno konzultirati liječnika da biste utvrdili uzrok i dobili odgovarajuću terapiju. Međutim, postoje neke preporuke koje možete isprobati kako biste olakšali simptome dugotrajne menstruacije.
Prvo što trebate učiniti je pratiti unos hrane. Jedite zdravu i uravnoteženu prehranu bogatu voćem, povrćem i proteini. Konzumirajte puno tekućine kako biste održali hidrataciju tijela i spriječili dehidraciju tijekom menstruacije. Također se preporuča izbjegavanje alkohola i pušenja jer mogu povećati razinu stresa i pogoršati simptome.
Također biste trebali obratiti pažnju na svoju higijenu tokom menstruacije. Često mjenjanje jastuka za menstrualne tampone omogućit će vam da ostanete čisti i suhi, a to će smanjiti rizik od infekcija mokraćnog trakta ili druge opasne bolesti. Također se preporuča redovno tuširanje tijekom ciklusa jer pomaže u ublažavanju neugodnih mirisa i svrabanja koja nastaju usljed promjena hormona u vašem tijelu.
Konačno, trebali biste poduzeti mjere ljudske podrške kako biste olakšali simptome dugotrajne menstruacije. Uspostavite mrežni sustav podrške sa svojim bliskim prijateljima ili obitelji da bi vam pružila potrebnu emocionalnu potporu tako da se osjećate manje usamljenima tokom perioda dugotrajne menstruacije. Također se preporuča meditacija ili jogaterapija jer mogu pomoći u relaksiranju na fizičko i mentalno razinama te smanjenju napetosti i stresa vezanih uz dugotrajan menstrualni ciklus.
Nedostatak menstrualnog ciklusa
Nedostatak menstrualnog ciklusa je stanje kada žena nema menstruaciju u trajanju od tri ili više mjeseci. To može biti zbog fizioloških, hormonskih ili psiholoških razloga. Fiziološki razlozi mogu uključivati bolesti poput dijabetesa, bolesti bubrega, srčanih problema i gubitka težine. Hormonske promjene koje se javljaju kod žena tijekom trudnoće, menopauze ili akutnih stresnih situacija mogu dovesti do nedostatka menstrualnog ciklusa. Psihološki razlozi mogu uključivati depresiju, anksioznost ili druge emocionalne poremećaje. Također može biti povezano s dugotrajnom prekomjernom tjelesnom aktivnošću i prekomjerne gubitke težine.
Doktor može propisati određene lijekove za liječenje nedostatka menstrualnog ciklusa, ovisno o uzroku. U slučajevima kada je to potrebno, lijekovi za hormone mogu biti propisani za vraćanje redovite menstruacije. Također se mogu propisati psihoterapija i lijekovi za psihijatriju da bi se poboljšala mentalna i emocionalna stanja koja su uzrokovali nedostatak menstrualnog ciklusa. Preporučeno je da osoba s nedostatkom menstrualnog ciklusa redovito obavlja pregled kako bi se pratio napredak liječenja i utvrdilo je li potrebna dodatna terapija.
Što učiniti ako se odgađa menstruacija?
Ako ste zabrinuti zbog odgode menstruacije, razgovarajte s liječnikom. Liječnik može provesti pregled i analizu kako bi saznali uzrok odgode. U nekim slučajevima, odgađanje može biti uzrokovano stresom ili promjenama hormona, a neki lijekovi također mogu utjecati na menstrualni ciklus. Ako je potrebno, liječnik će propisati lijekove kako bi se poboljšala hormonska ravnoteža i ponovno uspostavila normalna menstrualna funkcija. Također možete početi s pravilnom prehranom i vježbanjem kako biste poboljšali svoje zdravlje i hormonalnu ravnotežu.
Ako ne postoji ozbiljan medicinski problem, možete promijeniti dnevnu rutinu da biste dobili više sna, izbjegli stres i redovito jeli zdrave namirnice. Poboljšanje navika spavanja, prehrane i fizičke aktivnosti može biti od velike pomoći u uspostavi hormonalne ravnoteže koja će potaknuti redovitu menstruaciju.
Utjecaj lijekova na menstrualni ciklus
Menstrualni ciklus je normalna funkcija tijela žene koja je uglavnom povezana s hormonalnim promjenama. U nekim situacijama lijekovi mogu utjecati na menstrualni ciklus. Neki lijekovi se mogu koristiti za reguliranje menstrualnog ciklusa i ublažavanje simptoma PMS-a, dok drugi mogu dovesti do nepravilnosti.
Hormonska kontracepcija, uključujući oralne pilule, intrauterinske uređaje (IUD-ove) i injekcije, može regulirati menstrualni ciklus žene i često se koristi za prevenciju trudnoće. Hormonska kontracepcija obično će postupno smanjiti ili smanjiti intenzitet menstrualnih simptoma i crvenila. Međutim, ako se prekine terapija, menstrualni ciklus se može vratiti na normalu tijekom određenog vremena.
Različiti lijekovi protiv bolova i antidepresivi mogu biti od pomoći ako su žene potpuno obuzete bolnim grčevima ili anksioznostima tijekom menstruacije. Međutim, ti lijekovi također mogu utjecati na hormonalne razine koje reguliraju menstrualni ciklus te dovesti do nepravilnosti. Također je moguće da će se javiti problem otežane trudnoće ako su ljudima potrebna određena hormonska terapija za regulaciju njihovih menstrualnih ciklusa ili da će se poremetiti njihove hormone ako se nastavi sa upotrebom određenih lijekova.
U mnogim slučajevima, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu su privremene i nestaju nakon što osoba prestane sa upotrebom određenih lijekova ili terapija. Međutim, važno je prepoznati simptome nepravilnih razdoblja i slobodno razgovarati sa svog ginekologa o svim postojećim sumnjama vezanim za upotrebu lijeka ili terapija koje bi mogle imati utjecaja na vaš menstrualni ciklus.
Što učiniti ako se ne pojavi menstruacija?
Ako ste spremni za trudnoću, ali nema menstrualnog ciklusa, to može biti zbunjujuće. Prvo što treba učiniti je provjeriti sa svojim liječnikom. Liječnik će procijeniti vašu anamnezu i obaviti pregled kako bi saznali da li je problem hormonalni ili povezan s nekom drugom bolesti. U nekim slučajevima, liječnik možda propisuje hormonski test kako bi utvrdio razinu hormona koji mogu utjecati na menstrualni ciklus.
Ako je vaš liječnik potvrdio da nema hormonalnih problema, mogu postojati drugi uzroci za odsustvo mjesečnice. U nekim slučajevima, stresne situacije ili prekomjerna tjelesna aktivnost mogu utjecati na menstrualni ciklus. Ako ste pod stresom ili previše vježbate, pokušajte smanjiti razinu stresa i fizičke aktivnosti, a također se posavjetujte s liječnikom o načinima da se prilagodite svojoj prehrani i trenutnom načinu života.
U nekim slučajevima, antidepresivi ili druge vrste lijekova mogu dovesti do odsustva menstruacije. Ako uzimate bilo koju vrstu lijekova koji mogu utjecati na menstrualni ciklus, obavezno se posavjetujte s liječnikom o promjenama u terapiji ili eventualnom prekidu lijekova uz nadzor strucnog lica. Također se posavjetujte sa svojim liječnikom o dodatnim vitaminskim suplementima i mineralima koji bi mogli pomoći poboljšanju menstrualnog ciklusa.
0 Comments