Što su buće? Buće su vrsta malih, okruglih mahunarki koje se koriste za pripremanje jela u Hrvatskoj i drugim dijelovima Balkana. Te se mahunarke najčešće koriste u složenim jelima poput graha, a njihove mnoge variacije mogu se pronaći u domovima diljem regije. Buće također sadrže mnogo hranjivih tvari i imaju izvanredan okus, što čini da ih ljudi volimo.
Buće su vrsta plutajućeg biljnog organizma koji se nalazi u jezerima, rijekama i morima. Obično se sastoje od dijelova trave ili šuma koji se nalaze unutar ljušture od slame ili lišća.
Sadržaj
Botaničke značajke buća
Buće su uspravne, jednogodišnje biljke s čvrstim, nazubljenim listovima. Stabljika je slabo razgranata i visoka od 30 do 120 cm. Cvjetovi su žućkaste boje, sitni i slabo mirišući. Plodovi su okruglasti ili ovalni, prečnika od 2 do 15 cm i težine od 100 g do 5 kg. Sjemenke su smeđe boje i nalaze se u unutrašnjosti ploda. Listovi i stabljike imaju široku primjenu u liječenju čira na želucu, proljeva, konstipacije i drugih gastrointestinalnih problema. Buća je obilno prisutna u ljudskoj prehrani kao salate, juhe i umaci. Buća se također može koristiti za proizvodnju ulja za hranu, boje za tekstilnu industriju te sirupa s visokim sadržajem šećera. Također se može koristiti kao organska gnojiva jer hrani biljku magnezijom i fosforom.
Buće mogu biti množene s ili bez sjemena. U prvom slučaju sjetva se vrši na otvorenom tlu u travnju ili svibnju na dubini od 1-2 cm. Kada se bućice počnu formirati potrebno je ostaviti samo najbolje da bi omogućili da dosegnu pun razvoj. U drugom slučaju, vegetativno razmnožavanje vrši se diobom grma ili reznica stabljike u travnju ili lipnju.
Buća je jedna od najstarijih vrtnih biljaka te je danas raširena diljem svijeta. Može biti poslužena kao hraniteljska biljka koja pruža ljudima potrebnih nutritivnih tvari poput vitamina A, C, E i K te mineralnih tvari poput magnezija, fosfora i cinka.
Kako uzgajati buće
Uzgoj buća nije težak zadatak, ali zahtijeva strpljenje i istrajnost. Da biste uspješno uzgajali buće, morate znati kakve uvjete rastu one najbolje. Prvo, potrebno je odabrati odgovarajući teren, obično sunčano i dobro odvodno mjesto. Također je važno da se površina dobro obrezuje tako da se izbjegne vlažna podloga, koja bi mogla uzrokovati trulež. Sljedeći korak je sjetva sjemena ili presađivanje sadnica. Tlo treba biti vlažno i prozračno. Kada biljke narastu dovoljno, potrebno je stvoriti okvir ili omotač oko bućeta da bi se povećala produktivnost i spriječilo uništavanje biljaka od štetočina ili vremenskih nepogoda. Preporučljivo je redovito zalijevanje i đubrenje kako bi se osiguralo da biljke imaju dovoljno hranljivih tvari. U slučaju nekih štetočina ili bolesti, preporučljivo je koristiti organska sredstva za njihovo suzbijanje. Nakon berbe, buće treba skladištiti u hladnom i suhom prostoru gdje će održavati svježinu duže vrijeme.
Uz pravilnu njegu, možete uspjeti u uzgoju buća bez puno napora ili troškova. Budite strpljivi i istrajan te ćete uspjeti u tome!
Kako upotrijebiti buće?
Buće se često koriste u kuhanju, a njihova upotreba može biti prilično raznolika. Jedan od najčešćih načina upotrebe buća je isecanje i dodavanje u salate ili druge jela. Mogu se isjeckati na kocke ili tanke trake, što ovisi o tome što ćete s njima napraviti. Buće mogu također biti pečene, kuhane ili pržene i mogu biti sastavni dio veganskih jela koja su obogaćena bućama. Osim toga, buća se može staviti u smoothie za dodatni zdrav boost i okus, a možete je i sušiti za pohranu tijekom zimskih mjeseci. Buća se također može pretvoriti u umak za prilog koji je pun hranjivih sastojaka.
Uz malo mašte i kreativnosti, mogu se napraviti razne okuse i jela od buća. Bućine listove možete preliti uljem, paprom i solju da biste dobili svoju vrstu grickalica bez glutena i laktoze. Također se mogu stavljati u smrznute smoothie-jeve ili salate da bi poboljšali okus i nutritivnu vrijednost jela. Bućine ljuskice također se mogu peči, što čini odličnu alternativu soljenju oraha ili badema.
Konačno, neka jela od buča poput pirea od bučinog ulja također su popularna opcija za one koji traže nešto malo drugačije od uobičajenih varijacija na temu povrćnih jela. Bułka imaju niz hranjivih sastojaka poput beta-karotena, vitamina B6, magnezija i cinka te su idealne za one koji traže visokokvalitetne nutritivne obroke bez puno rada oko pripreme.
Dakle, slijedeći ove savjete možete iskoristiti prednosti bułki te stvoriti raznovrsna jela koja će biti hranjiva i okusna!
Buće i njihova prehrambena vrijednost
Buće su jedna od najpopularnijih namirnica u prehrambenom svijetu. Oni su bogati izvor vitamina, minerala i druge hranjive tvari. Buće također mogu pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, smanjenju visokog kolesterola i zaštiti od bolesti srca. Buće također mogu biti sjajan izvor energije, pružajući mnogo kalorija za malu cijenu.
Neki od najpopularnijih bučnih vrsta su butternut squash, acorn squash, delicata squash i spaghetti squash. Butternut squash je poznat po svojoj slatkoj, veoma ukusnoj teksturi. On je bogat vitamina A, C i B6, mineralima poput kalcija i magnezija, te dovoljno proteina. Acorn squash je vrlo sličan butternut squash-u po okusu i teksturi, ali ima nešto manje vitamina i minerala.
Delicata squash je manji od ostalih vrsta bučnih plodova. On je slabiji okus od butternut ili acorn squash-a ali ima više vitamina C i folata nego ostale vrste bučnih plodova. Spaghetti Squash je posebna vrsta koja se često koristi umjesto testenine jer se može iscijediti iz svoje ljušture u nitastim nitima slično testenini. On ima manje kalorija nego tradicionalne testenine.
Buće su lako dostupne godinama unazad te su idealni za dodavanje u salate ili jela koja sadržavaju meso te predstavlja savršeno bilo jelo za vegetarijance. Dodavanje bučnih plodova na vaš stol možete pronaći gotovo bilo gdje – u trgovini ili na lokalnom tržištu – jednostavno morate provjeriti da li su pravo zrelo prije korištenja.
Uglavnom se preporučuje da se buće peku ili skuhaju umjesto prženja jer pečenje omogućava da se postignu maksimalni nutritivni benefiti od ovog voća/povrća/plodova . Pecite buće na 350°F dok ne postanu meke (oko 25 do 30 minuta). Pečene bućice možete poslužiti sa maslinovim uljem ili drugim uljem biljnog podrijetla , solju , limunom , medom ili čak sirom . To ćete sigurno voljeti!
0 Comments