Gljive su biljke koje rastu u tlu, na drvetu ili na drugim materijalima i obično proizvode spore. One mogu biti jestive ili otrovne, a neke vrste gljiva mogu biti korisne za ljudsku ishranu ili medicinsku upotrebu. U posljednje vrijeme gljive su postale sve popularnije kao hrana i kao sastojak u raznim proizvodima.
Gljive su organska tijela koja nastaju na drveću, travnjacima ili drugim vrstama biljaka. One se sastoje od nitastog tkiva koje tvori njihovu glavnu strukturu i imaju mnoge vrste boja, oblika i veličina. Gljive igraju važnu ulogu u okolišu jer služe kao izvor hrane za mnoge životinje. Također su od velike važnosti za ljudsko zdravlje jer neke gljive sadrže ljekovite sastojke.
Sadržaj
Kako gljive rastu?
Gljive rastu tako da se njihove vlakna prošire u podzemnu mrežu poznatu kao korijenski sistem. Korijenski sistem je sposoban proizvoditi i skladištiti hranjive materije, poput ugljikohidrata, koji pomažu gljivama da se razvijaju i rastu. Gljive također iskoriste lokalnu mikro-okolinu za stvaranje plodnih struktura, poznatih kao sporocarpe. Sporocarps su male formacije od čestica koje se šire u okolinu kao što su spore i one pomažu gljivama da se šire u okolnim područjima.
Gljive mogu također biti pomnožene procesom podijeljenja ili diobe stanica, gdje se jedna stanica dijeli na dvije ili više manje stanice. Ovo je način na koji većina gljiva raste. Međutim, neke vrste gljiva mogu rasti i putem reprodukcijskih organizama poput niti ili sporangija. Ovi organizmi mogu proizvesti nove spore ili nove gljive, što omogućava brzo širenje gljiva u novim okolnostima.
Uobičajena temperatura za uspješno rast gljiva je između 15 – 20 °C, međutim postoje neke vrste koje mogu uspjeti u toplim i hladnim okruženima. Glavni faktor za uspješno gajenje gljiva je prisustvo odgovarajućeg hranjenja za uspješnu fotosintezu i vlage za prisustvo mineralnih soli potrebnih za normalni rast i sazrijevanje plodova.
Različite vrste gljiva
Gljive su često zanemarene i zanemarene, ali one su važni dio prirode i neke od najzanimljivijih oblika života. Postoje različite vrste gljiva, što je jedan od razloga zašto ih je toliko teško naučiti prepoznati. Neki gljive se mogu jesti, dok drugi ne mogu. Neki gljive se koriste u lijekovima i lijekovima, dok drugi imaju koristi u prehrambenoj industriji. Gljive se također mogu koristiti za čišćenje okoliša i za dezinfekciju. Također postoje različite vrste gljiva koje igraju važnu ulogu u ekosustavima diljem svijeta.
Gljive se dijele na dvije skupine: gomoljićaste i plitke plodove. Gomoljićaste gljive imaju puno gomolja ili gomolja koji služe kao organski spremnik sastojaka potrebnih za nastavak života gljiva. Mnoge plitke plodne gljive imaju ljepljivo tkivo pod nazivom “mikofor” na površini svoje spore koja pomaže da se brzo šire po tlu ili bilju. Glavna funkcija mikofora je osigurati da se spore brzo prenesu iz jednog miesta na drugo.
Postoji velik broj različitih vrsta gljiva, ali su neke od najpoznatijih: pečurke, smotulice, truležnici, pepeočnice i bukovice. Svaka od tih skupina sadrži veliki broj vrsta gljiva različitih oblika i boja. Također postoje druge manje poznate skupine poput lisnih ogrlica, muhara i leptira-glava.
Glatko saznavanje više o različitim vrstama gljiva može biti fascinantno istraživanje jer postoji toliko još za saznanje o ovim malim organizmima. Sveukupno, postoji preko 20000 poznatih vrsta gljiva diljem svijeta pa ćete sigurno pronaći neki novi izvor inspiracije ako ste spremni istražiti!
Gljive
Gljive su vrlo popularne u prehrani, a najčešće se nalaze u tradicionalnoj kuhinji. Gljive su bogate proteinima, vitaminima i mineralima te mogu značajno pridonijeti vašem zdravlju. Postoje mnoge vrste gljiva koje se mogu dodati različitim jelima da bi se poboljšala njihova nutritivna vrijednost. Mnogi od nas već znaju da su gljive sastavni dio mnogih jela, ali postoji mnogo više načina na koje ih možete dodati u svoju prehranu.
Postoji nekoliko jela koja sadrže gljive kao što su, primjerice, pizzo s gljivama, japanski shiitake ramen ili glavno jelo od divlje govedine s tartufima. Također postoji i nekoliko slastica koje sadrže gljive, poput čokoladnih muffina s tartufima ili peciva od šampinjona i čokolade. Gljive također mogu biti dodane u salate, sendviče ili samostalna jela poput omleta od gljiva ili risota s različitim vrstama gljiva.
Međutim, ako želite isprobati neke nove okuse i iskusiti prednosti konzumiranja gljiva u prehrani, možete napraviti domaću hranu poput juhe od tartufa ili juhe od šampinjonada. Također možete isprobati domaći gulaš od šampinjonada ili pecivo sa tartufima i sirom. Sve ove jela sadrže puno nutritivnih tvari i okusa te ćete sigurno dobiti puno zadovoljstva prilikom njihove pripreme!
Zdravstvene prednosti konzumiranja gljiva
Gljive se smatraju zdravom prehranom, jer su bogate mineralima, vitaminima, aminokiselinama i antioksidansima. Sadrže i druge hranjive tvari poput proteina, ugljikohidrata i vlakana. Gljive su također izvor teško dostupnih mikronutrijenata koji mogu poboljšati zdravlje. U ovom članku razmatramo neke od zdravstvenih prednosti konzumiranja gljiva.
Gljive imaju niz zdravstvenih benefita za ljudsko zdravlje. Jedna od najvažnijih prednosti jest da sadrže visoki postotak hranjivih tvari po maloj količini. Ovo je posebno važno za ljude s visokim rizikom od prekomjerne težine ili dijabetesa jer mogu biti obilni obrok s malo kalorija. Gljive su također bogate vitaminima B i mineralima, posebno cinkom, što je važno za imunološki sustav.
Moguće je da redovito jedenje gljiva može pomoći u sprečavanju nekih bolesti. Istraživanja sugeriraju da redovito jedenje gljiva može pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2. Također se vjeruje da redovito jedenje gljiva može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti i prehlade.
Studije su otkrile da redovito jedenje gljiva može biti korisno i za one s već dijagnosticiranim bolestima srca ili dijabetskim stanju. Istraživanja sugeriraju da redovito jedenje gljiva može pomoći u snižavanju štetnih holesterola i triglicerida u krvi te poticati dobar holesterol LDL. Također se vjeruje da mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi.
Iako postoji mnogo dobra istraživanja koja potvrđuju prednosti konzumiranja gljiva, potrebno je još puno istraživanja o njenim dugoročnim uticajima na ljudsko zdravlje. No, unatoč tome što još treba saznati o ovim hranama, trebalo bi biti sigurno je reći da one nude brojne prednosti za ljudsko zdravlje koje ne bi trebalo ignorisati.
0 Comments