Što su paušalni obrt doprinosi

by Feb 17, 2025Posao0 comments

Što su paušalni obrt doprinosi je oblik oporezivanja i namijenjen je samostalnim obrtnicima. Paušalni obrt doprinosi omogućuju obrtnicima da plaćaju fiksnu, nepromjenjivu kvotu doprinosa za određene socijalne i zdravstvene usluge, bez potrebe da se pridržava konvencionalnih postupaka oporezivanja. Ovi doprinosi su namijenjeni olakšanju administracije plaćanja poreza i smanjiti troškove poslovanja za male i srednje velike obrte.

Paušalni obrt je oblik poslovnog poretka u kojem se obrtnik odlučuje za paušalno plaćanje svojih poreza i doprinosa, a ne za mjesečno plaćanje.

Kako se paušalni obrt obračunava?

Paušalni obrt je računovodstvena metoda koja se koristi za obračunavanje profita i gubitka. Paušalni obrt je način na koji tvrtka ili porezni obveznik uzima u obzir svoje troškove i prihode, ali ne računa ih pojedinačno. Umjesto toga, oni su raspoređeni u određene skupine, zbog čega se ponekad naziva i metodom iznosa. Ova metoda je korisna jer omogućuje tvrtki da brzo odredi svoj profit ili gubitak bez potrebe da detaljno bilježi sve transakcije.

Kako bi se odredio profil prema paušalnom obrascu, potrebno je prvo izdvojiti troškove i prihode po skupinama. Nakon toga se provodi procjena dohotka prema paušalnom obrascu za svaku skupinu troškova i prihoda. Procjena dohotka prema paušalnom obrascu podrazumijeva da se za svaku skupinu oduzme određeni postotak od ukupnog iznosa troškova ili prihoda. Postotak ovisi o vrsti posla kojim se bavi tvrtka ili poduzetnik. Na primjer, ako je tvrtka trgovac, postotak će biti veći nego ako je uslužna djelatnost. Zatim se nastavlja sabiranje svih procjenjenih dobitaka prema paušalnom obrascu te tako dobiva ukupan profil prema paušalnom obrascu. U tom slučaju, ako je ukupan profil veći od nula, to znači da je ostvaren profit; ako je manji od nule, znači da je ostvaren gubitak.

See also  Što je ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

Obveznici paušalnog obrta

Obveznici paušalnog obrta su oni koji se bave samostalnom djelatnošću, odnosno obrtom. Obrt je poslovna djelatnost koja se bavi prodajom robe, usluga ili oboje i u koju se ulaže primarno rad, a ne novac. Paušalna naplata je metoda naplate poreza na dohodak za one koji imaju samostalnu djelatnost. Ona omogućava da se u roku od mjesec dana uplati fiksni iznos, bez obzira na to koliko je neto dohotka ostvareno prethodni mjesec. Obveznici paušalnog obrta su oni koji su registrirani za svoju samostalnu djelatnost, a istovremeno odbijaju PDV ili plaćaju manje od 50 000 kn godišnje.

U pravilu, postoje dvije vrste paušala – jednokratni i mjesečni. Jedanputni paušali se nazivaju tako jer poduzetnik mora platiti jedan fiksni iznos za cijeli godišnji period, dok mjesečni paušali zahtijevaju da se taj isti iznos plati svaki mjesec. U slučaju da poduzetnik ne plati ni jedanputne ni mjesečne poreze, to će biti smatrano neplaćanjem i može dovesti do novčanih kazni te čak i do gubitka statusa samostalne djelatnosti.

Postoje različiti stupnjevi oporezivanja ovisno o vrsti posla koja se obavlja i visini prihoda ostvarenih od tog posla. Zbog toga je važno da poduzetnik shvati svoje dužnosti prema državi te nastoji uskladiti svoju potraživanja sa zakonom o PDV-u i drugim propisima vezanim uz trgovinu i usluge. Na taj način će osigurati da nema problema s plaćanjem poreza te će biti siguran da će mu novac biti isplaćen u skladu sa propisima o porezu na dohodak.

Prednosti paušalnog obrta

Paušalni obrt je jedinstveni način obavljanja posla u Hrvatskoj. To je lako i jednostavno rješenje za male poduzetnike koji žele postati svoji vlasnici. Prednosti paušalnog obrta su brojne, uključujući: nisku stopu poreza, jednostavna pravila i postupke, mogućnost korištenja sredstava za financiranje poslovanja te mogućnost da se u potpunosti ili djelomično izbjegne plaćanje nekih poreza.

See also  Što su mjere samozapošljavanja

Paušalni obrt ima i druge prednosti poput jedinstvene strukture u kojoj poduzetnik može poslovati bez ograničenja. Osoba koja se registrira za paušalni obrt ne mora imati stalno zaposleno osoblje ili određeni broj sati rada tijekom godine. Osoba može biti potpuno fleksibilna i odlučivati o tome kada će početi raditi, koliko će vremena raditi te gdje će provesti svoj radni dan.

Paušalni obrt ima i niz olakšica vezanih uz plaćanje poreskih obaveza. Također se ne smatra preduzetnikom sa svim vezanim zahtjevima vezanim za formalizaciju poslovanja u drugim područjima poput računovodstva, knjigovodstva, računovodstva itd. Stoga se mala poduzeća mogu registrirati za paušalni obrt ako ne žele da imaju puno administrativnih dužnosti ili dodatnih troškova usluga računovođe.

Konačno, jedna od glavnih prednosti paušalnog obrta je brzo i jednostavno otvaranje tvrtke. Paušalni obrt traži puno manje dokumentacije od drugih oblika trgovine, pa stoga nema potrebe da poduzetnik troši puno vremena na pripremne aktivnosti kako bi dobio licencu za poslovanje.

Doprinosi za paušalni obrt

Paušalni obrt predstavlja vrstu poslovanja koja se odnosi na obrtnike koji imaju na licu mjesta obrtne radnje i koji se uglavnom bave veleprodajom ili maloprodajom. Obrtnici koji posluju preko paušalnog obrta moraju platiti doprinose državnom proračunu. Doprinosi su jedan od glavnih izvora prihoda za državne proračune i uglavnom se sastoje od različitih vrsta poreza, naknada i pristojbi.

U slučaju paušalnih obrtnika, doprinose čine: porez na dobit, doprinos za mirovinsko osiguranje, doprinos za zdravstveno osiguranje, porez na dodanu vrijednost (PDV), lokalni doprinosi te trošarine. Svi navedeni doprinosi moraju se plaćati redovito prema propisima o prikupljanju takvih doprinosa definiranim u Zakonu o porezu na dohodak.

Kako bi se osiguralo da svi obrtnici plaćaju potrebne doprinose, vlada je uspostavila različite mjere nadzora i kontrole nad računovodstvom i financijskim transakcijama svih obrtnika. Također je uspostavio posebne fondove za financiranje programa socijalne skrb

See also  Što je dokup radnog staža za penziju

Zakonska regulativa oko paušalnog obrta

U Republici Hrvatskoj je zakonom određeno da se paušalni obrt smatra za mali obrt, zbog čega je ovim obrtnicima omogućeno da obavljaju svoje aktivnosti bez registracije u Trgovačkom sudu. Paušalni obrtnici uglavnom se bave prodajom robe i usluga, te će biti odgovorni za plaćanje poreza na dobit i drugih nameta koji su vezani uz takvu djelatnost. Jedan od glavnih principa paušalnog obrta je da se ne može premašiti godišnji limit od 750.000 kuna bruto prihoda, što se smatra granicom između malog i velikog obrta. Svi oni koji prelaze taj limit bit će dužni registrirati svoj obrt u Trgovačkom sudu.

Paušalni obrtnici moraju voditi knjige podataka o svom poslovanju, ali ne moraju biti isti kao oni koje vode veliki poslovni subjekti. Ovi podaci trebaju biti dostupni Poreznoj upravi Republike Hrvatske radi nadzora nad njihovim poslovanjem i plaćanja poreza na dobit. Osim toga, paušalni obrtnici moraju pohraniti sve račune primljenih roba i usluga te platiti trošarine prema važećem propisu o trgovini.

U skladu sa Zakonom o oporezivanju dohotka iz druge razdiobe (Naslov IX., Članak 14.), Porezna uprava ima pravo na novčano kažnjavanje svih onih koji prekrše odredbe sadržane u ovom zakonu ili se ne pridržavaju pravila propisana od strane države vezano uz plaćanje poreza na dobit. Zbog toga je važno da se pridržavate svi propisanih pravila koja vrijede za paušalne obrte i da poštujete sve propise vezane uz oporezivanje.

Konačno, treba napomenuti da država Republika Hrvatska nudi poduzetnicima različite poticaje za uspješno poslovanje, poput bespovratnih potpora ili olakšica vezanih uz terensku istraživanja i razvoj proizvoda. Svi ti poticaji mogu biti od velike koristi malim poduzetnicima poput onih koji se bave paušalnim obratom jer im mogu donijeti visoke prihode bez potrebe da pređu granicu od 750.000 kn bruto prihoda koja definira malo gospodarstvo.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

eporezna greške PO-SD

1.6248.2.0.2.21 - Iznos u polju „VI. Ukupni godišnji paušalni dohodak“ mora odgovarati zbroju iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od pojedinačne djelatnosti i iznosa godišnjeg paušalnog dohotka od zajedničke djelatnosti.   1.6248.2.0.2.22 - Dio VII., podatak 1.:...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This