Dekantiranje je postupak u kojem se vino prebacuje iz boca u posebne posude za serviranje. Cilj dekantiranja je da se vino začini, da se odvoji od taloga i da se poboljša njegova aromatska slika. Ovo je jedan od načina da se postigne najbolji okus i miris vina.
Dekantiranje je postupak kojim se vino odlijeva u drugu posudu, obično dekantacijsku čašu. Cilj je da se izdvoji talog koji se formirao u vinu, a da se ne miješa s ostalim sastojcima.
Sadržaj [hide]
Dekantiranje
Dekantiranje je proces razdvajanja čvrste tvari iz tekućine. To se može učiniti korištenjem posebne opreme, kao što su dekanteri i centrifuge, kako bi se odvojila tekućina za koju se vjeruje da sadrži čvrste tvari. Izostavljanjem dekantiranja, čvrste tvari mogu biti prisutne u proizvodu, što ga može učiniti neprihvatljivim. Dekantiranje je vrlo popularna metoda za postizanje visoke čistoće i čistoće produkata.
Postupak dekantiranja se obično sastoji od ulijevanja smjese u tank i stavljanja miješalice unutar njega. Miješalica se okreće dok tekućina izlazi iz tanka. Kada se smjesa zaustavi mijesanje, solidni dijelovi pada na dno tanka dok se tekućina prenese na vrh. Tekućina koja je prenesena na vrh može se odvojiti od solidnih tvari i ispustiti iz tanka.
Dekantiranje je obično prirodni proces koji traje neko vrijeme. Međutim, postoji nekoliko načina na koje industrijski operateri mogu povećati brzinu dekantiranja. To uključuje upotrebu centrifuga i dodavanje deterdženata da bi promijenili napetost površine tekućine što omogućava brže razdvajanje solidnih tvari od tekućine.
Dekantiranje
Dekantiranje je postupak čišćenja vina od sedimenta i njegovo čuvanje. Sedimenti se nakupljaju u bočici tijekom vremena, a dekantiranje ih je potrebno za uklanjanje, kako bi se osiguralo da vino ima optimalnu teksturu i okus. Postupak dekantiranje je prilično jednostavan, ali je važno da se obavlja pravovremeno i ispravno.
Koraci u procesu dekantiranja obuhvaćaju: prvo, trebate odabrati pravi tip boca za decanting; drugo, boce treba prethodno oprati; treće, postaviti boce na ravnu površinu; četvrto, paziti da se vino ne previše hladi; peto, uzeti šalicu ili decanter; šesto, lagano otpustiti ventil bočice sa svojim rukama; sedmo, polako sipati vino u decanter ili šalicu bez da ga prelijeva; osmo, biti oprezan kada prelijevate vino jer može biti gotovo potpuno bez sedimenta na dnu boce; deveto, kad završite s punjenjem decantera ili šalice zatvorite ventil bočice; deseto, pred serviranje promiješajte malo vina u decanteru ili šalici.
To su glavni koraci u procesu dekantiranja. Postupak dekantiranja će se razlikovati ovisno o vrsti boca u kojoj se nalazi vino. Važno je provjeriti informacije o tome koje boca je najbolji izbor prije nego što počnete s procesom dekantiranja. Osim toga, potrebno je pažljivo pratiti proceduru i slijediti upute dobro kako bi se osiguralo da je postupak uspješno obavljen.
Što je dekantiranje?
Dekantiranje je postupak čišćenja i filtriranja vina u kojem se uklanjaju nečistoće iz njega. Ono se obavlja kako bi se vino zaštitilo od starenja i izgubilo svoju nakanu. Također, to se može učiniti kako bi se dodala fina arome i okusi vinu.
Kada se obavlja dekantiranje?
Dekantiranje je obično potrebno ako vino ima puno nečistoća. Obično, mladim vinima ne treba dekantiranje jer još nisu stekli dovoljno zrelosti da bi imalo puno nečistoća. Stariji vina su skloniji da nose više nečistoća, tako da bi moglo biti potrebno dekantirati ih prije upotrebe.
Kako odabrati vino za dekantiranje?
Dekantiranje vina je proces u kojem se vino prelije iz boce u drugu, što ga čini mekšim i lakšim za piti. To je posebno korisno za veće sorte vina ili one s više trulih tanina. Izbor pravog vina za dekantiranje može biti zastrašujući, ali postoje neke stvari koje treba imati na umu.
Prvo, trebate odabrati starinsko vino. Vino s godinama će imati ukusnu teksturu i arome, što će ga činiti idealnim za dekantiranje. Također biste trebali obratiti pozornost na bočice sa svijetlim etiketama, jer oni imaju veću mogućnost da budu starinska vina.
Također biste trebali odlučiti hoćete li dekantirati crveno ili bijelo vino. Crveno vino obično ima jaču aromatiku i težu teksturu, tako da bi se trebalo odabrati bijelo ako želite laganijeg okusa ili manje trulih tanina.
Za konačni izbor pogledajte etiketu na boce koja će dati informacije o proizvođaču, sortama grožđa i godini berbe. Ako ste sigurni u to što ste odabrali, tada je to odličan izbor za dekantiranje!
Kako čuvati vino nakon dekantiranja?
Dekantiranje vina sastoji se od prelijevanja vina iz boce u drugu, uglavnom široku, posudu. To se radi kako bi se odvojio sediment ili da bi se proširila aroma i okus. Nakon što je vino dekantirano, važno je znati kako ga čuvati kako bi zadržalo svoje kvalitete i aromu.
Prvi korak je da se vino dekantira u čistu posudu koja nije bila zagađena. To je važno jer će sve nečistoće iz stare boce biti prijenos na novu posudu. Također, posuda mora biti dovoljna velika da sadrži cijelo vino iz boce.
Drugi korak je da se pazilo na temperaturu okoline u kojoj se vino čuva. Preporuča se da bude skladišteno na hladnom i tamnom mjestu bez direktnog sunčevog svjetla ili promjenjivih temperatura. Vino treba također biti dobro zatvoreno poklopcem ili pokriveno aluminijskom folijom te bi trebalo biti postavljeno uspravno tako da ne dolazi do kontakta s etiketom jer ona može ispariti i oštetiti etiketu.
Treći korak je da ograničite isparavanje alkohola odnosno da spriječite gubitak aroma i okusa ako ste u mogućnosti staviti staklenku s poklopcem na gornji dio posude u kojoj ste dekantirali vino. To će spriječiti isparavanje alkohola i omogućiti bolju aromatsku stabilnost.
Posljednji korak je redovito provjeravati stanje vina te ga potrošiti unutar dvije godine od dekantiranja jer tada moglo bi početi gubitak kvalitete okusa i arome.
0 Comments