Što su zalihe krvi? Zalihe krvi su zalihe krvi koje se skupljaju, čuvaju i distribuiraju u medicinske svrhe. Krv se skuplja od dobrovoljnih darivatelja i na taj način se osigurava da je zdravstvena zaštita ljudima u potrebi. Zalihe krvi omogućavaju brzo i efikasno opskrbljivanje bolnica, a liječnici ih mogu primijeniti na pacijente bez obzira na njihov status ili narodnost.

Zalihe krvi su zalihe krvi koje prikupljaju donatori i čuvaju u odgovarajućim uslovima, obično u bolnim centrima ili transfuzijskim centrima. To je neophodno da bi se podržala transfuzija krvi, što je važan dio medicinske skrbi.

Održavanje zaliha krvi

Državne organizacije za transfuziju krvi, poput Hrvatskog Crvenog križa, odgovorne su za održavanje zaliha krvi u zemlji. U tu svrhu, oni provode obilne napore da bi osigurali da je krv učinkovita i sigurna čim stigne do bolesnika. Obično se održava zaliha određenih tipova i grupa krvi.

U Hrvatskoj se obično održava zaliha AB0 sistema i Rh faktora. Također postoje i druge vrste komponenti, poput plazme, trombocita i eritrocita. Svaka skupina se mora testirati na razinu sigurnosti prije nego što se stavi u upotrebu.

Kako bi se osiguralo da je dostupna odgovarajuća razina svake skupine, Hrvatski Crveni Križ provodi mjere poticanja darivanja krvi. Također provode edukacijske programe o tome što je potrebno da bude donator te poduzimaju mjere prevencije protiv bolesti vezanih uz darivanje krvi.

Hrvatski Crveni Križ i državne organizacije također surađuju s lokalnim centrima transfuzijske medicine te nastoje povećati svijest među građanima o važnosti darivanja krvi. Posebna pozornost pridaje se osiguravanju sigurnosti donatorima te nastojanju da se minimalizira rizik od infekcija pri doniranju krvi.

See also  Što je heteroseksualac

Doniranje krvi

Doniranje krvi je važan čin odricanja i može pomoći mnogim ljudima. Donirana krv se može koristiti za liječenje stotina bolesti i za spašavanje života. Postoji nekoliko načina doniranja krvi, a svatko tko je zdrav i ima između 18 i 65 godina može donirati.

Kad se odlučite donirati krv, prvo morate provjeriti jeste li zdravi dovoljno da bi donirali. U tom slučaju, morat ćete proći testove radi provjere razine šećera u krvi, kolesterola, hepatitis B i C te HIV-a. Nakon što ste prošli sve testove i dobili pozitivan rezultat, možete donirati krv.

Kada nastavite s donacijom, liječnik će vam pregledati prst da provjeri puls i temperature tijela te uzeti uzorak krvi. U pravilu se uzima oko 450 mililitara (ml) krvi od jedne osobe. Nakon toga, liječnik će vam dati hranu ili piće da biste se oporavili. Donacija traje oko 15 minuta.

Kako biste postali redoviti darivatelji ili redoviti darivatelji grupe AB+, postoje neke stvari koje trebate učiniti: prvo trebate biti zdravi; imati između 18 i 65 godina; biti težak najmanje 50 kilograma; biti spremni potpisati obrazac prijave; biti spremni putovati do centra za prikupljanje darivatelja; biti spremni posvetiti 15-30 minuta donaciji; biti spremni putovati do centra za prikupljanje darivatelja jer to možete učiniti samo jednom mjesečno.

Doniranje se temelji na altruizmu – nešto što svaki pojedinac može učiniti da pomogne drugima bez osobne naknade ili nagrade. Donatorstvo je besplatno i postoje brojne druge prednosti poput besplatnog pregleda liječnika te besplatnih testova na HIV, hepatitis B ili C te druge infekcije.

Vrste krvi

Postoji 8 različitih vrsta krvi. Ove vrste su A, B, AB i O pozitivne i negativne. Svaka osoba ima jednu od tih vrsta krvi u svojoj cirkulaciji. Pored toga, postoji još jedna varijanta koja se naziva Rh faktor ili Rh pozitivnost i negativnost. To se odnosi na postojanje ili odsustvo antigena Rh u krvi.

See also  Što je psiho test pitanja

Krvna grupa A ima antigene A na njenim ćelijama i protutijela protiv B antigena. Krvna grupa B ima B antigene na ćelijama i protutijela protiv A antigena. Grupa AB ima oba antigena, dok grupa O nema ni jednog od njih. Rh faktor se odnosi na postojanje antigena Rh u krvi. Krvna skupina s pozitivnim Rh faktorom je poznata kao Rh pozitivna, dok je ona s negativnim Rh faktorom poznata kao Rh negativa.

Od ovih 8 vrsta krvi, 4 su glavne: A, B, AB i O. Svaka od ovih 4 glavnih vrsta je dostupna u dve varijante: pozitivnoj i negativnoj. Na primjer, Krvna grupa A mogu biti A pozitivan ili A negativan itd. Kombinacija svake od tih 4 glavnih skupina s jednom od 2 varijanti (pozitivan / negativan) daje 8 različitih vrsta krvi: A pozitivan, A negativan, B pozitivan, B negativan, AB pozitivan, AB negativan, O pozitivan i O negativan.

Uvjeti doniranja krvi

Doniranje krvi je dobra stvar, ali postoji nekoliko uvjeta da bi se neko mogao prijaviti za doniranje. Prvo, osoba mora biti stara 18 ili više godina. Osoba mora biti zdrava te proći potrebne preglede kako bi se utvrdilo da je njihova krv sigurna za davanje. Također, osoba koja donira treba imati normalan tlak i puls te biti bez infekcija ili bolesti. Tijekom pregleda, liječnik će provjeriti da li je osoba alergična na nešto što može utjecati na njezinu sigurnost prilikom doniranja. Osim toga, prije donacije potrebno je proći test HIV-a kako bi se utvrdilo da li postoji rizik od prenošenja virusa ukrvi. Osobe koje su bile u bliskom kontaktu s osobom s HIV-om i ljudima s drugim vrstama virusnih infekcija ne mogu donirati krv.

Konačno, osobe koje imaju problema sa srcem ili jetrom, ljudima s teškim poremećajima štitnjače te onima s visokim razinama šećera u krvi ne mogu donirati krv jer postoji veći rizik od pogoršanja njihovog stanja. Donori također moraju poštovati određene preporuke u vezi s hranom i pićem prije davanja – hrana i piće trebaju biti lagani te bez zaslađivača i masnoća. Donori također moraju piti puno vode prije davanja da bi se nadoknadio gubitak tekućine prilikom same procedure.

See also  Što je vikend

Prednosti doniranja krvi

Doniranje krvi značajno pomaže ljudima u potrebi, a postoji i nekoliko drugih prednosti doniranja krvi. Doniranje krvi je hvale vrijedan čin, jer se osigurava da će ljudima biti dostupna potrebna medicinska skrb. Osim toga, donacija krvi može imati pozitivne učinke na zdravlje donatora.

Doniranje krvi pruža priliku da se pomogne drugim ljudima. U Hrvatskoj se tijekom godine održavaju mnogi događaji uz podršku Hrvatskog Crvenog Križa i drugih neprofitnih organizacija, a svi oni imaju jednu cilj: da se omogući hitna medicinska skrb svim onima u potrebi. Donacija krvi može spasiti živote i omogućiti ljudima da nastave živjeti punim životom.

Doniranje krvi također može imati pozitivan utjecaj na zdravlje donatora. Krv koja djelomično obnavlja zdravljenjem tijela, što povećava razinu hemoglobina u tijelu. Također, prilikom doniranja krvi dijagnosticira se bolest i testira se na zarazne bolesti, što omogućava otkrivanje postojećeg stanja u ranoj fazi i prevenciju budućih oboljenja.

Doniranje krvi je hvale vrijedna čin koja pomaže drugima te može biti dobra stvar za vaše vlastito zdravlje. Iako neke od prednosti mogu biti materijalne ili financijske, najveća prednost je svakako sposobnost da pomognete onima u potrebi.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This