Što su bademi? Bademi su plodovi iz porodice orašastih plodova. Ova vrsta oraha je poznata po svojoj slatkoći i raznolikosti oblika, okusa i tekstura. Oni se često koriste u slasticama, salatama i začinskim začinima. Bademi također sadrže visoke količine nekih važnih hranjivih tvari poput proteina, vitamina E, magnezija i vlakana.

Bademi su voćke koje pripadaju porodici orašastih plodova. Imaju ovalno, sjajno, tvrdu ljusku koji otkriva sočan slatki plod u obliku srca. Bademi su bogati izvor vitamina E, magnezija i bakra.

Kako se uzgajaju bademi?

Bademi su plodovi iz porodice oraha, koji se široko koriste u svim obrocima. Oni se mogu uzgajati u vrtovima, na poljima ili čak i na balkonima. Uzgoj badema nije previše težak, ali ima nekoliko stvari koje treba imati na umu. Prvo, potrebna je odgovarajuća tlo za uspješan rast badema. Tlo treba biti dobro drenirano i bogato rastresitim organskim tvarima. Osim toga, treba se pobrinuti da je pH tla neutralan ili blago alkalni s oko 7,0-7,5. Slijedeći, potrebno je obezbijediti odgovarajuću zaštitu od insekata i bolesti. Bademi su osjetljivi na sušu i mraz, pa bi trebalo unaprijed predvidjeti provjeravanje biljaka i primjenu pesticida ako je potrebno. Također je važno da redovito okopavate biljke jer će im to pomoći da rastu zdravo i jače. Nakon što je biljka narasla dovoljno i plodovi nisu još prisutni, potrebno je ostaviti samo najbolje grane sa plodovima kako bi se postigli najbolji rezultati pri berbi badema. Ovakav postupak će osigurati da budete u mogućnosti da berite većinu plodova istog dana bez gubitka vremena ili truda.

See also  Koje su najbolje buhtle na svijetu

Također možete primijeniti neke metode oplemenjivanja kako biste poboljšali prinos badema. Oplemenjivanje podrazumijeva potapanje sadnica u otopinama hranljivih elemenata koje će povećati otpornost biljaka prema bolestima i insektima te mu dati veću snagu pri ispiranju plodova vremenom kiša. Oplemenjenje također može povećati prinos ploda tako što će omogućiti višem broju cvjetova po granama stabala. Kada ste spremni da berite svoje bademe, morate biti oprezni jer mogu biti prilično lomljivi; pa bi bilo dobro skinuti kožicu odmah nakon branja.

Uzgoj badema zahtijeva malo truda ali donosi puno zadovoljstva! Ako slijedite prethodno navedene savjete za uspješnu proizvodnju badema, možete biti sigurni da ćete imati dovoljan broj voća za sve svoje potrebe!

Kako su bademi koristan hranjivi sastojak?

Bademi su izvrsna hrana koja sadrži puno hranjivih sastojaka. Oni su bogati proteinskim i ugljikohidratnim sastojcima koji pomažu u održavanju zdrave prehrane. Također sadrže vlakna, vitamine i minerale, što čini bademe idealnom namirnicom za ljude svih dobnih skupina.

Bademi sadrže visoku količinu mononezasićenih masnih kiselina i magnezija, što omogućuje povećanje ravnoteže lipida u tijelu, što je važno za zdravlje srca. Sadrže također i cink, bakar, mangan i vitamine skupine B. Zbog toga su izvrstan izvor energije.

Bademi također mogu pomoći u regulaciji razine šećera u krvi te sprječavanju dijabetesa tipa 2. Također je poznato da smanjuju razinu LDL (lošeg) kolesterola te potiču dobrobit srčanog sustava. Pomažu i u održavanju normalne probave te obogaćivanju organizma antioksidansima.

Konzumiranje badema može biti od velike pomoći ljudima koji se bore sa prekomjernom težinom jer sadrže protein i vlakna koja će osigurati dugotrajan osjećaj sitosti. Također imaju niski glikemijski indeks pa ne podižu brzinom razinu šećera u krvi.

See also  Što je kolač od prhkog tijesta

U svakom slučaju, treba biti oprezan pri odabiru badema jer postoje različite vrste – obrađeni, nesoljeni ili slani itd., ali svi oni nude odličnu hranjenost za zdravlje. Bademi mogu biti dodani salatama, smoothie-ovima ili jutarnjoj kaši kao hrana bogata proteinima te se mogu jesti samostalno kao mezasnack između obroka.

Vrste badema

Postoje tri glavne vrste badema: sjemenke, slatki i amigdala. Sjemenke su najčešće vrste badema i uključuju pekan, paperone i Dijon. Slatki bademi su manje česti od ostalih i uglavnom se prodaju kao neobrađeni ili obrađeni. Amigdala su najpopularnija vrsta badema koja se obično prodaje obrađena.

Oblik badema

Bademi se mogu naći u raznim oblicima, uključujući sirove, sušene, kuhane ili pržene. Sirovi bademi se najčešće koriste za dekoraciju kolača ili za dodavanje okusa jelima, dok se sušeni obično dodaju salatama ili jelima za punjenje. Kuhani ili prženi bademi mogu biti dobri snackovi ili čak dodaci smoothiejima. Tostirani bademi također mogu biti posluženi samostalno ili dodani salatama ili šalicama.

Gdje se mogu pronaći bademi?

Bademi se mogu pronaći u raznim trgovinama i supermarketima, kao i na tržnicama. U trgovinama se obično nalaze u pakiranjima ili u zrncima. Na tržnicama možete pronaći bademe u miješanim sortimentima plodova i sjemenki, koje se prodaju po kilogramu ili po manjim pakiranjima. Možete ih pronaći i u obliku ulja, ulja od badema, maka ili pasti od badema. Također možete kupiti i suhe bademe ili bademe s ljuskom. Neke trgovine mogu imati poseban odjel za orašaste plodove gdje ćete pronaći širok raspon različitih vrsta orašastih plodova, među kojima će biti i bademi.

Uz to, možete naručiti bademe putem interneta s raznih web stranica koje prodaju proizvode povezane s prehranom. Nekoliko popularnih web stranica je Amazon, eBay i Walmart. Poštarina može biti visoka ako narudžba dolazi iz inozemstva pa je važno provjeriti dostupnost proizvoda prije nego što se odlučite za naručivanje.

See also  Što su bademi u šećeru

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zobeno mlijeko

Što je zobeno mlijeko je tradicionalna hrvatska jela koja se sastoji od zobenih pahuljica na vodi. Zobeno mlijeko je izvor hranjivih tvari, bogato je ugljikohidratima i sadrži visoke razine vitamina i minerala. Zbog niskog sadržaja masti i kolesterolom, to je idealna...

read more

Što je zob

Što je zob? Zob je vrsta štitnika za glavu čiji je cilj zaštititi glavu od udaraca i povreda. Zobovi su napravljeni od tvrdog materijala koji može da absorbira udarce ili da ih razdvaja. Obično se nalaze na sportskim zaštitnim opremama, kao što su bicikli, motori,...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This